درمان افسردگی با تکنولوژی بدون استفاده از دارو با مرکز روانپزشکی آتیه درخشان


اگر برای افسردگی درمان شده اید؛ اما علائم آن بهبود نیافته است، ممکن است افسردگی مقاوم به درمان داشته باشید. مصرف داروهای ضد افسردگی یا مراجعه به مشاوره روانشناسی (روان درمانی) علائم افسردگی را در بیشتر افراد کاهش می دهد. اما برای افسردگی مقاوم به درمان، روش های معمول جواب نمی دهد. علائم شما ممکن است بهبود یابد. اما دوباره عود می کنند.

افسردگی می تواند بر همه زمینه های زندگی تأثیر منفی بگذارد. یکی از بهترین روش‌های درمان افسردگی، تحریک مغناطیسی جمجمه‌ای مکرر (rTMS) است. این یک روش پیشرفته و غیر تهاجمی برای تحریک مغز است.

درمان افسردگی با rTMS یک روش مکمل و گاهی جایگزین برای داروهای ضد افسردگی است. این روش بسیار موثر و بدون درد است و هیچ عارضه جانبی با استفاده از داروهای ضد افسردگی در این نوع درمان مشاهده نمی شود.

درمان افسردگی را جدی بگیرید

اگر افسرده هستید، تنها نیستید. زیرا آمار نشان می دهد که از هر ده نفر یک نفر با افسردگی یا اضطراب زندگی می کند.

افسردگی یک مشکل جدی است. این یک وضعیت ضعیف گذرا نیست. اگرچه گاهی اوقات ممکن است تا حدی ناشی از برخی رویدادهای نگران کننده زندگی باشد، اما پس از وقوع، به یک احساس پایدار تبدیل می شود.

این وضعیت می تواند بر هر جنبه ای از زندگی فشار بیاورد. اختلال در کار، ایجاد و حفظ روابط، تمرکز و معاشرت با دیگران تحت تأثیر قرار می گیرد. در نتیجه کیفیت زندگی و بهره وری کلی کاهش می یابد. متأسفانه این مشکل بر سلامت جسمانی نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، افسردگی مکررا با افزایش خطر حمله قلبی و سکته مرتبط است.

تشخیص افسردگی و علائم

افسردگی یک وضعیت پیچیده است و هیچ دو مبتلا به آن دقیقاً احساس یکسانی ندارند. با این حال، برخی از علائم عمومی وجود دارد که روانپزشکان و روانشناسان آن را رایج تشخیص داده اند. مانند بدخلقی، کمبود انرژی، از دست دادن علاقه به زندگی، عدم لذت و مشکلات تمرکز.

اگر افسردگی دارید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • شما برای مدت طولانی بی روحی را تجربه می کنید.
 • توانایی خود را برای لذت بردن از زندگی از دست داده اید (حتی فعالیت هایی که قبلاً از آن لذت می بردید، مانند سرگرمی ها).
 • در برقراری ارتباط و لذت بردن از گذراندن وقت با افراد، حتی نزدیکترین افراد، مشکل دارید.
 • شما از اضطراب رنج می برید (که گاهی اوقات می تواند فعالیت های روزمره را تقریبا غیرممکن کند).
 • کاهش یا افزایش اشتها دارید.
 • دچار اختلال خواب می شوید.
 • شما در گذشته گیر کرده اید و اغلب احساس پشیمانی یا گناه می کنید.
 • برای شما تمرکز کردن مشکل یا حتی غیرممکن است.
 • شما تحریک پذیر هستید.
 • شما حافظه کوتاه مدت ضعیفی دارید.
 • شما علاقه ای به معاشرت ندارید.
 • در آینده احساس ترس یا ناامیدی را تجربه می کنید.

روش درمان افسردگی مقاوم به درمان

گاهی اوقات مشاهده می شود که درمان های تجویز شده برای درمان افسردگی موثر نیستند. رایج ترین درمان های تجویز شده برای افسردگی، داروهای ضد افسردگی و روان درمانی هستند که همیشه جواب نمی دهند. در واقع، افسردگی مقاوم به درمان بسیار رایج است. مطالعات نشان داده است که تا دو سوم افراد مبتلا به افسردگی علیرغم مصرف داروهای ضد افسردگی یا روان درمانی، همچنان علائم خود را دارند.

علاوه بر این، عوارض ناشی از مصرف دارو مانند افزایش وزن، کاهش میل جنسی، مشکلات خواب و خستگی می تواند آنقدر به بیمار فشار بیاورد که مصرف دارو ارزشش را ندارد. این در حالی است که علم با درمان تکنولوژی به سراغ ما آمده است. درمان افسردگی با rTMS مدرن ترین روش درمانی است.

درمان افسردگی با rTMS

در افراد افسرده، اغلب شاهد سطوح ناکافی متابولیسم قند، کاهش جریان خون در قشر پیشانی (DLPFC) و تغییرات در فعالیت در سیستم لیمبیک یا سیستم تنظیم احساسات هستیم. در درمان افسردگی، درمان rTMS مستقیماً سمت چپ جلوی سر را هدف قرار می دهد، ناحیه ای چند اینچی بالاتر از لوب تمپورال زیر جمجمه. این ناحیه به شدت با ساختارهای لیمبیک مرتبط است و همانطور که توضیح دادیم آنها نقش مهمی در افسردگی بالینی و تنظیم خلق و خو دارند.

rTMS یک موج مغناطیسی را القا می کند و جریان فعل و انفعالات بین سلول های مغز را تنظیم می کند و افسردگی را تسکین می دهد. مدت زمان تحریک کمتر از یک میلی ثانیه است. مطالعات نشان داده اند که rTMS سطح سروتونین و دوپامین را افزایش می دهد که مسئول تنظیم “احساس خوب” و “پاسخ های پاداش” هستند.

درمان rTMS همچنین بر فعالیت سایر نواحی عمقی مغز که مستقیماً در دسترس سیم پیچ rTMS نیستند تأثیر می گذارد. این عمل با تحریک غیرمستقیم قسمت هایی از مغز که به طور مستقیم تحت درمان هستند، انجام می شود. برخی از این مناطق دورتر مغز نیز با افسردگی مرتبط هستند.

اگر افسردگی را تجربه می‌کنید، می‌دانید که این اختلال تا چه حد بر تمام زمینه‌های زندگی تأثیر می‌گذارد و باعث آسیب‌پذیری روابط شخصی، عزت نفس و بهره‌وری می‌شود. ما خرج ماشین، ملک، لباس و سرگرمی می کنیم. در واقع سلامتی با ارزش ترین دارایی ماست.

درمان های تکنولوژیکی به بیماران این فرصت را می دهد که درمان افسردگی را به سرعت و بدون عوارض جانبی تجربه کنند. درمان افسردگی با rTMS هم بدون دارو و هم با داروهای ضد افسردگی قابل ارائه است. در واقع، برای بسیاری از بیماران ثابت شده است که این مهم ترین سرمایه گذاری است که تا به حال انجام داده اند.

اگر از افسردگی رنج می برید، درمان rTMS راه حل است. در مرکز روانپزشکی Bright Future Mind، کارشناسان ما اینجا هستند تا مطمئن شوند rTMS برای شما مناسب است نقشه برداری مغز، آزمایشات، ارزیابی روانشناختی و ویزیت روانپزشکی شما را به طور کامل ارزیابی می کند.

تاثیر rTMS در درمان افسردگی

میزان پاسخ برای بیمارانی که حداقل به دو دارو پاسخ نداده اند نزدیک به 60 درصد است. این عدد قابل توجهی است که برای بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی مقاوم به دارو امیدوار کننده است.