دبیر انجمن واردکنندگان موبایل: ارز تلفن همراه ثابت است و تخصیص آن به راحتی انجام می شود


چند روزی است که اخباری مبنی بر حذف ارز نیمایی برای واردات گوشی موبایل از سال 1402 منتشر شده است که احتمالاً اعلام شده است که ارز نیمایی تنها برای واردات کالاهای اساسی استفاده می شود که باعث شده است. این اخبار و گمانه زنی ها این در حالی است که دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی به صراحت اعلام می کند که چنین موضوعی صحت ندارد.

مهدی آبکاری در گفت و گو با زومیت حذف ارز نیمایی برای واردات گوشی های زیر 600 دلار را شایعه ای دانست که به دلیل برخی گمانه زنی ها مطرح شد و البته برخی از اعضای اصناف مختلف مرتبط با حوزه فناوری از روی ناآگاهی به آن دامن زدند. .

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل در پاسخ به احتمال حذف ارز نیمایی برای واردات گوشی تلفن همراه، به جلسه هفته گذشته بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: تا آخرین جلسه ای که با مدیران مرکزی داشتیم. بانک هفته گذشته تصمیم گرفته شد که ارز نیمایی از تلفن همراه حذف نشود. تعجب کردم که در چند روز گذشته خبرهایی مبنی بر حذف ارز نیمایی دیدم و متاسفانه برخی از همکاران ما هم این را گفتند. تا این لحظه که با شما صحبت می کنم، ارز نیمایی متعلق به تلفن های همراه زیر 600 دلار است و توسط واردکنندگان استفاده می شود.

به گفته وی، با توجه به اینکه این محصول 100 درصد مربوط به موضوع ارز است، هرگونه نوسان ارز یا قطع ارز نیمایی منجر به افزایش قیمت می شود، اما ارز نیمایی از موبایل حذف نشده است. تلفن است و قرار نیست حذف شود.

آبگری در ادامه توضیح داد: دولت به دنبال افزایش قیمت تلفن همراه نیست و مشخص است که هر گونه نوسان قیمت یا حذف ارز نیمایی باعث افزایش قیمت می شود و این کار را نمی کند. نیم ارز تلفن همراه همچنان پابرجاست و تخصیص آن به راحتی انجام می شود.

وی علت مطرح شدن این اخبار را برداشت نادرست مردم دانست و توضیح داد: در پی صحبت های رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر اینکه ارز نیمایی تنها به کالاهای اساسی اختصاص می یابد، برخی گمانه زنی می کنند که این ارز حذف شود. از تلفن های همراه، زیرا آنها فکر می کنند تلفن همراه یک کالا است. ضروری نیست. لازم به توضیح است که تلفن همراه یکی از ملزومات و اساسی ترین کالاهای سبد خانواده است. خانه ای ممکن است تلویزیون و یخچال نداشته باشد اما تلفن همراه نداشته باشد.

پرچمداران اقتصادی گران نیستند

دبیر انجمن واردکنندگان تلفن همراه با بیان اینکه تلفن همراه بخش های مختلفی را تحت تاثیر قرار داده است و آموزش و پرورش کشور نیز در مواقع بحرانی وابسته به تلفن همراه است، گفت: این امر موجب شده است تا آموزش و پرورش کشور در شرایط بحرانی به تلفن همراه وابسته باشد. حذف نخواهد شد از آنجایی که واردکنندگان ما اکنون مقادیر شما را ارائه می دهند، می توانند به این کار ادامه دهند.

آبگری در ادامه افزود نه تنها در سال آینده نیمی از گوشی های میان رده (زیر 600 دلار) حذف نمی شود و قیمت این کالاها افزایش نمی یابد، بلکه در حال حاضر نیز قیمت گوشی های زیر 600 دلار افزایش چندانی نخواهد داشت. : در حال حاضر در صورت نوسان قیمت در بازار موبایل برای کالاهای بالای 600 دلار است اما خوشبختانه در ماه های اخیر افزایش قیمتی برای کالاهای زیر 600 دلار نداشتیم.

تغییر روش تامین ارز برای گوشی های بالای 600 دلار

وی البته به تلاش انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی برای رفع مشکلات موجود در زمینه دریافت ارز برای واردات گوشی های بالای 600 دلار نیز اشاره کرد و گفت: موارد موجود در خصوص خرید ارز برای گوشی ها را در بالا مطرح کرده ایم. 600 دلار؛ یعنی مشکلاتی را که باید از «صادرات» خود ارز تهیه کنیم، بیان کرده ایم و در جلسه ای که با معاون ارزی بانک مرکزی داشتیم، به ما قول دادند که این ارز را در سال از صادرکنندگان بخرند. سیستم جدید و پس از آن با قیمت متعارف به وارد کننده تحویل داده شود.