دانشمندان بالاخره متوجه شدند که چرا در زمستان بیشتر سرما می خوریم


هوا سرد است و وقتی همه کسانی که می شناسید ناگهان سرفه و عطسه می کنند، می دانید که فصل سرماخوردگی و آنفولانزا است. مثل این است که میکروب های سرماخوردگی و آنفولانزا با اولین موج هوای زمستان وارد می شوند. با این حال، میکروب ها در تمام طول سال وجود دارند. به آخرین سرماخوردگی تابستان خود فکر کنید. چرا با سرماخوردگی مردم بیشتر به سرماخوردگی، آنفولانزا و اکنون کووید 19 مبتلا می شوند؟

یک مطالعه جدید ممکن است علت بیولوژیکی را پیدا کند که چرا در زمستان بیشتر از بیماری های تنفسی رنج می بریم. با توجه به نتایج این مطالعه به نظر می رسد هوای سرد به پاسخ ایمنی که در بینی رخ می دهد آسیب می زند. دکتر زارا پاتلپروفسور گوش و حلق و بینی و جراحی گردن در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد گفت:

برای اولین بار، توضیح بیولوژیکی و مولکولی برای عاملی در پاسخ ایمنی ذاتی ما داریم که به نظر می رسد در هوای سردتر محدود است.

در واقع، طبق مطالعه ای که روز سه شنبه در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شد، کاهش دمای داخل بینی به 5 درجه سانتیگراد، حدود 50 درصد از میلیاردها سلول ضد ویروس و باکتری در سوراخ های بینی را از بین می برد. دکتر بنجامین بلرمدیر بخش گوش و حلق و بینی بیمارستان چشم و گوش ماساچوست و استادیار دانشکده پزشکی هاروارد در بوستون گفت:

هوای سرد با افزایش عفونت های ویروسی همراه است. زیرا شما اساساً نیمی از ایمنی خود را به دلیل این افت دما از دست می دهید.

پاتل در ایمیلی به LiveScience نوشت:

فراموش نکنید که اینها مطالعات آزمایشگاهی هستند. یعنی اگرچه از بافت انسانی در آزمایشگاه برای مطالعه این پاسخ ایمنی استفاده می‌کند، اما این مطالعه روی بینی واقعی انسان نیست. اکثر اوقات، اما نه همیشه، یافته های حاصل از مطالعات آزمایشگاهی در مطالعات in vivo تایید می شود.

لانه زنبور عسل

بلر و تیمش در همکاری تصویر منصوررئیس دپارتمان علوم دارویی دانشگاه نورث ایسترن در بوستون، مطالعه ای را برای درک این موضوع انجام داد. ویروس یا باکتری تنفسی به بینی که نقطه اصلی ورود به بدن است حمله می کند. محققان دریافتند که قسمت جلویی بینی، مهاجم را خیلی زودتر از زمانی که قسمت پایین بینی از وجود میکروب ها اطلاع داشته باشد، تشخیص می دهد. در آن مرحله، سلول‌های پوشاننده بینی بلافاصله شروع به ساخت میلیاردها نسخه ساده از خود می‌کنند که «وزیکول‌های خارج سلولی» نامیده می‌شوند. بلر گفت:

وزیکول های خارج سلولی نمی توانند مانند سلول ها تقسیم شوند. اما آنها مانند نسخه های مینیاتوری سلول هایی هستند که به طور خاص برای جستجو و کشتن این ویروس ها طراحی شده اند. وزیکول های خارج سلولی به عنوان طعمه عمل می کنند. بنابراین اکنون وقتی ویروسی را استنشاق می کنید، ویروس به جای اینکه به خود سلول ها بچسبد به این طعمه ها می چسبد.

سپس وزیکول های مذکور توسط سلول ها به مخاط بینی رها می شوند و در آنجا میکروب های مهاجم را قبل از رسیدن به مقصد و تکثیر متوقف می کنند. بلر گفت:

این یکی از بخش های سیستم ایمنی است که به بدن اجازه می دهد تا با ویروس ها و باکتری ها قبل از ورود به بدن مبارزه کند. پس از تولید این وزیکول ها و رها شدن آنها در ترشحات بینی، میلیاردها وزیکول در اطراف میکروب های مهاجم جمع می شوند. مثل اتفاقی است که وقتی به لانه زنبور برخورد می کنید. ممکن است چند زنبور را ببینید که در اطراف پرواز می کنند. اما وقتی به لانه آنها ضربه بزنید، تمام زنبورها قبل از اینکه وارد لانه شوند، از لانه بیرون می آیند تا به مهاجم حمله کنند. به همین ترتیب بدن این ویروس های استنشاقی را پاک می کند تا نتوانند وارد سلول ها شوند.

افزایش قابل توجه ایمنی

یک مطالعه جدید نشان داد زمانی که بینی مورد حمله قرار می گیرد، تولید وزیکول های خارج سلولی را تا 160 درصد افزایش می دهد. تفاوت‌های دیگری نیز وجود داشت: وزیکول‌های خارج سلولی نسبت به سلول‌های اصلی گیرنده‌های بسیار بیشتری روی سطح خود داشتند. این باعث افزایش توانایی مهار ویروس توسط میلیاردها وزیکول خارج سلولی در بینی می شود. بلر گفت:

گیرنده‌ها را بازوهای کوچکی در نظر بگیرید که بیرون می‌آیند و سعی می‌کنند ذرات ویروسی را که تنفس می‌کنید جذب کنند.

مقالات مرتبط:

سلول های بدن همچنین دارای نوعی کشنده ویروسی به نام microRNA هستند که به میکروب های مهاجم حمله می کند. این مطالعه نشان داد که وزیکول های خارج سلولی در بینی 13 برابر بیشتر از سلول های طبیعی دارای توالی ریزآرایه هستند. بنابراین بینی با چند قدرت فوق العاده وارد نبرد با میکروب ها می شود.

حالا وقتی هوا سرد است تکلیف این مزایا چه می شود؟ برای پی بردن به این موضوع، بلر و تیمش چهار شرکت کننده در مطالعه را به مدت 15 دقیقه در دمای 4.4 درجه سانتیگراد قرار دادند و سپس شرایط داخل حفره بینی آنها را ارزیابی کردند. بلر گفت:

ما دریافتیم که وقتی در معرض هوای سرد قرار می گیریم، دمای داخل بینی می تواند تا 9 درجه فارنهایت (منهای 13 درجه سانتیگراد) کاهش یابد. این کافی است تا عملاً هر سه مزیت ایمنی بینی از بین برود.

بلر گفت در واقع، این مقدار سرما در نوک بینی برای از بین بردن حدود 42 درصد از وزیکول های خارج سلولی کافی بود. او اضافه کرد:

به طور مشابه، شما تقریباً نیمی از ریزآرایه‌های کشنده را در داخل هر وزیکول دارید و می‌تواند تعداد گیرنده‌های هر وزیکول را تا 70 درصد کاهش دهد و چسبندگی آنها را بسیار کمتر کند.

این کار با توانایی شما در مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا و کووید-19 چه می کند؟ به گفته بلر، این توانایی سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت های تنفسی را به نصف کاهش می دهد. بلر اضافه کرد که به نظر می رسد دنیا دقیقاً آنچه را که برای کمک به مبارزه با هوای سرد و حفظ عملکرد سیستم ایمنی نیاز داشتیم به ما داده است. او بیان کرد:

ماسک ها نه تنها از شما در برابر استنشاق مستقیم ویروس ها محافظت می کنند. بلکه مانند یک ژاکت روی بینی شما عمل می کنند.

پاتل نیز موافقت کرد:

هر چه بتوانید محیط داخل بینی خود را گرمتر نگه دارید، مکانیسم دفاعی ذاتی ایمنی بهتر می تواند کار کند. این شاید دلیل دیگری برای استفاده از ماسک باشد.

بلر انتظار دارد در آینده شاهد توسعه داروهای موضعی بینی بر اساس این یافته علمی باشد. او گفت:

داروهای جدید به طور موثر بینی را فریب می دهند تا فکر کند با یک ویروس مواجه شده است. با این قرار گرفتن در معرض، همه این زنبورهای اضافی را خواهید داشت که در مخاط بینی شما پرواز می کنند و از شما محافظت می کنند.