خرابی A16 اپل و کاهش 20 درصدی مصرف انرژی. اولین بنچمارک اسنپدراگون 8 نسل 3 فاش شد


کوالکام پیشرفت های قابل توجهی در نسل جدید پردازنده های موبایل خود ایجاد کرده است تا اسنپدراگون 8 نسل 2 را به رقیب بهتری برای پردازنده های قدرتمند اپل تبدیل کند. با وجود همه پیشرفت ها، اپل همچنان در زمینه پردازنده های موبایل پیشتاز است.

شایعات می گویند که کوالکام پردازنده Snapdragon 8 Gen 3 را با هسته اصلی Cortex-X4 خواهد ساخت تا از پردازنده های موبایل اپل قدرتمندتر باشد. در حالی که راه زیادی تا رونمایی از اسنپدراگون 8 نسل 3 داریم، بنچمارک منتسب به این پردازنده فاش شده است.

اسنپدراگون 8 نسل 3 با امتیاز تک هسته ای 1930 و امتیاز چند هسته ای 6236 در Geekbench جایگاه بالاتری نسبت به A16 (پردازنده آیفون 14 پرو) دارد. پردازنده اسنپدراگون 8 نسل 2 به ترتیب امتیاز 1491 و 5164 تک هسته ای و چند هسته ای را در بنچمارک Geekbench به دست آورد. ظاهراً قرار است پردازنده جدید کوالکام 29 درصد عملکرد تک هسته ای قوی تر و 20 درصد عملکرد چند هسته ای قوی تر را نشان دهد.

شایعات می گویند که اسنپدراگون 8 نسل 3 از یک هسته اصلی، پنج هسته میانی و تنها دو هسته کم مصرف در واحد CPU استفاده می کند. پردازنده نسل فعلی کوالکام بر اساس آرایش 3+4+1 است. ادعای عجیب این است که اسنپدراگون 8 نسل 3 با وجود داشتن هسته قدرتمندتر، 20 درصد انرژی کمتری نسبت به اسنپدراگون 8 نسل 2 مصرف می کند. اسنپدراگون 8 نسل 3 احتمالاً با لیتوگرافی N4P TSMC ساخته خواهد شد.

کوالکام در اواخر امسال نسل جدیدی از پردازنده های سری اسنپدراگون را معرفی خواهد کرد، به همین دلیل انتشار بنچمارک های اسنپدراگون 8 نسل 3 در این زمان بسیار عجیب است. کوالکام در حال کار بر روی پردازنده های جدید لپ تاپ هایی است که قدرت زیادی خواهند داشت. شاید بنچمارک فاش شده مربوط به پردازنده های لپ تاپ این شرکت باشد.

برخلاف پردازنده کوالکام، پردازنده A16 اپل تنها دو هسته قدرتمند دارد. معماری هسته های اپل بسیار پیشرفته تر از کوالکام است. اپل با استفاده از هسته های کم مصرف بیشتر، کارایی شارژ دستگاه را بهبود می بخشد.