خالق ChatGPT آب پاکی را روی دستان کاربران ریخت: هوش مصنوعی بسیاری از مشاغل را از بین می برد


سام آلتمنمدیر عامل OpenAI در یک مصاحبه جدید می گوید هوش مصنوعی و نحوه تاثیرگذاری این فناوری بر نیروی کار و انتخابات و نشر اکاذیب کمی ترسناک است. OpenAI همان شرکتی است که چت بات محبوب را ایجاد کرد ChatGPT را توسعه داد. این چت بات پاسخ هایی شبیه به انسان می نویسد و در ماه های اخیر رشد انفجاری را تجربه کرده است.

آلتمن در مصاحبه جدید خود گفت که فکر می کند مردم با ChatGPT سرگرم می شوند. اما هوش مصنوعی ممکن است در کنار تمام مزایایی که دارد، معایبی نیز داشته باشد. مدیر عامل OpenAI می گوید که فناوری هوش مصنوعی منعکس کننده قدرت جمعی و خلاقیت و اراده انسان است. اما توسعه سیستم های مبتنی بر این فناوری توسط «رژیم های استبدادی» او را نگران می کند.

نگرانی سام آلتمن به توسعه فناوری هوش مصنوعی توسط کشورهای رقیب مانند چین و روسیه مربوط می شود. بایدو، غول موتور جستجوی چینی، اخیرا یک ربات چت اختصاصی را معرفی کرده است که می تواند متن، عکس، فیلم و صدا ایجاد کند. این چت بات رقیب ChatGPT است.

ولادیمیر پوتینرئیس جمهور روسیه سال ها قبل از شروع جنگ در اوکراین گفت هر کشوری که بتواند در زمینه هوش مصنوعی پیشتاز شود، بر جهان حکومت خواهد کرد. سام آلتمن در مصاحبه جدید خود اظهارات پوتین را دلسرد کننده دانست.

گوگل و مایکروسافت، دو غول بزرگ فناوری، سرمایه گذاری زیادی روی هوش مصنوعی کرده اند. مایکروسافت تصمیم گرفت به همکاری گسترده با OpenAI برود و میلیاردها دلار در این شرکت سرمایه گذاری کند تا در این صنعت فعال تر شود. با تشکر از این سرمایه گذاری، شرکت هوش مصنوعی OpenAI به موتور جستجو نرم افزار بینگ و آفیس اضافه شد. از سوی دیگر، گوگل نیز در حال توسعه یک چت بات اختصاصی به نام «بارد» است.

ابزارهای هوش مصنوعی هنوز به طور گسترده در طول انتخابات ریاست جمهوری در کشورهای بزرگ آزمایش نشده اند. سام آلتمن می گوید که او و تیمش هنگام توسعه ابزارهای هوش مصنوعی به انتخابات 2024 ایالات متحده توجه ویژه ای داشته اند: “من به ویژه نگران هستم که از این مدل های هوش مصنوعی برای انتشار اطلاعات نادرست در مقیاس بزرگ استفاده شود.” آلتمن می گوید اکنون که چت بات ها توانایی نوشتن کد را دارند، از نظر تئوری می توان از آنها برای حملات سایبری استفاده کرد.