حافظه رم چیست و چه مقدار از آن در گوشی نیاز داریم؟


امروزه بسیاری از گوشی های هوشمند دارای ظرفیت رم زیادی هستند. با این حال، برای برخی از نسخه ها، سازندگان حتی ظرفیت های بیشتری نسبت به رایانه های معمولی در نظر می گیرند تا عملکرد هر گوشی را تا حد امکان افزایش دهند. این حافظه با دسترسی تصادفی چیست؟ عملکرد آن چیست و چرا اهمیت دارد؟

برای هر سیستم رایانه ای دو نوع حافظه اولیه و ثانویه تعریف می شود: 1. حافظه اولیه: حافظه ای است که فقط برای مدت کوتاهی استفاده می شود. 2. حافظه ثانویه: نوعی ذخیره سازی دائمی در سیستم های کامپیوتری است. حافظه ثانویه بسته به تصمیم کاربر در دستگاه باقی می ماند. اما حافظه اولیه به محض خاموش شدن دستگاه یا قطع منبع تغذیه پاک می شود.

رم گوشی چیست؟

RAM (مخفف Random Memory Access) یا حافظه با دسترسی تصادفی فضایی برای دسترسی به عملیات مداوم تلفن یا رایانه است که سرعت را به طور چشمگیری افزایش می دهد. RAM داده های مربوط به عملیات اخیر اجرا شده و در حال انجام را به گونه ای ذخیره می کند که بتواند هر زمان که نیاز باشد این داده ها را در اختیار پردازنده قرار دهد.

رم صدها برابر سریعتر از حافظه ذخیره سازی گوشی های هوشمند یا رایانه است و هر چه ظرفیت آن بیشتر باشد، اجرای برنامه ها یا فعالیت های دستگاه سریعتر است. در واقع یک تلفن همراه با رم بیشتر می تواند داده های بیشتری را ذخیره کرده و به راحتی در اختیار پردازنده قرار دهد. با خاموش کردن موبایل، اطلاعات ذخیره شده در رم حذف می شود. گوشی های هوشمند امروزی معمولا از 4 تا 12 گیگابایت رم استفاده می کنند که ظرفیت نسبتا زیادی است.

رم

هسته سیستم عامل مانند یک پلیس است که بر تمام فعالیت هایی که از سخت افزار گوشی استفاده می کند، نظارت و مدیریت عملکرد RAM یا حافظه با دسترسی تصادفی را انجام می دهد. به عنوان مثال، زمانی که بازی یا هر نوع برنامه دیگری می خواهد صفحه جدیدی را نشان دهد، داده های مورد نیاز برای این عملکرد وارد رم شده و پس از آنالیز توسط سیستم عامل، پردازنده و GPU عملیات مورد نیاز را انجام داده و ارسال می کنند. آن را به صفحه نمایش.

این روند در نهایت باعث می شود نقاط رنگی مناسب در مکان های مناسب قرار گرفته و تصویر مورد نظر شکل بگیرد. به طور کلی، برای درک عملکرد رم، باید سه نکته اساسی را در نظر بگیرید:

  • RAM مکانی برای ذخیره داده ها برای مدت زمان کوتاهی است و اطلاعات ذخیره شده در آن را می توان خیلی سریع خواند یا نوشت.
  • با خاموش کردن گوشی، داده‌های رم حذف می‌شوند.
  • بخشی از رم گوشی به محض روشن کردن آن فعال می شود و هیچ برنامه و حتی سیستم عاملی نمی تواند قبل از آن از آن استفاده کند. این موضوع در مورد تمامی دستگاه هایی که دارای رم هستند صدق می کند و تقریباً همه آنها از رم یکسان استفاده می کنند.

چرا بهتر است رم گوشی موبایل بیشتر باشد؟

امروزه رم نقش حافظه اصلی گوشی ها را ایفا می کند و برای پردازش اطلاعات به راحتی در اختیار پردازنده قرار می گیرد. این امر باعث افزایش سرعت گوشی های امروزی شده و انقلابی در توسعه اپلیکیشن های پیشرفته و پیچیده تر برای این دستگاه ها ایجاد کرده است.

دستگاه های امروزی از مالتی تسکینگ (Multi Tasking) یعنی اجرای همزمان چند اپلیکیشن پشتیبانی می کنند و برخی از اپلیکیشن ها مانند پیام رسان ها همیشه در پس زمینه در حال اجرا هستند. به عنوان مثال، فرض کنید یک بازی سنگین مانند PUBG انجام داده اید و در همان زمان اعلان دریافت پیامک یا حتی تماس تلفنی یا تصویری دریافت می کنید.

برای جابه‌جایی بین این برنامه‌ها و برقراری تماس و اجرای چند برنامه به صورت همزمان، علاوه بر یک پردازنده قدرتمند، به رم با ظرفیت زیاد نیز نیاز دارید تا بتواند داده‌های مورد نیاز را در شرایط پیچیده به بهترین شکل مدیریت کند. ; در غیر این صورت ممکن است عملکرد ضعیفی را تجربه کنید.

تاثیر ظرفیت کم رم بر عملکرد گوشی

هنگامی که ظرفیت رم دستگاه کم است، سیستم عامل برنامه ها را اولویت بندی می کند و برنامه های کاربردی کمتر ضروری را در حافظه ثانویه ذخیره می کند تا فضای بیشتری برای برنامه های فعلی و در حال اجرا در دسترس باشد. در این شرایط زمان بیشتری برای جابجایی بین برنامه ها صرف می شود و در نهایت ممکن است عملکرد دستگاه کاهش یابد. برای از بین بردن این مشکل، ممکن است لازم باشد کش خود را به صورت دستی پاک کنید یا از برنامه هایی که برای این منظور توسعه یافته اند استفاده کنید.

گوشی چگونه از رم خود استفاده می کند؟

رم گوشی های هوشمند را می توان به عنوان فضایی برای انباشت داده های برنامه های در حال اجرا در نظر گرفت. همانطور که گفتیم در ساده ترین حالت ظرفیت رم بالاتر گوشی می تواند برنامه های بیشتری را در پس زمینه بدون کاهش سرعت عملکرد دستگاه اجرا کند. با این حال، انجام این کار چندان آسان نیست و گوشی ها از رم برای اهداف دیگری نیز استفاده می کنند.

RAM مورد نیاز هسته سیستم عامل

سیستم عامل اندروید با استفاده از هسته لینوکس و حافظه آن به طور مستقیم اجرا می شود وقتی دستگاه روشن است در دسترس. این حافظه حاوی اطلاعاتی است که هسته سیستم عامل و درایورها و ماژول های اصلی را کنترل می کند و داده های ورودی و خروجی هسته را ذخیره می کند.

رم برای فایل های مجازی

برخی از پوشه ها و فایل ها در روت سیستم عامل گوشی وجود دارد که واقعی نیستند. آنها فایل های شبه بوت هستند و اطلاعاتی مانند سطح باتری و سرعت پردازنده را ذخیره می کنند. این اطلاعات شبه فایل برای استفاده در عملکرد گوشی های اندرویدی در رم ذخیره می شود.

رم گوشی

مودم های مخابراتی

اطلاعات مربوط به تنظیمات IMEI و رادیو گوشی در رم NV (حافظه غیرفرار که با خاموش شدن تلفن به طور خودکار پاک نمی شود) ذخیره می شود. این اطلاعات با بارگذاری اولین داده در گوشی همراه با نرم افزار مورد نیاز برای پشتیبانی از مودم گوشی در رم بارگذاری می شود.

پردازنده گرافیکی

علاوه بر پردازنده، پردازنده گرافیکی گوشی نیز برای عملکرد به حافظه نیاز دارد. این خاطره VRAM نامیده می شود. در گوشی های امروزی از گرافیک های مجتمعی استفاده می شود که رم مستقلی ندارند و از رم سیستم برای ذخیره اطلاعات استفاده می کنند.

با روشن کردن گوشی و اجرای سیستم عامل، آنچه از فضای ذخیره سازی رم باقی می ماند برای اجرای برنامه های دیگر استفاده می شود. البته بخشی از رم از طریق تنظیمات «minfree» برای کارهایی که نیاز به سرعت دارند (سیستم عامل و مدیریت سطح پایین و اجرای اولیه برنامه ها) رزرو می شود.

این تنظیمات اولیه نرم افزار توسط توسعه دهندگان سیستم عامل تعریف نشده است و سپس همیشه مقدار کمی رم آزاد باقی می ماند تا عملکردهای ضروری بدون وقفه اجرا شوند. در واقع به همین دلیل ظرفیت رم در تنظیمات با میزان رم نوشته شده در مشخصات گوشی یکسان نیست. بخشی از این مقدار (معمولاً حدود 1 گیگابایت یا بیشتر) برای این تنظیمات سیستم رزرو می شود و بقیه رم توسط برنامه های در حال اجرا استفاده می شود.

انواع رم گوشی

حافظه های دسترسی تصادفی گوشی ها به دو دسته استاتیک و دینامیک تقسیم می شوند. در رم استاتیک، داده ها با کمک یک حافظه شش ترانزیستوری ذخیره می شوند و بیشتر به عنوان حافظه کش پردازنده (CPU) استفاده می شود. در مقابل، رم پویا به شما این امکان را می دهد که هر بیت داده را در یک خازن جداگانه روی یک مدار مجتمع خاص ذخیره کنید. این نوع رم دارای حافظه فرار است و باید دائماً با ولتاژ تغذیه شود. در غیر این صورت اطلاعات ذخیره شده روی آن از بین می رود.

رم استاتیک رم دینامیک
زمان دسترسی کمتری دارد. بنابراین در مقایسه با رم داینامیک سریعتر است. زمان دسترسی بیشتری دارد. بنابراین از رم استاتیک کندتر است.
گرانتر از رم پویا است. در مقایسه با رم استاتیک، هزینه کمتری دارد.
به منبع تغذیه ثابت نیاز دارد. بنابراین انرژی بیشتری مصرف می کند. مصرف انرژی را کاهش می دهد؛ زیرا اطلاعات در خازن ذخیره می شود.
مدار داخلی پیچیده است و ظرفیت ذخیره سازی کمتری را در مقایسه با اندازه فیزیکی تراشه حافظه رم پویا ارائه می دهد. یک مدار داخلی کوچک در یک سلول حافظه یک بیتی است و ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارد.
چگالی بسته بندی پایینی دارد. چگالی بسته بندی مناسبی دارد.

حافظه رام گوشی چیست؟

ROM مخفف Read Only Memory است. حافظه رام ذخیره سازی دائمی اطلاعات موجود در گوشی است که قابل تغییر یا حذف نیست. بخشی از ظرفیت ذخیره سازی گوشی را رام اشغال کرده است. سیستم عامل و برنامه های سیستمی گوشی اغلب روی رام نصب می شوند.

تفاوت رم و رام در گوشی

با توجه به آنچه گفتیم، حافظه فقط خواندنی (RAM) و حافظه دسترسی تصادفی (RAM) در گوشی های هوشمند تفاوت هایی با هم دارند.

رم در مقابل رام

رام گوشی از رم آن ارزانتر است و کاربر نمی تواند آن را تغییر دهد. این نوع حافظه فقط قابل بازنویسی است. علاوه بر این دو مورد، رام بر خلاف رم غیر فرار، غیر فرار است و با خاموش شدن دستگاه، اطلاعات ذخیره شده در آن از بین نمی رود. در جدول زیر تفاوت رم و رام گوشی هوشمند را مشاهده می کنید:

رم رم
فرار است و تا زمانی که به منبع برق (باتری یا برق) متصل باشد، اطلاعات را ذخیره می کند. غیر فرار است و حتی زمانی که گوشی خاموش است، اطلاعات در آن باقی می ماند.
اطلاعات ذخیره شده را می توان بازیابی و اصلاح کرد. امکان تغییر اطلاعات ذخیره شده وجود ندارد و فقط این اطلاعات قابل خواندن هستند.
مکانی برای ذخیره داده هایی که باید در لحظه و به طور موقت توسط پردازنده پردازش شود مکانی برای ذخیره داده های مربوط به سیستم عامل و برخی برنامه های اجرایی
پردازنده توانایی دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در آن را دارد. پردازنده نمی تواند به داده های ذخیره شده در آن دسترسی داشته باشد.