حادثه فضاپیمای سایوز؛ روسیه یک کپسول جدید برای بازگرداندن فضانوردان به فضا پرتاب خواهد کرد


چهار هفته پیش، در حالی که دو فضانورد روسی در حال آماده شدن برای پیاده روی فضایی بودند، فضاپیمای سایوز متصل به ایستگاه فضایی بین المللی شروع به نشت غیرقابل کنترل کرد. پیاده‌روی فضانوردان لغو شد و از آن زمان، مهندسان پرواز فضایی روسی و آمریکایی در حال تجزیه و تحلیل علت نشت و پیامدهای آن برای سفرهای آینده به محل استقرار مداری هستند.

اکنون مهندسان به این نتیجه رسیده اند که یک ریز شهاب سنگ یا قطعه کوچکی از زباله های مداری به حلقه رابط خنک کننده خارجی فضاپیمای سایوز برخورد کرده و باعث می شود تمام مایع خنک کننده آن به فضا فرار کند.

اگرچه این حادثه تهدیدی فوری برای هفت فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی ایجاد نکرد، اما این سوال مهم مطرح شد که سه سرنشین فضاپیمای سایوز ام اس-22 شامل سرگئی پروکاپایف و دیمیتری پتلینفضانوردان روسی و فرانک روبیوفضانوردان ناسا چگونه در پایان ماموریت خود به خانه باز می گردند.

اکنون ما پاسخی برای این سوال داریم. روز چهارشنبه، ناسا و Roscosmos، آژانس فضایی روسیه، اعلام کردند که یک فضاپیمای جایگزین سایوز ماه آینده به طور خودکار در ایستگاه پرتاب لنگر انداخته خواهد شد و خدمه حامل کپسول آسیب دیده سایوز MS-22 به ایستگاه فضایی پرواز خواهند کرد. آنها با این فضاپیمای جدید به خانه باز خواهند گشت. سایوز آسیب دیده نیز احتمالا در ماه مارس بدون سرنشین به زمین سفر خواهد کرد.

سرگئی کریکالفمدیر اجرایی پروازهای فضایی انسانی در Roscosmos روز چهارشنبه در طی یک کنفرانس ویدئویی با خبرنگاران گفت که مطمئن است که سیستم خنک کننده سایوز توسط جسمی با قطر تقریباً یک میلی متر آسیب دیده است. این ارزیابی بر اساس تصاویر واضح از محل آسیب و آزمایش های زمینی برای بازسازی حادثه انجام شد. با این حال، نمی توان تعیین کرد که آسیب به فضاپیما ناشی از یک ریز شهاب سنگ کوچک است یا یکی از تکه های بیشمار زباله فضایی سرگردان در مدار نزدیک زمین.