جام جهانی؛ در گرمای سوزان قطر، فناوری چگونه به دست کارگران رسید؟


نماد غیر رسمی تیم مسئول پروژه های ساخت و ساز مربوط به جام جهانی 2022 یک مانکن مرد بدون چهره است که به عنوان Morph شناخته می شود. مورف یک ماسک بالاکلوا روی صورت و گردنش، چکمه های کار و یک لباس نارنجی بسیار روشن پوشیده است. این لباس غیر معمول با یقه، سرآستین و کمربند آبی، جدیدترین سلاح دوحه در نبرد جاری قطر با گرما است.

در شهری که دمای تابستان معمولاً به بیش از 48 درجه سانتیگراد با 70 درصد رطوبت می رسد، خنک ماندن مزیت قابل توجهی است. با افزایش دما در سراسر جهان به دلیل تغییرات آب و هوایی، لباس هایی که برای محافظت از کارگرانی که در پروژه های ساختمانی برای جام جهانی 2022 قطر کار می کنند طراحی شده اند، احتمالاً توسط کارگران دیگر در سایر نقاط جهان استفاده می شود. طراحی این لباس های پیشرفته حاصل فرارسیدن جام جهانی 2022 است. اتفاقی ورزشی که بسیاری از منتقدان آن را غیرمنطقی می دانستند.

جام جهانی فوتبال 2022 سالهاست که در حاشیه بوده است

از سال 2010، زمانی که فیفا جام جهانی 2022 را به قطر اعطا کرد، سازمان های حقوق بشر و رسانه های خبری بر وضعیت اسفبار دو میلیون کارگر مهاجر ساکن قطر تمرکز کردند. کارگران قطر اغلب از جنوب و جنوب شرقی آسیا و آفریقا می آیند و برای ساختن آسمان خراش ها، جاده ها، استادیوم ها و خطوط مترو مجبورند در یکی از نامناسب ترین آب و هوای کره زمین کار کنند. این کارگران تجهیزات حفاظتی کمی داشتند. به همین دلیل به شدت آسیب دیدند.

رسانه های بین المللی و سازمان های حقوق کار سالانه اسامی صدها کارگر مهاجر مجروح یا کشته شده را اعلام کردند. بسیاری از این کارگران خوش شانس بازگشته به دلیل گرمای بیش از حد در کارگاه های ساختمانی در پروژه های مختلف در سراسر قطر مجروح یا جان خود را از دست دادند.

آب خوردن کارگر قطری در تب و تاب جام جهانی

به گزارش مجله تایم، از یک سو، رسانه ها وزارت کار قطر را در کانون توجه قرار داده بودند و از سوی دیگر، فشار فیفا برای ممنوعیت تمام کارهای ساخت و ساز در فضای باز در گرم ترین ساعات روز در تابستان، حمایت از کارگران را افزایش داد.

کمیته عالی تحویل و میراث، نهاد مسئول برنامه ریزی و سازماندهی جام جهانی در قطر، وضعیت را وارد مرحله جدیدی کرد. این کمیته فراخوانی برای آخرین نوآوری های تکنولوژیکی با هدف خونسردی کارگران صادر کرد. در همان زمان مقامات قطری عجله داشتند تا در گرم ترین زمان سال روند ساخت ورزشگاه ها را به پایان برسانند.

قطر می گوید تنها سه کارگر در پروژه های ساخت و ساز جام جهانی جان خود را از دست داده اند

سازمان بین المللی کار و کمیته عالی تحویل و میراث قطر در بیانیه های رسمی خود اعلام کرده اند که تنها سه کارگر در روند ساخت ورزشگاه های جام جهانی 2022 جان خود را از دست داده اند. در همین حال، سالانه ده‌ها کارگر در قطر در حین کار در سایت‌های ساختمانی خصوصی که نظارت دقیقی ندارند، جان خود را از دست می‌دهند.

یک مطالعه جدید که نتایج آن در مجله علمی Communications Earth & Environment منتشر شده است، پیش بینی می کند که امواج گرمای مرگبار تا سال 2050 به یک پدیده طبیعی رایج در بسیاری از نقاط جهان تبدیل خواهد شد. با این اتفاق، کارگرانی که در ساخت و ساز مشغول هستند در فضاهای باز بیشتر در معرض خطر خواهند بود.

قطر به عنوان یکی از کشورهای گرم دنیا تا حد زیادی می داند که امواج گرمای طاقت فرسا چگونه است. این موضوع قطر را به آزمایشگاهی عالی برای آزمایش راه حل های مربوط به مقابله با گرما تبدیل کرده است.

ورزشگاه نیمه نهایی جام جهانی 2022 قطر

محمود قطبمدیر اجرایی واحد رفاه کارگران و حقوق کار در کمیته عالی تحویل و میراث قطر می گوید که هیچ یک از محصولات خنک کننده خارجی جوابگوی گرمای شدید این کشور نبودند. جلیقه‌های خنک‌کننده پر از کیسه‌های یخ بسیار سنگین بودند، پارچه‌های مبتنی بر فناوری که برای گرمای کالیفرنیا طراحی شده بودند، در رطوبت بالا عملکرد خوبی نداشتند، و تجهیزات ورزشی پیشرفته به اندازه کافی مستحکم نبودند که در سایت‌های ساختمانی استفاده شوند. قطب می گوید: ما متوجه شدیم که باید راه حلی بدیع ارائه دهیم؛ راه حلی که بتواند با ساخت و ساز سخت در قطر سازگار شود.

استفاده از لباس StayQool دمای بدن کارگران را 6 تا 8 درجه سانتیگراد کاهش داد

محمود قطب در سال 2017 از Techniche، یک شرکت انگلیسی فعال در زمینه پوشاک خنک کننده، درخواست همکاری کرد تا راه حل خنک کننده جدیدی را به طور خاص برای شرایط قطر طراحی کند. Techniche با همکاری محققان دانشگاه حمد بن خلیفه قطر، لباس مخصوصی تولید کرد که از قطعات مختلفی تشکیل شده بود و به کارگران این امکان را می داد تا بر اساس نیاز خود از سیستم های خنک کننده مختلف استفاده کنند.

قسمت اصلی لباس یک پارچه مشبک نارنجی روشن برای دید و تشخیص بهتر است که از موادی با قابلیت تغییر فاز ساخته شده است. این مواد می توانند گرما را جذب کرده و آن را از بدن دور نگه دارند. ناسا اولین بار از این سبک طراحی برای خنک نگه داشتن فضانوردان استفاده کرد.

آستر، یقه، جیب و آستر فاق که با دقت طراحی شده است را می توان با آب پر کرد تا قسمت هایی از بدن که خون کمترین فاصله ممکن را با سطح پوست دارد خنک کند. قسمت های آبی کت و شلوار مورف دقیقاً مکان های استراتژیک برای خنک کردن بدن هستند.

Techniche چهار نسل از این پوشاک پیشرفته به نام StayQool را تولید کرده است که هر کدام نسبت به نسل قبلی بهینه تر هستند. 55000 دست از این کت و شلوار بین کارگران پروژه های عمرانی جام جهانی قطر توزیع شد و تحقیقات اولیه نشان داد که استفاده از این کت و شلوار باعث کاهش 6 تا 8 درجه ای دمای پوست کارگران شده است.

شادی کارگران قطری با لباس ویژه StayQool

جیمز راسلمدیرعامل Techniche در اروپا، خاورمیانه و استرالیا می‌گوید StayQool اساساً برای کمک به کارگران احساس راحتی در دماهای شدید طراحی شده است. به گفته راسل، این لباس برای افزایش ساعات کاری طراحی نشده است. برای جلوگیری از استرس گرمایی در محیط‌هایی با دمای بسیار بالا، کارگران همچنان باید به طور منظم استراحت کنند و اغلب آب بنوشند و تا حد امکان خود را در سایه نگه دارند.

کارگران خارج از منزل در قطر، صرف نظر از لباسی که می پوشند، موظفند تجهیزات خود را زمین بگذارند و به محض اینکه دمای هوا از شاخص دمای لامپ مرطوب (32.1 درجه سانتیگراد) عبور کرد، کار را متوقف کنند. این شاخص گرما، رطوبت و تشعشعات خورشیدی را برای ارزیابی بهتر اثرات آنها بر بدن انسان ترکیب می کند. کارگران قطری تنها زمانی می توانند به کار خود ادامه دهند که دما به زیر شاخص دمای حباب مرطوب کاهش یابد. البته مشروط بر اینکه ممنوعیت کار روزانه در تابستان اعمال نشده باشد.

کارگران خارجی نیز در آینده لباس StayQool را دریافت خواهند کرد

تمیم لات العابدمدیر پروژه استادیوم لوسیل، میزبان فینال جام جهانی، می گوید: «لباس StayQool یک درمان معجزه آسا نیست. بلکه وسیله ای برای راحتی به حساب می آید. اگر نجار یا برق کار هستید و گرمای هوا هنگام کار شما را اذیت می کند، داشتن چنین لباس هایی به شما کمک می کند تا چند دقیقه بیشتر به کار خود ادامه دهید. او هر بار که از کارگاه های ساختمانی بازدید می کند لباس StayQool می پوشد: “این لباس ها واقعاً تفاوت ایجاد می کنند.”

مقالات مرتبط:

کارگران خارج از قطر به این زودی نمی توانند به لباس Morph دسترسی داشته باشند. این لباس همچنان نیاز به اصلاح دارد تا عملکرد آن بهینه تر و بهتر شود. هدف نهایی StayQool داشتن لباسی است که بتواند ضربان قلب، دمای بدن و سطح اکسیژن را با حسگرهای اختصاصی کنترل کند. به لطف این قابلیت ها، کارگران می توانند قبل از تجربه استرس گرمایی و کاهش خطرات ناشی از آن به مراکز درمانی منتقل شوند. در حال حاضر قطر نمونه‌های پیش‌تولید این لباس جدید را ساخته و گفته است که یک مدل از StayQool تابستان آینده با انواع سنسورها وارد بازار خواهد شد.

پس از تجربه گرمای بی سابقه در تابستان اخیر، از شرکت درخواست کنید تکنیک تولید لباس خنک کننده بسیار افزایش یافته است. جیمز راسل می گوید: “شرکت هایی با نیروی کار بسیار زیاد راه حلی برای مقابله با استرس گرما می خواهند.”