تیم کوک از رابطه همزیستی بین اپل و چین تمجید کرد: “ما با هم رشد کردیم”


تیم کوک او رابطه “همزیستی” بین اپل و چین را علیرغم افزایش تنش های سیاسی و تجاری بین دولت پکن و ایالات متحده تمجید کرده است. صحبت های جدید تیم کوک در حالی مطرح می شود که اپل به مرور زمان سعی کرده از بازار چین فاصله بگیرد و بخشی از خط تولید را به هند و دیگر کشورها منتقل کند.

این اولین بار است که تیم کوک از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا به چین سفر می کند. مدیر عامل اپل می گوید که شرکت تحت مدیریت او امسال سی امین سالگرد تاسیس خود را در این کشور جشن می گیرد. حالا اکثریت آیفون های مورد استفاده مردم در سراسر جهان در کارخانه های چین ساخته می شوند.

مطابق با فایننشال تایمز که در انجمن توسعه چین صحبت می کرد، گفت که او و اعضای تیمش در اپل از فرصتی که به آنها ارائه شده بسیار هیجان زده هستند. مجمع توسعه چین جایگزینی برای مجمع جهانی اقتصاد (جلسه داووس) است. تیم کوک گفت: اپل و چین با هم رشد کرده اند و این یک نوع رابطه همزیستی بوده است.

سه سال پس از سیاست های سختگیرانه دولت شی جین پینگ برای مبارزه با ویروس کرونا، اکنون شاهد برگزاری مجمع توسعه چین به صورت حضوری هستیم. علاوه بر تیم کوک، چند تن دیگر از مدیران ارشد آمریکایی نیز در این مجمع حضور داشتند.

کاربران چینی اغلب دیدگاه مثبتی نسبت به برند اپل دارند و سالانه تعداد قابل توجهی آیفون خریداری می کنند. چین یکی از بزرگترین بازارهای اپل است. رسانه های دولتی چین به طور گسترده به سفر تیم کوک به پکن پرداختند و مدیرعامل اپل در بخشی از سفر خود از یکی از فروشگاه های حضوری اپل بازدید کرد و مورد استقبال مردم آنجا قرار گرفت.

سفر تیم کوک به پکن در حالی انجام می شود که سال 2022 یکی از سخت ترین سال ها برای اپل در چین بود. سیاست صفراوی کووید که با تعطیلی های گسترده همراه بود، ضربه بزرگی به تولید آیفون در سه ماهه پایانی سال گذشته وارد کرد. پس از 3.5 سال، درآمد سه ماهه اپل در سه ماهه پایانی سال 2022 کاهش یافت.

با وجود استقبال تیم کوک در چین، تعدادی از کاربران در Weibo (نسخه چینی توییتر) از سیاست های آمریکا در قبال شرکت های چینی انتقاد کردند و حتی استقبال گرم تیم کوک را زیر سوال بردند. همزمان با حضور کوک در پکن، قانونگذاران آمریکایی از مدیرعامل تیک توک که در کنگره حاضر شده بود با سؤالات سخت سؤال کردند. تیک توک با خطر مسدود شدن در ایالات متحده مواجه است.

تیم کوک در مجمع توسعه چین گفت: “ما یک عملیات زنجیره تامین بسیار بزرگ در چین داریم و البته یک فروشگاه آجر و ملات در این کشور افتتاح کرده ایم.” تیم کوک در ادامه گفت که اپل میلیون ها توسعه دهنده iOS در چین دارد.