تولید خودروی الکتریکی شیائومی به دلیل نتایج نامطلوب به تعویق افتاد


به نظر می رسد شیائومی در روند ساخت خودروی الکتریکی خود با مشکلات بیشتری مواجه شده است. ابتدا مسائل مربوط به مقررات وجود داشت و حالا نوبت به سیستم های رانندگی خودکار رسیده است. مدیرعامل این شرکت لی جوندر تماس اخیر با سرمایه گذاران مجدداً تاکید کرد که پیشرفت هایی حاصل شده است و این شرکت تولید انبوه اولین خودروی الکتریکی خود را در سال 2024 آغاز خواهد کرد.

رسانه چینی پاورهاوس به اطلاعات خودی دست‌کم دو کارمند اشاره کرد که ادعا می‌کردند پروژه در حد انتظارات نبوده و رقابت‌پذیری محصول به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است. این دو کارمند تایید کرده اند که پیشرفت هایی در راه است. اما بسیار کندتر از حد انتظار پیش می رود.

یکی دیگر از کارمندان ادعا کرد که معماری تعاملی وسیله نقلیه باید مدت ها پیش مشخص می شد. اما متاسفانه به نظر دور از دسترس است. این مبنایی است که توسعه سیستم های کنترل خودرو از آن آغاز شد و با از دست دادن آن، به سادگی نمی توان پیشرفت کرد.

اطلاعات جالبی در مورد نتایج اخیر تست خودران نیز منتشر شده است. ظاهرا ویدیوی منتشر شده توسط شیائومی از تست مذکور به شدت ویرایش شده و قسمت هایی از آن بریده شده و برخی صحنه ها به هم متصل شده اند. تیم توسعه به اولین خودروی شیائومی پس از خودرانی اعتمادی ندارد و این تکان دهنده و در عین حال غم انگیز است.

شیائومی مبالغ هنگفتی را در بخش خودروسازی خود سرمایه‌گذاری می‌کند. بدین ترتیب سرمایه گذاری آن در سه ماهه گذشته با بیش از 35 درصد افزایش نسبت به سه ماهه قبل به 116 میلیون دلار رسید. این غول فناوری چینی از ابتدای سال جاری تاکنون نزدیک به 260 میلیون دلار هزینه کرده و 10 میلیارد دلار برای توسعه تجارت خودروسازی خود در 10 سال آینده در نظر گرفته است.

در حال حاضر، شیائومی در 62 کسب و کار مرتبط با حوزه خودرو و در 17 شرکت متخصص در نوآوری رانندگی هوشمند سرمایه گذاری کرده است. اما اینها مانع از بروز مشکلات نشده است. اولین خودروی شیائومی قرار بود مردادماه امسال رونمایی شود. اما این اتفاق نیافتاد.

عاملی که مانع پیشرفت شیائومی می شود، عدم وجود ارتباطات قوی و مدیریت ضعیف پروژه است. اگر تیم های مختلف نتوانند با هم کار کنند، هر چقدر هم که سرمایه گذاری شود، مشکلات را حل نمی کند. کل این وضعیت نشان می‌دهد که ورود به دنیای خودرو چقدر دشوار است، و اگرچه برخی از شرکت‌ها آن را آسان‌تر از سایرین جلوه می‌دهند، بسیاری از استارت‌آپ‌ها اغلب حتی با سرمایه هنگفت شکست می‌خورند.