تماشا کنید: iFixit ایمنی باتری را آزمایش می کند


کارشناسان iFixit ویدئوی جدیدی را به اشتراک گذاشته اند که در آن به تعدادی باتری ضربه می زنند و اطلاعاتی در مورد ایمنی آنها ارائه می دهند. گاهی اخباری مبنی بر انفجار باتری وسایل الکترونیکی مختلف منتشر می شود; اما تا زمانی که برخی از اصول مهم را در نظر داشته باشید، مدل‌های مدرن لیتیوم یون معمولاً بسیار ایمن هستند.

مهمترین توصیه تیم iFixit هنگام کار با باتری های محصولات الکترونیکی این است که همیشه باتری را تا 25 درصد یا کمتر خالی کنید. باد کردن باتری ها واضح ترین نشانه خرابی احتمالی آنهاست. اما در واقع، میزان شارژ باتری تعیین می کند که آیا یک اتصال کوتاه می تواند گرمای کافی برای ایجاد فرآیند “فرار حرارتی” یا انفجار ایجاد کند یا خیر.

در دوربین تماشا کنید

برای بررسی، iFixit با یک جسم تیز به سطح تعدادی از باتری ها ضربه زد تا مشخص کند کدام یک از آنها منفجر می شود. وقتی باتری آیفون 12 پرو مکس (که تا 25 درصد خالی شده بود) با پیچ گوشتی فلزی برخورد کرد، کمی دود و جرقه های کوچکی بیرون آمد، اما وقتی باتری کاملا شارژ شد و با نوک پیچ گوشتی برخورد کرد. احتمال انفجار و آتش سوزی وجود دارد. به خاطر داشته باشید که باتری های تست شده در این ویدیو دقیقاً یکسان بودند و تنها تفاوت آنها در میزان شارژ آنها بود.

از دیگر توصیه‌های iFixit هنگام کار با باتری، استفاده از ابزار پلاستیکی نارسانا به جای فلز برای کاهش خطر سوراخ شدن و کوتاه شدن آن هنگام خارج کردن آن از دستگاه است. در ویدیوی iFixit مستقیماً از تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی درخواست شده است که از استفاده از چسب های قوی در دستگاه خود خودداری کنند تا در وهله اول حذف قطعه ایمن تر باشد.

ویدیوی iFixit مدت کوتاهی پس از آن منتشر شد که کانال YouTube Mrwhosetheboss ویدیویی را منتشر کرد که نشان می‌داد تعدادی از گوشی‌های سامسونگ پس از سال‌ها بدون استفاده ورم می‌شوند. ویدیوی iFixit مستقیماً به گزارش Mrwhosetheboss نمی‌پردازد، اما به این معنی است که تا زمانی که این باتری‌ها را به درستی و با در نظر گرفتن ایمنی استفاده کنید، در خطر جدی قرار نخواهید داشت.