تماشا کنید: نگاه زومیت به عملکرد غول‌های تراشه‌های جهان در CES 2023


سرانجام پس از یک ماراتن چند روزه، قطار رونمایی و رونمایی از محصولات تجاری و طرح های دیوانه کننده در رویداد CES از حرکت باز ایستاد. در طول سال های گذشته، CES به لطف حضور بزرگان صنعت تراشه، به رویداد برتر رایانه های شخصی تبدیل شده است. CES 2023 نیز از این قاعده مستثنی نبود و مجموعه ای از تراشه ها، لپ تاپ ها و دسکتاپ ها را میزبانی می کرد.

در رویداد CES 2023، انویدیا، اینتل و AMD حضور پررنگی داشتند و همه آنها ضمن معرفی چندین پردازنده و کارت گرافیک برای رایانه های رومیزی، نسل بعدی تراشه های خود را برای لپ تاپ در سال 2023 نیز رونمایی کردند.

اپل در سال های اخیر با معرفی تراشه های خود برای کامپیوترهای مک، دیگر شرکت های فعال در زمینه کامپیوترهای شخصی را به چالش کشیده است. تراشه‌های سیلیکون اپل، به لطف بهینه‌سازی فوق‌العاده‌شان، به مک‌بوک‌ها این امکان را می‌دهند که در هر شرایطی، از حالت اتصال به برق گرفته تا تکیه بر باتری 10 درصد، عملکرد یکسانی را در اختیار کاربر قرار دهند. در حالی که لپ‌تاپ‌های ویندوزی اغلب این‌گونه نیستند و در حالت بدون برق هستند، عملکرد آن‌ها افت محسوسی دارد.

اکنون با رونمایی از گرافیک موبایل RTX 40، پردازنده های نسل سیزدهم اینتل و پردازنده های 4 نانومتری Ryzen 7000، امید بار دیگر به اردوگاه ویندوز بازگشته است. انویدیا می‌گوید موبایل RTX 4070 می‌تواند عملکرد RTX 3080 را با یک سوم مصرف انرژی ارائه کند، اینتل می‌گوید پردازنده‌های جدیدش با همتایان نسل قبلی خود با یک چهارم مصرف انرژی همگام هستند و AMD ادعا می‌کند که موتور XDNA AI آن است. تا 20 درصد سریعتر از Apple M2 کار می کند.

بر همین اساس من، محمدحسین جعفری و بهزاد مرشیان دور هم جمع شدیم تا در مورد جدیدترین محصولات غول های تراشه جهان صحبت کنیم و عملکرد آنها را در رویداد CES 2023 زیر ذره بین بگذاریم.