تماشا کنید: محققان از این روش برای حرکت دادن اجسام بدون تماس فیزیکی استفاده می کنند


به گزارش SciTechDaily، گروهی از محققان دانشگاه مینه سوتا از روشی برای دستکاری اجسام با استفاده از امواج اولتراسونیک رونمایی کردند که راهی را برای جابجایی آنها بدون تماس فیزیکی در صنایعی مانند تولید و رباتیک بدون نیاز به نیروی داخلی فراهم می کند. یافته های این تحقیق در مجله Nature Communications منتشر شده است.

اگرچه مدت‌ها قبل ثابت شده بود که امواج صوت و نور می‌توانند اجسام را کنترل کنند، اجسام در این مطالعات همیشه کوچک‌تر از طول موج صوت یا نور بودند و یا طول آنها به چند میلی‌متر یا نانومتر می‌رسید. اما گروه دانشگاه مینه سوتا روشی را برای جابجایی اجسام بزرگتر با استفاده از اصول فیزیکی فرامواد توسعه دادند.

فرامواد موادی هستند که به طور مصنوعی برای تعامل با نور یا امواج صوتی ساخته می شوند. محققان با قرار دادن یک الگوی فراماده بر روی سطح جسم، توانستند از صوت برای هدایت آن در جهت خاصی بدون تماس فیزیکی استفاده کنند. به گفته نویسنده اصلی این مطالعه، Evgenin Ilyich، و Benjamin Mayhew، استادیار گروه مهندسی مکانیک در دانشگاه مینه سوتا:

محققان با استفاده از تکنیک ذکر شده، نه تنها یک شی را به جلو بلکه به سمت منبع حرکت دادند. این عملکرد بی شباهت به فناوری پرتوهای کششی در داستان های علمی تخیلی مانند Star Trek نیست. روش آنها می تواند برای جابجایی اجسام در زمینه هایی مانند ساخت و ساز یا رباتیک مفید باشد. متیو استاین، یکی از نویسندگان مقاله و دانشجوی دپارتمان مهندسی مکانیک، می‌گوید کنترل بدون تماس یک موضوع تحقیقاتی داغ در اپتیک و الکترومغناطیس است، اما این تحقیق روش دیگری را برای حرکت بدون تماس ارائه می‌کند که ممکن است مزایای روش‌های دیگر را نداشته باشد. در دانشگاه مینه سوتا بودن