تلسکوپ جیمز وب تایید کرد که درونی ترین سیاره منظومه تراپیست 1 فاقد جو قابل توجهی است.


در حال حاضر، ما ما سیارات فراخورشیدی زیادی را کشف کرده ایم که تحت عنوان کلی “زمین مانند” قرار می گیرند. این جهان ها صخره ای هستند و بسیاری از آنها در فاصله مناسبی از ستاره های میزبان خود می چرخند و به طور بالقوه دمای متوسطی دارند. با این حال، “شباهت” این سیارات به زمین اغلب به همین جا ختم می شود. در بسیاری از موارد، ما حتی نمی دانیم که آنها اتمسفر دارند یا خیر، و وجود اثر گلخانه ای به این معنی است که اتمسفرها می توانند تأثیر زیادی بر دمای سیاره داشته باشند. در نتیجه، دسته “زمین مانند” می تواند شامل مناظر جهنمی خشک و سوزان مانند زهره با جو غلیظ و همچنین دشت های خشک و یخ زده با جو نازک مانند مریخ باشد.

با این حال، فرصت تصویربرداری از جو سیارات فراخورشیدی به تدریج فراهم می شود. به گزارش Orztechnika، محققان اخیراً نتایج را مشاهده کردند تلسکوپ فضایی جیمز وب تصاویری از سیاره ای صخره ای منتشر کرده است که به دور ستاره ای نزدیک می چرخد. یافته ها نشان می دهد که این سیاره جو کمی دارد و عمدتاً گرما را از پختن توسط ستاره نزدیک خود منتشر می کند.

کوتوله فوق سرد و هفت سیاره اش

تراپیست 1 یک ستاره کوچک قرمز (کوتوله فوق سرد از نظر نجومی) است که تقریباً 40 سال نوری از زمین فاصله دارد. اگرچه خود ستاره معمولی و فاقد ویژگی های خاص است، اما به دلیل داشتن تعداد زیاد سیارات در خور توجه است. دانشمندان تاکنون در مجموع هفت سیاره را در اطراف Trappist 1 شناسایی کرده اند که همگی اجسام کوچک و صخره ای هستند، درست مانند دنیاهایی که در قسمت داخلی منظومه شمسی قرار دارند. اگرچه ستاره نور بسیار کمی از خود ساطع می کند، اما همه سیارات در فاصله نزدیکی قرار دارند عطارد و خورشید با هم جمع شده اند.

این نزدیکی باعث شده است که تعدادی از سیارات در منطقه ای به نام منطقه قابل سکونت قرار گیرند. محدوده ای که در آن گرمای ساطع شده از ستاره می تواند به آب مایع در سطح سیاره اجازه دهد. اما این موضوع در صورت وجود اتمسفر به ویژگی های آن بستگی دارد و به دلایلی سیارات بسیار نزدیک به ستاره های کوتوله سرخ ممکن است اصلا جو نداشته باشند. در طول میلیارد سال اول شکل گیری، کوتوله قرمز مستعد فوران های شدید است و این فوران ها می توانند هر جوی را که توسط میدان های مغناطیسی قوی محافظت نمی شود، نابود کنند.

هنوز ممکن است فرآیندهای زمین شناسی پس از سرد شدن ستاره، جو ثانویه ای ایجاد کنند. اما این جوها احتمالاً غنی از اکسیژن یا دی اکسید کربن هستند و مولکول های هیدروژن کمی در آنها وجود دارد.