تلاش ایلان ماسک برای به دست آوردن OpenAI شکست خورد


به گفته منابع آگاه، الون ماسک در سال 2018 برای کسب OpenAI (شرکت خلاق ChatGPT) تلاش کرد اما ناموفق بود. ماسک یکی از اعضای گروهی بود که در سال 2015 روی این آزمایشگاه متمرکز شد او هوش مصنوعی را به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی تأسیس کرد.

OpenAI با هدف عمومی کردن نتایج تحقیقات خود و بهره مندی برای کل جامعه تاسیس شد. با این حال، ایلان ماسک در اوایل سال 2018 نگران بود که OpenAI از گوگل عقب بماند. در همین راستا، ماسک کنترل کامل بر OpenAI و رهبری این شرکت را پیشنهاد کرد، اما سایر بنیانگذاران OpenAI از جمله سام آلتمن (مدیر عامل فعلی) و گرگ براکمن (رئیس فعلی) با پیشنهاد ایلان ماسک مخالفت کرد.

ایلان ماسک در سال 2018 هیئت مدیره OpenAI را ترک کرد The Verge می نویسد، ماسک قبلاً قول داده بود که یک میلیارد دلار به OpenAI تزریق کند، اما قبل از ترک تنها 100 میلیون دلار به شرکت کمک کرد. عهدشکنی ایلان ماسک به مشکلی برای OpenAI تبدیل شد، زیرا کار بر روی مدل‌های هوش مصنوعی مانند DALL-E و GPT بسیار گران بودند.

در همین راستا، OpenAI در سال 2019 اعلام کرد که برای تامین مالی پروژه های خود غیرانتفاعی می شود. مدت زیادی نگذشته بود که یک رابطه تجاری قوی بین مایکروسافت و OpenAI شکل گرفت. مایکروسافت میلیاردها دلار سرمایه و مقدار قابل توجهی منابع را به OpenAI ارائه کرد و یک سری قراردادهای انحصاری با این شرکت امضا کرد.

این منابع به طور مستقیم نگفتند که آیا نقض قرارداد توسط ایلان ماسک دلیل روابط تجاری مایکروسافت و OpenAI بوده است یا خیر، اما این منطقی ترین تفسیر ممکن است. این رویداد ممکن است در نگاه اول چندان مهم نباشد، اما در واقع مهم ترین تصمیم مدیران OpenAI محسوب می شود. دریافت بودجه سنگین از مایکروسافت به OpenAI کمک کرد تا ابزارهای قدرتمند هوش مصنوعی را در سریع ترین زمان ممکن توسعه دهد و توجه کل جهان را به خود جلب کند.

رابطه OpenAI با مایکروسافت باعث شده است که شرکتی که چت JPT را ایجاد کرده است، رویکرد خود را نسبت به انتشار عمومی تحقیقات هوش مصنوعی تغییر دهد. OpenAI در هنگام رونمایی از مدل جدید زبان GPT-4 جزئیات فنی خاصی ارائه نکرد و این موضوع باعث انتقاد تحلیلگران شد. یکی از مدیران OpenAI در مصاحبه ای گفت که این شرکت با ارائه نکردن جزئیات فنی سعی در حفظ برتری خود نسبت به رقبا و جلوگیری از سوء استفاده از این فناوری دارد.

از زمان امضای قرارداد سنگین با OpenAI، مایکروسافت فناوری های این شرکت را به بسیاری از محصولات خود اضافه کرده است. علاوه بر مرورگر Edge و موتور جستجو Bing، نرم افزار خانواده آفیس نیز از مزایای هوش مصنوعی استفاده می کند.

ایلان ماسک از زمان تغییر رویکرد OpenAI بارها از این شرکت انتقاد کرده است. او ماه گذشته گفت که OpenAI با هدف تبدیل شدن به یک شرکت منبع باز و در دسترس قرار دادن دستاوردهای آن به صورت عمومی ایجاد شده است، اما امروز کاملاً بر روی “به حداکثر رساندن سود” متمرکز شده است و اساساً توسط مایکروسافت کنترل می شود.