تصمیم احمقانه ایلان ماسک سیستم خودران تسلا را با مشکل مواجه کرد


الون ماسک تسلا وعده خودروهای کاملاً خودران را تا سال آینده داده است، اما به نظر می رسد که ممکن است اینطور نباشد.

واشنگتن پست گزارش داد ماسک چند سال پیش، تسلا تصمیم گرفت حسگرهای رادار داخل خودروهای الکتریکی خود را حذف کند تا هزینه تولید این خودروها کاهش یابد. با وجود مخالفت ها و هشدارهای فراوان مهندسان تسلا، ماسک او بر خواسته خود پافشاری کرد و آن را اجرا کرد.

یکی از کارمندان سابق تسلا می گوید که برخی از مهندسان این شرکت در مورد فشارها صحبت می کنند ماسک آنها به قدری نگران عدم استفاده از حسگرهای داخلی در خودروهای برقی بودند که حتی یک مدیر عامل جدید را استخدام کردند تا نظر او را تغییر دهد.

ماسک در ماه مه 2021، اعلام کرد که تمام خودروهای الکتریکی ساخته شده در کارخانه تسلا در آمریکای شمالی بدون فناوری رادار عرضه خواهند شد و این شرکت بعداً سیستم‌های رادار را در سایر خودروهای خود غیرفعال کرد و آنها را با فناوری تسلا ویژن جایگزین کرد.

Futurism می‌گوید ده‌ها نفر از افراد نزدیک به تسلا، از جمله کارمندان سابق و رانندگان آزمایش و برخی از مقامات امنیتی و کارشناسان، در مورد این تصمیم مطلع شدند. ماسک آنها نسبت به حذف سنسورهای رادار داخلی از خودروهای این شرکت ابراز نگرانی کردند و این اقدام منجر به تصادفات بیشتر و شهرت این خودروساز شد.

مشکل حذف سنسورهای رادار از خودروهای الکتریکی تسلا به مسائل امنیتی محدود نمی شود. سیستم دوربین جایگزین این سنسورها نیز مشکلاتی را ایجاد کرد که باعث شد ماسک مهندسان را مجبور به تعمیر آنها کنید. مالک تسلا همچنین تعدادی از کارمندان را که با حذف حسگرها مخالف بودند اخراج کرد.

میسی کامینگزمشاور ارشد سابق اداره ملی ایمنی ترافیک بزرگراه‌ها می‌گوید حذف حسگرهای رادار از خودروهای تسلا باعث ایجاد مشکلاتی در شناسایی اشیا و موانع می‌شود.

در حال حاضر هیچ شرکت خودروسازی به فناوری رانندگی کاملاً اتوماتیک و مطمئن دست نیافته است و ظاهراً تسلا نیز در این مسیر با مشکلات مهمی مواجه بوده است. حالا باید لجبازی را دید ماسک حذف حسگرهای رادار از وسایل نقلیه الکتریکی برای تسلا به کجا ختم می شود؟