تراشه جدید اگزینوس احتمالا در سال 2025 با همکاری AMD و گوگل وارد بازار خواهد شد


در حالی که احتمالا چند سالی با تولید نسل جدید پردازنده های موبایل سامسونگ فاصله داریم، شایعه ای جدید ادعا می کند که سامسونگ با تیم Tensor گوگل و تیم Radeon AMD برای تولید این پردازنده ها همکاری می کند. این پردازنده تفاوت های چشمگیری با مدل های فعلی خانواده اگزینوس خواهد داشت.

به گفته Wccftech، سامسونگ سال هاست که تراشه های اختصاصی را در قالب خانواده Exynos ارائه می کند، اما این تراشه ها هرگز در حد رقبا ظاهر نشده اند. پس از انتقادات فراوان، گفته می شود که گوشی های پرچمدار سری گلکسی اس 23 قرار است تنها با پردازنده اسنپدراگون وارد بازار شوند.

پردازنده Exynos 2200 که سامسونگ تبلیغات زیادی برای آن انجام داد، آنطور که انتظار می رفت ظاهر نشد. حتی واحد گرافیک Xclipse 920 که با معماری AMD RDNA 2 تولید شد نیز ناامید نشد. در همین راستا، سامسونگ تیم تولید تراشه های اگزینوس را متحول کرد و اکنون روی نسل بعدی این تراشه ها کار می کند.

نمونه اولیه منتسب به تراشه جدید اگزینوس سامسونگ

تصویر منتسب به نمونه اولیه تراشه جدید اگزینوس

حساب توییتر OreXda ادعا می کند که پردازنده های جدید سامسونگ تا سال 2025 تولید نخواهند شد. این افشاگر طراحی اولیه آخرین پردازنده Exynos را فاش کرده است و همانطور که مشخص است، این تراشه دارای دو هسته اصلی Cortex-X است. استفاده از دو هسته Cortex-X به معنای ارائه قدرت پردازش بالا است. اگر سامسونگ بتواند دمای پردازنده را مدیریت کند، اگزینوس جدید تراشه جالبی خواهد بود.

علاوه بر دو هسته Cortex-X، به نظر می رسد تراشه جدید اگزینوس دارای چهار هسته قدرتمندتر با فرکانس کمتر و چهار هسته کم مصرف باشد. سایر طرح های مربعی موجود در تصویر ممکن است به یک GPU AMD اشاره کنند.

مقالات مرتبط:

پردازنده های سری Tensor که گوگل در گوشی های خود استفاده می کند بر اساس Exynos طراحی شده اند و با لیتوگرافی 4 نانومتری و 5 نانومتری این شرکت کره ای تولید می شوند. همکاری احتمالی گوگل و AMD نشان می دهد که سامسونگ به دنبال استفاده از بهترین فناوری ها و قطعات در تراشه های جدید سری اگزینوس است. OreXda می‌گوید که مدل جدید Exynos احتمالاً «پایدارترین و قدرتمندترین» پردازنده‌ای است که تا به حال در گوشی‌های سری گلکسی استفاده شده است.

سال‌ها است که افشاگران می‌گویند نسل بعدی تراشه‌های اگزینوس قوانین بازی را تغییر خواهند داد، اما هر بار سامسونگ ناامید می‌شود. سامسونگ تمام توان خود را به کار گرفته است تا با مدل های آینده تراشه اگزینوس به رقیب جدی اپل و کوالکام تبدیل شود.