بنیانگذار جیمیل: هوش مصنوعی ChatGPT حداکثر تا دو سال دیگر می تواند گوگل را حذف کند


پل باچیت، بنیانگذار جیمیل ادعا می کند که گوگل دیگر نمی تواند به طور کامل از هوش مصنوعی بدون به خطر انداختن مهمترین دارایی خود استفاده کند. بنیانگذار جیمیل می گوید ChatGPT ارزشمندترین محصول گوگل یعنی سرویس جستجوی آن را از بین خواهد برد.

ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده OpenAI، معروف به ChatGPT، در نوامبر 2022 برای عموم منتشر شد و از آن زمان تاکنون توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. این پروژه تنها نمونه اولیه یک چت بات است که متن را درک می کند و با استفاده از هوش مصنوعی پاسخ مناسبی به درخواست های کاربر ارائه می دهد.

نکته مهم در مورد ChatGPT این است که از مکالمه طبیعی و شبیه انسان استفاده می کند و این ویژگی می تواند تفاوت زیادی در نحوه جستجو و کاوش در اینترنت ایجاد کند. تا به امروز، نتایج عملکرد ChatGPT حیرت‌انگیز و در برخی مواقع حتی غیر واقعی بوده است. این ویژگی باعث شده است که چت بات مذکور در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرد و OpenAI به فکر راه هایی برای کسب درآمد از آن است.

به گفته Biggrow، گوگل برای رقابت با ChatGPT در حال حاضر روی بیش از 20 پروژه مرتبط با فناوری هوش مصنوعی کار می کند و امسال نسخه ای از موتور جستجوی خود را با ویژگی هایی مشابه چت ربات های هوش مصنوعی ارائه خواهد کرد. انتظار داریم جزئیات بیشتری از این پروژه ها در کنفرانس توسعه دهندگان I/O 2023 این شرکت ارائه شود.

باچیت او در حساب توییتر خود نوشت که گوگل می تواند یک تا دو سال دیگر بازار را به کلی تغییر دهد. حتی اگر این شرکت به هوش مصنوعی دست یابد، بدون آسیب رساندن به ارزشمندترین دارایی خود، نمی تواند از آن بهره کامل ببرد. صفحه نتایج جستجو جایی است که بیشتر درآمد گوگل از آن تامین می شود و با استفاده از هوش مصنوعی می توان بخشی از این درآمد را کاهش داد.

از آنجایی که ChatGPT بر اساس مدل GPT-3.5 کار می کند، پاسخ های جامع و بدون ابهام را برای سوالات مرتبط با بسیاری از موضوعات در اختیار کاربران قرار می دهد. GPT-3.5 یک مدل زبان بسیار بزرگ است که از روش های یادگیری عمیق استفاده می کند.

اگرچه هدف اصلی ChatGPT شبیه سازی مکالمات و تعاملات شبیه انسان است، این ابزار حتی می تواند برنامه های کامپیوتری پیچیده ای ایجاد کند یا شعر بخواند. این چت بات پیشرفت های زیادی نسبت به نسخه قبلی خود داشته است. زیرا نسخه های قبلی فقط می توانستند به برخی دستورالعمل های متنی ساده پاسخ دهند.

ChatGPT در کنار همه ویژگی های جذابش معایبی هم دارد. به عنوان مثال، OpenAI تصدیق کرده است که ربات چت گاهی اوقات پاسخ های نادرستی می دهد که به نظر می رسد درست باشد. همچنین این هوش مصنوعی اطلاعات بسیار محدودی از رویدادهای بعد از سال 2021 دارد. به همین دلیل، گاهی اوقات ممکن است پاسخ های نادرستی به کاربران ارائه دهد.