بزرگترین تولید کننده تراشه جهان به فکر ساخت اولین کارخانه خود در اروپا است


بر اساس گزارش فایننشال تایمز، TSMC در حال “مذاکرات پیشرفته” برای ساختن اولین کارخانه اروپایی خود در درسدن آلمان است، در صورت موفقیت. منابع آگاه می گویند اجرای این برنامه به TSMC کمک می کند تا تراشه مورد نیاز صنعت خودروسازی اروپا را تامین کند.

TSMC، بزرگترین سازنده تراشه های قراردادی جهان، اوایل سال آینده تیمی از مدیران ارشد را به آلمان می فرستد تا در مورد “سطح حمایت دولت از کارخانه درسدن” بحث کنند. نمایندگان TSMC همچنین در مورد ظرفیت زنجیره تامین آلمان بحث خواهند کرد.

به دنبال آغاز جنگ بین روسیه و اوکراین، TSMC به طور موقت طرح ساخت کارخانه در اروپا را به حالت تعلیق درآورد.

منابع آگاه که به دلیل محرمانه بودن اطلاعات نخواستند نامشان فاش شود، می گویند که تصمیم نهایی در مورد سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری اندکی پس از سفر مدیران ارشد TSMC به آلمان گرفته خواهد شد. روند ساخت کارخانه اروپایی TSMC ممکن است در سال 2024 آغاز شود.

سال گذشته تعدادی از مشتریان TSMC از این شرکت تایوانی خواستند که به فکر ساخت کارخانه در اروپا باشد، اما به دنبال آغاز جنگ روسیه و اوکراین، مذاکرات مربوط به این پروژه به تعویق افتاد. افزایش تقاضا از سوی خودروسازان اروپایی، TSMC را بار دیگر به فکر ساخت کارخانه ای در آلمان انداخت.

راه اندازی کارخانه TSMC در آلمان یک رویداد مهم برای اتحادیه اروپا است. اروپا سال‌هاست که تلاش می‌کند وابستگی به واردات چیپ را کاهش دهد. تراشه هایی که TSMC می سازد در همه چیز از گوشی های هوشمند گرفته تا لوازم خانگی و خودرو استفاده می شود و تاثیر قابل توجهی در صنایع مختلف دارد. در اوایل سال 2022، بلژیک لایحه 43 میلیارد یورویی را برای حمایت از سازندگان تراشه به منظور تشویق آنها به راه اندازی کارخانه در اروپا تصویب کرد.

TSMC در حال مذاکره با چندین تامین کننده مواد خام و تجهیزات است. به گفته این منابع، TSMC در تلاش است تا این شرکت ها را برای سرمایه گذاری و تامین مالی کارخانه ای که ممکن است در آلمان ساخته شود، متقاعد کند.

تولید تراشه یک فرآیند پیچیده است که به بیش از 50 نوع ابزار نیاز دارد

تولید تراشه یک فرآیند پیچیده و پرهزینه است که به بیش از 50 نوع ابزار نیاز دارد. علاوه بر این، بیش از 2000 ماده خام از جمله مواد شیمیایی و گازهای صنعتی برای ساخت چیپس استفاده می شود.

افزایش هزینه های انرژی و افزایش تورم باعث شده است که اینتل، بزرگترین سازنده تراشه آمریکا، به دنبال حمایت مالی بیشتر از سوی دولت آلمان باشد. اینتل قصد دارد یک کارخانه 17 میلیارد دلاری در شهر ماگدبورگ بسازد. اینتل متعهد به سرمایه گذاری در اروپا است، با این حال، برای رقابتی کردن کارخانه در ماگدبورگ به حمایت مالی دولت آلمان نیاز دارد.

اگر TSMC کارخانه ای در درسدن بسازد، از تجهیزات تولید تراشه های 22 و 28 نانومتری استفاده خواهد کرد. این شرکت تایوانی با همکاری سونی در حال ساخت کارخانه ای در ژاپن است که از این لیتوگرافی ها استفاده خواهد کرد.

عدد بیان شده در نانومتر به ابعاد هر ترانزیستور روی تراشه اشاره دارد. هر چه تعداد نانومترها کمتر باشد، تراشه پیشرفته تر و قدرتمندتر است.

قبل از نهایی کردن تصمیم، TSMC باید بفهمد که آیا ساخت یک کارخانه در اروپا فشار زیادی بر نیروی کارش وارد می‌کند یا خیر. این شرکت تایوانی صدها مهندس خود را به منظور ساخت دو کارخانه پیشرفته در آمریکا به ایالت آریزونا اعزام کرده و گفته است که 500 تا 600 نفر دیگر را برای ساخت کارخانه در ژاپن اختصاص خواهد داد.

مقالات مرتبط

اروپا، خاورمیانه و آفریقا تقریباً 6 درصد از کل فروش سالانه TSMC را تشکیل می دهند. این شرکت که مشتریان بزرگی مانند اپل و انویدیا دارد، 65 درصد درآمد خود را از طریق آمریکای شمالی تامین می کند.

افزایش فعالیت TSMC در بازارهای جهانی در زمانی رخ می دهد که اینتل و سامسونگ به عنوان رقبای اصلی این شرکت در تلاش برای افزایش ظرفیت تولید هستند. سه شرکت بزرگ تراشه ساز جهان متعهد شده اند که حداقل 380 میلیارد دلار در دهه آینده برای ساخت کارخانه های جدید در تایوان، کره جنوبی، آمریکا، ژاپن، آلمان و ایرلند هزینه کنند.