برترین رویدادهای فضایی در سال 2022


هم اسپیس ایکس و هم چین در سال 2022 بیش از هر زمان دیگری راکت به فضا فرستادند و رکوردهای جدیدی در این زمینه ثبت کردند.

از تاریخ 30 دسامبر (9 دسامبر)، اسپیس ایکس با موفقیت 61 موشک را به مدار پرتاب کرده است که نه تنها رکورد 31 پرتاب سال 2021 را به راحتی پشت سر گذاشت، بلکه به طور شگفت انگیزی این تعداد را در سال جاری تقریباً دو برابر کرده است. بیشتر این پرتاب‌ها برای Starlink، سیستم ماهواره‌ای SpaceX، و بقیه برای پشتیبانی از ایستگاه فضایی بین‌المللی، ارتش ایالات متحده و مشتریان خصوصی بود.

چین نیز تا به امروز 64 پرتاب پرتاب کرده و رکورد 55 پرتاب خود را در سال گذشته شکسته است. برخی از این راه اندازی ها مستقیماً دولتی و برخی دیگر توسط شرکت های خصوصی که پیمانکار دولتی هستند انجام شده است. محموله بیشتر پرتاب ها ماهواره های رصد زمین بودند که ممکن است اهداف نظامی نیز داشته باشند. پرتاب های دیگر با هدف پشتیبانی از ایستگاه فضایی تیانگونگ انجام شد.

موشک فالکون 9 14 بار پرواز کرد

همراه با Blue Origin، SpaceX یکی از اولین شرکت هایی بود که از موشک های قابل استفاده مجدد استفاده کرد و در سال 2022، رکورد 14 پرواز را برای یک تقویت کننده واحد ثبت کرد. موشک های فالکون 9 برای بازگشت به زمین پس از اکثر پرتاب ها و فرود بر روی فضاپیماهای بدون سرنشین یا سکوهای واقع در نزدیکی محل پرتاب طراحی شده اند.

چهاردهمین ماموریت تقویت کننده رکوردشکنی در 8 اکتبر (22 مهر) با پرتاب دو ماهواره مخابراتی تجاری به مدار زمین انجام شد. فالکون 9 مورد استفاده در آن ماموریت، ماهواره های Intelsat Galaxy 33 و Galaxy 34 را با موفقیت به فضا پرتاب کرد. تقریباً 8 دقیقه پس از بلند شدن، اولین مرحله موشک بر روی فضاپیمای بدون سرنشین SpaceX به نام Shortfall of Gravitas در اقیانوس اطلس فرود آمد.

این تقویت کننده رکورد شکن قبلاً ماهواره های GPS Block 3 و Tracksat 5A، ماموریت Transporter 2 و 10 خوشه ماهواره ای Starlink را پرتاب کرده بود. این تقویت کننده چهاردهمین ماموریت خود را در حالی انجام داد که آخرین بار 34 ماهواره Starlink و ماهواره ارتباطی Blue Walker 3 را یک ماه قبل در سپتامبر به فضا پرتاب کرده بود.

رکوردشکنی در آسمان مریخ