با وجود کاهش فروش رایانه های شخصی، انویدیا میلیاردها دلار درآمد کسب کرد


انویدیا در سال گذشته 26.92 میلیارد دلار درآمد داشت، تقریباً بدون تغییر نسبت به سال 2021. علیرغم عدم تغییر در درآمد، سود انویدیا 55 درصد کاهش یافت. در سال 2021، پنج میلیارد دلار درآمد یک رکورد سه ماهه جدید برای انویدیا بود، اما امروز به یک درآمد عادی تبدیل شده است. انویدیا می گوید که احتمالاً در سه ماهه آینده 6.5 میلیارد دلار درآمد خواهد داشت.

در سه ماهه گذشته، درآمد مرکز داده و واحد خودرو انویدیا رشد کرد. درآمد کسب و کار خودرو به رکورد 294 میلیون دلاری رسید. دلیل اصلی افت سود انویدیا عملکرد واحد پردازشگر گرافیکی به خصوص گرافیک بازی ها بود. درآمد این تجارت 46 درصد کاهش یافت.

یکی از عواملی که بر کاهش درآمد کسب و کار بازی انویدیا تأثیر گذاشت، افت فروش تراشه های کنسول های بازی بود. این نشان می دهد که فروش کنسول نینتندو سوییچ به اندازه قبل بالا نیست. سوئیچ تنها کنسولی است که از پردازنده انویدیا استفاده می کند.

انویدیا نیز مانند سایر سازندگان تراشه تصمیم گرفته است به جای کاهش قیمت، حجم عرضه را کاهش دهد. تیم سبز می گوید که تعطیلی ها در چین در نتیجه همه گیری ویروس کرونا عامل دیگری بود که بر درآمد شرکت تأثیر منفی داشت.

تمامی تولیدکنندگان رایانه های شخصی اعلام کرده اند که تقاضا برای این محصولات کاهش یافته است. موسسه تحقیقاتی گارتنر از کاهش 28.5 درصدی فروش کامپیوتر خبر می دهد.

جنسون هوانگمدیر عامل انویدیا می گوید با وجود کاهش سودآوری، تجارت بازی در راه بازگشت به شرایط عادی است. در جلسه مالی اخیر، هوانگ بر گسترش مراکز داده انویدیا تاکید کرد که نتیجه محبوبیت ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT است. تحلیلگران قبلاً پیش‌بینی کرده‌اند که محبوبیت ChatGPT درآمد Nvidia را تا حدود 9 میلیارد دلار افزایش می‌دهد.