با وجود تشدید رقابت در بازار خودروهای الکتریکی، سود خالص تسلا برای سومین سال متوالی افزایش یافت.


همزمان با کاهش تقاضا، قیمت ها و حاشیه های اطراف به میزان قابل توجهی کاهش می یابد الون ماسک و توییتر، تسلا گزارش مالی سه ماهه چهارم 2022 را منتشر کرد. این خودروساز بزرگ آمریکایی در سه ماهه پایانی سال گذشته 24.3 میلیارد دلار درآمد داشته است که 3.7 میلیارد دلار آن سود خالص بوده است. سود خالص تسلا نسبت به سه ماهه چهارم سال 2021 59 درصد افزایش یافته و از 2.8 میلیارد دلار افزایش یافته است.

این سومین سال متوالی است که سودآوری تسلا افزایش یافته است. این شرکت در سال گذشته در مجموع 14.1 میلیارد دلار سود خالص ثبت کرد، در حالی که سود در سال 2021 و 2020 به ترتیب 5.5 میلیارد و 721 میلیون دلار بود.

تسلا می گوید در سه ماهه پایانی سال 2022 توانسته است 405278 وسیله نقلیه را به مشتریان خود در سراسر جهان تحویل دهد. در 12 ماه گذشته، 1.3 میلیون خودروی تسلا از خط تولید خارج شده است. خودروساز تحت مدیریت ایلان ماسک در تلاش بود تا تعداد خودروهای تولیدی خود را 50 درصد افزایش دهد اما در نهایت به این هدف دست نیافت.

فصل چهارم 2022 شامل چالش های منحصر به فردی بود. در این بازه زمانی تقاضا برای خودروهای تسلا کاهش یافت و نبود خودروی جدید در خط تولید این شرکت به شدت احساس شد. در همان زمان، رقبای تسلا فعالیت در بازار خودروهای الکتریکی را با جدیت بیشتری دنبال کردند. خرید توییتر توسط ایلان ماسک باعث شد ارزش سهام تسلا افت شدیدی را تجربه کند و تنها در یک سال 65 درصد از ارزش بازار تسلا از بین رفت.

به گزارش Verge، با کاهش ارزش سهام تسلا، ایلان ماسک بخش قابل توجهی از ثروت خود را از دست داد تا دیگر ثروتمندترین فرد جهان نباشد. ماسک اولین فردی در جهان است که 200 میلیارد دلار از ثروت شخصی خود را از دست داده است.

در آستانه انتشار گزارش مالی تسلا، تحلیلگران گفتند که عملکرد این شرکت در سه ماهه چهارم سال 2022 برای آینده ماسک و شرکت تحت مدیریت او بسیار مهم است.

تحلیلگر ارشد Wedbush Securities می گوید: پس از رشد بی سابقه بازار خودروهای برقی در چند سال اخیر که عمدتاً توسط ایلان ماسک انجام شد، اکنون تسلا با وضعیت تاریک تری در سال 2023 و رقابت در همه زمینه ها دست و پنجه نرم می کند. به بالاترین سطح رسیده است.» به گفته این تحلیلگر، ایلان ماسک شهرت سابق را در بین سهامداران تسلا ندارد، ادامه وضعیت فعلی ممکن است در نهایت به محبوبیت تسلا در بین مشتریان لطمه بزند.