با وجود تحریم های آمریکا، چین بزرگترین بازار تراشه در جهان را دارد


در یک گزارش جدید، انجمن صنایع نیمه هادی (SIA) می گوید که کل فروش پردازنده در سال گذشته به 573.5 میلیارد دلار رسیده است که نشان دهنده رشد 3.2 درصدی نسبت به سال 2021 است. این اولین بار است که فروش پردازنده به این میزان در یک سال افزایش یافته است.

چین همچنان میزبان بزرگترین بازار پردازنده در جهان است که یک سوم صنعت را در اختیار دارد. ایالات متحده در ماه های اخیر تحریم های صنعتی علیه صنعت تراشه چین اعمال کرده است.

رئیس و مدیر عامل انجمن SIA می گوید بازار جهانی تراشه در سال گذشته روزهای خوب و بد زیادی داشت. در ابتدای سال 2022، فروش پردازنده رکوردها را شکست، اما پس از آن شاهد کاهش فروش بودیم. وی می گوید با وجود نوسانات کوتاه مدت بازار پردازنده ها به دلیل مشکلات اقتصادی، همچنان آینده روشنی در انتظار این صنعت است چرا که روز به روز نقش پردازنده ها در صنایع مختلف بیشتر می شود.

به گفته GizmoChina، قطعات نیمه هادی یکی از مهم ترین بخش های صنعت فناوری در عصر امروز هستند. از حوزه تجهیزات مخابراتی گرفته تا دستگاه های الکترونیکی مصرفی و صنعت خودرو، همه آنها به تراشه وابسته هستند. با افزایش محبوبیت و کاربردهای هوش مصنوعی، استفاده از تراشه بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

طبق آمار SIA، ریزپردازنده ها در سال گذشته 176 میلیارد دلار فروش داشته اند و فروش تراشه های حافظه به 130 میلیارد دلار رسیده است. فروش پردازنده های آنالوگ که در خودروها، رایانه ها و کالاهای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، با رشد سالانه 7.5 درصدی به 89 میلیارد دلار رسید.

چین در حال حاضر صاحب یک سوم صنعت پرسود و مهم تراشه است. صنعت تراشه چین نقش برجسته ای در پیشرفت فناوری این کشور دارد. در حال حاضر شرکت های تولید تراشه های زیادی در چین فعالیت می کنند، اما این شرکت ها هنوز نتوانسته اند تراشه های کاملا پیشرفته بسازند.

ایالات متحده در تلاش برای فلج کردن صنعت تراشه چین و توقف پیشرفت نظامی، صادرات تراشه های پیشرفته به چین را ممنوع کرده است. گفته می شود ژاپن و هلند در تحریم چین با آمریکا همراه شدند.