با هدف بهبود فرآیندهای قانونی، چین تا سال 2025 استفاده از هوش مصنوعی را در قوه قضاییه آغاز خواهد کرد.


روزنامه دولتی چاینا دیلی با اشاره به دستورالعمل های صادر شده از سوی دادگاه عالی چین اعلام کرد که تمامی دادگاه های این کشور باید ظرف سه سال از سیستمی مبتنی بر هوش مصنوعی شایسته استفاده کنند. در این سند استفاده از زیرساخت حقوقی بهتر و موثرتر مبتنی بر هوش مصنوعی در کلیه فرآیندهای رسیدگی به پرونده های حقوقی ذکر شده است. دادگاه عالی چین می گوید این باید شامل یکپارچگی عمیق فناوری مذکور و ایجاد دادگاه های هوشمند و ارائه عدالت دیجیتال بیشتر باشد.

در سند دستورالعمل استفاده از هوش مصنوعی در بخش قضایی چین، نوشته شده است که کاربردهای پیشرفته‌تر این فناوری نباید بر امنیت ملی تأثیر منفی بگذارد یا اسرار دولتی را نقض کند. علاوه بر این، امنیت داده های شخصی باید به شدت حفظ شود. از دیگر بندهای این سند می توان بر اهمیت حفظ مشروعیت و امنیت هوش مصنوعی در پرونده های حقوقی تاکید کرد.

دادگاه عالی چین اعلام کرد که صدور حکم همچنان بر عهده قضات انسانی خواهد بود و هوش مصنوعی به عنوان مرجع و ابزار تکمیلی برای بهبود کارایی قضات و کاهش حجم کاری آنها در امور جزئی استفاده خواهد شد. همچنین این دادگاه خاطرنشان می کند که سیستم مجهز به هوش مصنوعی دسترسی بیشتری را برای عموم مردم فراهم می کند که به حل و فصل موثر مسائل کمک می کند.

دادگاه های سراسر چین مجبور شده اند بیشتر بر یادگیری استفاده از هوش مصنوعی برای تشخیص بی نظمی در رسیدگی به پرونده ها تمرکز کنند. به گزارش ZDNet، دادگاه عالی چین در دهه گذشته تلاش کرده است تا پذیرش فناوری در این زمینه را گسترش دهد. در ماه مه، این نهاد برنامه های خود را برای ایجاد یک اتحاد قضایی مبتنی بر بلاک چین بین دادگاه های چین و سایر بخش ها تا سال 2025 اعلام کرد. برنامه هایی که هدفشان تقویت یکپارچگی قانون و فناوری و حمایت بهتر از توسعه اجتماعی-اقتصادی است.

از سپتامبر سال جاری، بیش از 90000 نهاد میانجیگری و 350000 میانجی بر روی پلتفرم ایجاد شده توسط دادگاه عالی چین برای کمک به وکلا در حل اختلافات آنلاین راه اندازی شده است. علاوه بر این، دادگاه های این کشور در سال گذشته بیش از 11.43 میلیون پرونده را به صورت آنلاین تشکیل داده اند.

دولت چین پیش از این برنامه های زیادی برای تبدیل هوش مصنوعی به موتور محرکه اصلی رشد اقتصادی این کشور ارائه کرده است، از جمله هدفش تبدیل شدن به یکی از رهبران جهانی در زمینه هوش مصنوعی تا سال 2030 است.

در ماه سپتامبر، چین اعلام کرد که تا سال 2023 حدود 50 منطقه با فناوری پیشرفته دیگر اضافه خواهد کرد و به این سایت‌های توسعه صنعتی برای افزایش تولید ناخالص داخلی و ایجاد پیشرفت‌هایی در هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی و ارتباطات 5G اعتبار می‌بخشد. در همین حال دانشمندان و شرکت های چینی فعال در حوزه فناوری های پیشرفته اولین تراشه هوش مصنوعی و ماهواره ارتباطی کوانتومی این کشور را تولید کردند.