با رونمایی از تراشه 433 کیوبیت، آی‌بی‌ام یک گام دیگر به ساخت یک ابر رایانه کوانتومی نزدیک‌تر شد.


آی‌بی‌ام، یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین شرکت‌های صنعت فناوری، قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ یک کامپیوتر کوانتومی ۴۰۰۰ کیوبیت تولید کند. اما هنوز فاصله نسبتا زیادی تا رسیدن به چنین هدف مهمی وجود دارد.

به گزارش TechCrunch و رویترز، IBM یک پردازنده کوانتومی جدید 433 کیوبیتی به نام Osprey معرفی کرده است. پردازنده قبلی (ایگل) که در سال 2021 معرفی شد، دارای 127 کیوبیت بود. در سال‌های اخیر، آی‌بی‌ام به سمتی حرکت کرده است که هدف آن تولید یک پردازنده کوانتومی برای استفاده در پردازش‌های امروزی است.

کیوبیت کوچکترین واحد ذخیره سازی اطلاعات و اندازه گیری مقدار اطلاعات کوانتومی است. کنترل یک کیوبیت (به اختصار بیت کوانتومی) کار آسانی نیست. در واحد بیت، معیارها صفر و یک یا روشن و خاموش ما جدا از یکدیگر می بینیم. با این حال، کیوبیت می تواند هر دو معیار صفر و یک (روشن و خاموش) را بر اساس وضعیت آنها پیاده سازی کند.

کیوبیت به طور خاص به ذرات زیراتمی مانند الکترون ها همراه با فوتون ها متکی است. این باعث می شود که ماهیت کلی کیوبیت به گونه ای باشد که می توان از آن به عنوان دلیل اصلی تبدیل سیستم های مبتنی بر محاسبات کوانتومی به ابررایانه های آینده یاد کرد.

نمای جلوی پردازنده کوانتومی IBM Osprey

یکی از مدیران IBM گفت: «پردازنده جدید Osprey 433-qubit ما را یک قدم به عصری نزدیک‌تر می‌کند که در آن رایانه‌های کوانتومی می‌توانند مشکلات حل‌نشده قبلی را حل کنند». آی‌بی‌ام می‌گوید به‌طور مداوم در حال پیشرفت فناوری کوانتومی در سخت‌افزار و نرم‌افزار برای حل بزرگترین مشکلات محاسباتی امروزی است.

مقالات مرتبط:

IBM در نقشه راه پردازنده های کوانتومی خود اعلام کرده است که به ترتیب در سال های 2023، 2024 و 2025 پردازنده های 1121 کیوبیتی Condor، پردازنده 1386 کیوبیتی Flamingo و پردازنده 4000 کیوبیتی Kookaburra را خواهد ساخت. امروزه IBM توانسته است به نقشه راه خود پایبند باشد. اما نباید فراموش کنیم که تعداد کیوبیت های پردازنده تنها بخشی از یک پازل بسیار پیچیده است. در دنیای محاسبات کوانتومی، کاهش نویز و زمان انسجام به اندازه تعداد کیوبیت ها اهمیت دارد.

کامپیوتر مرکزی کوانتومی نسل دوم IBM Render

آی بی ام علاوه بر معرفی پردازنده جدید 433 کیوبیتی خود، جزئیات سیستم کوانتوم دو را نیز اعلام کرده است. این دستگاه در اصل ابررایانه کوانتومی جدید IBM است که می تواند چندین پردازنده کوانتومی را در خود جای دهد و آنها را با فناوری های خاصی به هم متصل کند تا به عنوان یک پردازنده واحد با قدرت زیاد عمل کند.

طبق گفته IBM، رایانه مرکزی جدید می تواند حداکثر 16632 کیوبیت داشته باشد. IBM همچنین اعلام کرده است که مین فریم جدید خود را تا پایان سال 2023 تولید خواهد کرد.

در YouTube تماشا کنید در دوربین تماشا کنید

به گفته IBM، ابررایانه جدید این شرکت اولین گام به سوی ساخت یک «ابر رایانه کوانتوم محور» است. در حال حاضر آی بی ام بیش از 20 کامپیوتر کوانتومی در کشورهای مختلف دارد و مشتریان این شرکت از طریق سرورهای ابری به قدرت پردازش کامپیوترهای کوانتومی دسترسی دارند. انتظار می‌رود در سال‌های آینده، رایانه‌های کوانتومی فرآیندهای خاصی را میلیون‌ها برابر سریع‌تر از سریع‌ترین ابررایانه‌های امروزی انجام دهند.