با تراشه های جدید مدیاتک، همه تلفن های 4G و 5G از ارتباطات ماهواره ای پشتیبانی می کنند.


مدیاتک در رویداد MWC 2023 از محصولات جدیدی رونمایی خواهد کرد که در میان آنها تراشه های مختلفی وجود دارد. سیستم روی تراشه‌هایی که قابلیت‌های ارتباط ماهواره‌ای دو طرفه را به گوشی‌های هوشمند اضافه می‌کنند.

مدیاتک اعلام کرده است که در حال کار بر روی دو تراشه جدید است که اتصال ماهواره‌ای را به گوشی‌های هوشمند و سایر دستگاه‌ها اضافه می‌کند. یکی از این تراشه‌های سیستم روی تراشه از فناوری شبکه غیرزمینی IoT (IoT-NTN) استفاده می‌کند و دیگری برای Radio-NTN جدید (NR-NTN) در نظر گرفته شده است.

IoT-NTN اولین تراشه ای خواهد بود که به دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند اضافه می شود زیرا شبکه های ماهواره ای هنوز به طور گسترده از NR-NTN پشتیبانی نمی کنند. مدیاتک می گوید اولین موج تلفن های هوشمند مجهز به این فناوری، از جمله Motorola Defy 2 و CAT S75، از تراشه های ماهواره ای این برند برای ارائه خدمات پیام رسانی ماهواره ای دو طرفه استفاده خواهند کرد. این امر منطقی است زیرا IoT-NTN از ارتباطات کم سرعت داده استفاده می کند و آن را به گزینه خوبی برای ارسال اطلاعات ساده مانند پیام های متنی تبدیل می کند.

به گفته Androidauthority، مدیاتک قصد دارد تراشه های NR-NTN را زمانی راه اندازی کند که شبکه های ماهواره ای ظرفیت بیشتری برای پشتیبانی از این نوع فناوری ارائه دهند. سرعت این فناوری بیشتر است و می توان از آن برای ارائه خدمات تماس صوتی و تصویری از طریق ماهواره استفاده کرد.

مدیاتک نشان داده است که تراشه های ماهواره ای آن بر اساس استاندارد باز 3GPP R17 NTN هستند و از راه حل اختصاصی استفاده نمی کنند. به عبارت دیگر، این تراشه ها محصولات مستقلی هستند که برای استفاده از آن ها نیازی به تراشه اصلی مدیاتک نیست و می توان از آن ها در هر گوشی هوشمند 4G یا 5G استفاده کرد.

JC Hsu، معاون مدیاتک و مدیر ارشد ارتباطات بی‌سیم، گفت: