با ایران هتل آنلاین شهرهای تاریخی ایران را بشناسید


شهر سوخته به دلیل ظرفیت های تاریخی برجسته و تعداد بالای آثار کشف شده، منطقه ای بسیار ارزشمند برای باستان شناسان و علاقه مندان به تاریخ است. این شهر در گذشته مسیر اصلی ورود به شبه قاره هند و آسیای مرکزی و همچنین تمدن های خلیج فارس بوده است.

این شهر بر روی تپه هایی به ارتفاع 12 تا 18 کیلومتر و بر روی آبرفت های رودخانه هیرمند ساخته شده است و یکی از پیشرفته ترین تمدن های ایران به شمار می رود و برخی از مورخان آن را قابل مقایسه با تمدن عصر مفرغ جیرفت می دانند.

در منطقه شهر سوخته جاذبه های تاریخی زیادی وجود دارد که به دلیل ارزش بالای این شهر، جاذبه های آن کمتر از سایر جاذبه های شهرهای تاریخی ایران شناخته شده است. هوای گرم و خشک و شرایط اقلیمی این استان و همچنین نبود امکانات رفاهی در این منطقه یکی از دلایل مهم بی توجهی گردشگران به این شهر است.

شهر سوخته 280 هکتار وسعت دارد و به پنج قسمت اصلی تقسیم می شود که قسمت مسکونی در شمال شرق و شرق، بخش صنعتی در شمال غرب و خارج شهر و مناطق بزرگ مرکزی و قبرستان است. که در قسمت جنوب غربی این منطقه قرار دارند. این شهر دارای سیستم آبرسانی و فاضلاب بسیار پیشرفته ای است.

هنرها و صنایع مختلفی از جمله گلدوزی، زرگری، حصیر بافی، نساجی و سفالگری در این شهر رواج دارد و در کاوش ها زیورآلاتی کشف شده که این ادعا را ثابت می کند. شهر سوخته به عنوان هفدهمین اثر تاریخی ایران در سال 2013 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

یکی از سوالات مهم باستان شناسان در کاوش ها این است که آیا واقعا این شهر سوخته است؟ بر اساس تحقیقات اولیه، وجود چندین لایه خاکستر وسیع در این مکان و مشاهده آثار سوختگی در ساختمان ها، محققان به این نتیجه رسیدند که این شهر واقعاً سوخته و ویران شده است و حتی به گفته برخی از محققان، این شهر دو بار به آتش کشیده شد. بوده است

امروزه کارشناسان بر این باورند که با توجه به رشد و رونق صنعت در این شهر و وجود نواحی صنعتی در اطراف شهر، این لایه های خاکستر ناشی از فعالیت های صنعتی این منطقه بوده و این شهر را فراگرفته است و تغییر اقلیم یکی از آنهاست. از دلایل اصلی تخریب شهر سوخته و رشد صنعت و تجارت در این منطقه از بین رفته است.

جزمی

هگمتانه یکی از شهرهای تاریخی ایران است که پایتخت مادها و پایتخت تابستانی هخامنشیان بوده است. البته تاریخچه این شهر به قرن هفدهم قبل از میلاد برمی گردد. رونق و رونق هژمونیک یکی از دلایل اصلی انتخاب این شهر به عنوان پایتخت بوده و بیش از 40 هکتار وسعت دارد که در سال های بعد با ساخت و سازهای انجام شده این مساحت به 30 هکتار کاهش یافته است. بیرون

هگمتانه اگرچه در نگاه اول شهری به نظر می رسد، اما بر اساس اسناد موجود، هگمتانه کاخی بسیار بزرگ و باشکوه بوده است. کاخی که در زمان خود شکوه بسیاری داشت و ستون های بلند و بسیار محکمی با تزئینات طلا و نقره داشت که البته اکنون چیزی از آنها باقی نمانده است.

می دهد

شهرستان میبد همچنین یکی از معروف ترین شهرهای تاریخی ایران و یکی از قدیمی ترین شهرهای باستانی و متمدن ایران است. مناطق مرکزی ایران دارای آثار تاریخی بسیاری است که با اقامت در هتل های کاشان، اصفهان، یزد و … می توان از آنها دیدن کرد.

بر اساس شواهد و آثار به جا مانده از این منطقه، قدمت این شهر بیش از چهار هزار سال است. بررسی بناهای به جا مانده در این شهر حکایت از حکومت عیلامیان در شهر باستانی میبد دارد. نشانه هایی از معماری عیلامی در بیشتر بناهای آن دیده می شود.

این قلعه که به شهر میبد معروف است از گل و خشت خام ساخته شده و در دوره های مختلف حکومتی به عنوان مقر نظامی استفاده می شده است. البته تمام آثار موجود در شهر فقط مربوط به دوران باستان نیست. یکی از آثار تاریخی شهرستان میبد، آب انبار کلار است که آب آشامیدنی مردم میبد را ذخیره و تامین می کرد.

پرسپولیس

یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین شهرهای تاریخی ایران، تخت جمشید است. تخت جمشید در استان فارس و در نزدیکی شهر مرودشت قرار دارد. با توجه به اینکه تخت جمشید بر اساس اصول معماری و شهرسازی ساخته شده است، اکثر مردم آن را به عنوان یک شهر می شناسند، اما تخت جمشید یک کاخ و عمارت سلطنتی بسیار بزرگ و باشکوه بوده است.

قدمت تخت جمشید به 2500 سال پیش و متعلق به دوره هخامنشیان است. برای ساخت این کاخ باشکوه از بهترین مصالح و مصالح ساختمانی استفاده شده و بخشی از مصالح و وسایل تزئینی مورد استفاده در تخت جمشید از سرزمین های تحت فرمان ایران تهیه و ارسال شده است.

همانطور که در کتیبه های تخت جمشید نوشته شده است، تمامی کارگرانی که در ساخت این کاخ باشکوه نقش داشته اند، حقوق و بیمه داشته اند و حتی از بیمه بیکاری و مزایای آن برخوردار بوده اند. این کاخ چندین کاخ بزرگ و کوچک دارد که هر کدام به افراد خاص یا چیزهای مختلف اختصاص دارد.