باور کنید یا نه، وضعیت اکوسیستم استارتاپی کشور بحرانی است


تعجب، تردید یا تکذیب مسئولان و مسئولان از میزان خسارت وارده به کسب و کارها، استارت آپ ها و فعالان اقتصاد دیجیتال کشور، مشکلات این حوزه را حل نخواهد کرد. اکنون که عمر نابسامانی‌ها و محدودیت‌هایی که نان شرکت‌ها و استارت‌آپ‌ها را خشت کرده است، دو ماه می‌گذرد، چاره‌جویی مهم‌تر از تردید در میزان آسیب‌ها و انکار چالش‌هایی است که موجی از بیکاری، اخراج، تعدیل است. کاهش درآمد و از دست دادن امید. انگیزه ها را به حرکت در آورده است.

از آمار منتشر شده توسط پلتفرم های مختلف گرفته تا اعداد و ارقام ارائه شده توسط نهادهای متولی در حوزه فناوری اطلاعات تا چند دقیقه گشتن در لینکدین و دیدن تعداد افرادی که اخیراً شغل خود را از دست داده اند و به اصطلاح باز هستند. برای کار. همه اینها نشان می دهد که وضعیت فعالان فناوری اطلاعات و در کل اکوسیستم استارتاپی کشور مطلوب نیست.

اکنون که حدود دو ماه و دو هفته است که استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان در وضعیت غیرعادی قرار گرفته اند و حوزه فعالیت آنها نسبت به گذشته محدود شده است، زمان مناسبی برای ترسیم وضعیت فعلی اکوسیستم استارتاپی کشور و همچنین پیش بینی است. آینده این فضا و کسب و کار. آینده ای که محمدمهدی شریعتمدار، رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک، آن را مثبت نمی بیند.

ابتدا تصویری کلی از وضعیت کنونی اکوسیستم ارائه می کند و موضوع عدم قطعیت و بی ثباتی را منشأ مشکلاتی می داند که گریبانگیر محیط استارتاپی کشور شده است؛ اما در این راستا به دلیل عدم اطمینان و ناپایداری در محیط زیست استارتاپی می توان به این موضوع اشاره کرد. مشکلی که مهم ترین تاثیر آن را می توان در بخش سرمایه دید. شریعتمدار این موضوع را چنین توضیح می دهد:

با توجه به بلاتکلیفی به وجود آمده در وضعیت اینترنت، بحث سرمایه گذاری در استارت آپ ها به شدت مختل شده است و این روزها شاهد خروج سرمایه گذاران از اکوسیستم استارتاپی کشور هستیم. این موضوع می تواند باعث اختلال در روند رشد اکوسیستم شود. این در حالی است که در سال های اخیر، بخش استارت آپی در کشور یکی از معدود بخش هایی بوده است که رشد اقتصادی را تجربه کرده است.

تمام ظرفیت هایی که از دست دادیم

با مشکلاتی که در چند وقت اخیر به وجود آمده، بخش سودآور اقتصاد کشور شاهد از بین رفتن ظرفیت ها و پتانسیل ها بوده که مهمترین آن «مسئله توقف فعالیت بسیاری از شرکت ها یا تعدیل نیروی کار آنها» است. به گفته رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک، بسیاری از شرکت هایی که به شبکه های اجتماعی متصل شده اند از ابتدای دوران محدودیت اینترنت فعالیت خود را متوقف کرده اند.

استارت آپ

سایر کسب و کارهای این حوزه نیز از تغییرات اخیر در امان نمانده اند: «در لایه دوم، شرکت هایی که در حوزه تبلیغات و تجارت اجتماعی فعال بودند، آسیب جدی دیدند و برخی از آنها فعالیت خود را متوقف کردند و با توجه به این وضعیت، شرکت ها فعالیت خود را متوقف کردند. که در حوزه پرداخت و خدمات ثانویه فعالیت می کردند و بخشی از فعالیت آنها در گرو فعالیت بنگاه های اقتصادی در حوزه تجارت اجتماعی (تجارت اجتماعی) بود آسیب جدی دید.

همه این شرایط اقتصاد دیجیتال کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده و عملا بخشی از اقتصاد کشور را که در سال های اخیر رشد مثبتی داشته است، محدود کرده است. شریعتمدار پیامدهای این وضعیت را اینگونه بیان می کند:

فراوانی این رویدادها می تواند باعث کوچک شدن اکوسیستم و از دست دادن بخش قابل توجهی از آن شود. این آسیب ها تنها محدود به این موج اولیه نیست. بلکه عدم اطمینان به این فضا و بلاتکلیفی که سال ها در این اکوسیستم ایجاد شده می تواند باعث افت جدی در موضوع راه اندازی کسب و کار شود.

بسته های پشتیبانی جدا نشده اند

البته دولت در یک ماه اخیر با ارائه بسته های حمایتی و تدوین آیین نامه نحوه اجرای طرح های حمایتی سعی در جبران خسارات وارده به بنگاه ها داشته است. روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور به تازگی از تسهیلات جدیدی که در صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت از کسب‌وکارهای اینترنتی آسیب‌دیده در نظر گرفته شده است، خبر داد.

بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این تسهیلات برای هر شرکت تا سقف 10 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که با نرخ ترجیحی و یکجا پرداخت می شود و بازپرداخت آن باید در بازه زمانی 12 ماهه انجام شود. .

پیش از این کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال از برنامه حمایتی دولت از بسترها و مشاغل داخلی رونمایی کرده بود که شامل مواردی از قبیل پرداخت، پشتیبانی تبلیغاتی، خدمات پستی، تامین منابع و حمایت مالیاتی، تسهیلات بانکی، اعتبارسنجی و … می باشد. به مشاغل اعطا شود.

پس از انتشار این طرح بود که بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که این بسته حمایتی با وجود تمام نکات مثبتی که دارد، نوشدارویی پس از مرگ کسبه است. رئیس کمیسیون تجارت الکترونیک سازمان نصر تهران در این خصوص به زومیت گفت: طرح حمایتی وزارت ارتباطات طرح خوبی است اما ای کاش در سال 1395 تهیه و منتشر می شد. اکنون زمان بدی برای انتشار این طرح است. اگر چند سال پیش چنین طرحی ارائه می‌شد، کسب‌وکارها و پلتفرم‌های داخلی از آن استفاده می‌کردند و اکوسیستم پلتفرم ما امروز چندین برابر شده بود.»

شریعتمدار نه تنها این طرح ها و برنامه ها را برای حمایت از استارت آپ ها و جبران زیان آنها موثر ندانست، بلکه آنها را عاملی برای افزایش تبعیض در این حوزه خواند و گفت:

مهم ترین موضوع تخصیص بسته های حمایتی رانت و تبعیض هایی است که اعطای این بسته ها باعث ایجاد و از بین رفتن تعادل بازار می شود. به نظر من بسته های حمایتی بیشتر به مشاغلی که سهامدار دولتی دارند اختصاص می یابد و مسکن کوتاه مدتی برای آنها خواهد بود.

استارت آپ

اگر به اعتقاد شریعتمدار و برخی کارشناسان، این برنامه ها از اثربخشی کافی برخوردار نباشند، آینده اکوسیستم استارتاپی کشور بسیار تیره تر از وضعیت فعلی خواهد بود. رئیس انجمن فین تک ایران آینده را اینگونه پیش بینی می کند: «به نظر من اکوسیستم استارتاپی کشور در آینده دچار سکته یا توقف نسبی رشد خواهد شد و سرمایه گذاران برای مدتی بسیار محتاطانه حرکت خواهند کرد و شاید بخشی از سرمایه گذاری به سرمایه گذاری سنتی باز خواهد گشت.» وی وضعیت حوزه نیروی انسانی را پیچیده‌تر از امروز ارزیابی کرد و اظهار داشت:

مشکلات بسیار جدی در حوزه منابع انسانی به وجود خواهد آمد. هیات علمی و بسیاری از فعالان اقتصادی ما به دلیل عدم امکان پیش بینی آینده کشور را ترک خواهند کرد. من فکر می کنم کسانی که الان فعال هستند اولا با مشکل نیروی انسانی مواجه خواهند شد و مشکل دوم آنها بحث عدم اطمینان و عدم امکان پیش بینی آینده برای سرمایه گذاری مجدد یا توسعه مجدد کسب و کارشان خواهد بود.

در مورد برنامه ها و برنامه های غیرممکن صحبت کنید

با چنین پیش بینی هایی از سوی فعالان و کارشناسان این حوزه و البته تداوم وضعیت نامطلوب، استارتاپ ها و کسب و کارهای دانش بنیان چشم انداز چندان روشنی را پیش روی خود نمی بینند. با این حال، دولت آینده ای را ترسیم می کند که پذیرفتن آن به عنوان یک احتمال کمی دشوار است.

به عنوان مثال چندی پیش معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که با اجرای موفق قانون جهش تولید دانش بنیان، کشور می تواند 10 یونیکورن واقعی (یک میلیارد دلاری استارتاپ معادل 350 هزار میلیارد ریال) داشته باشد. ) در سه سال آینده. هدفی که البته با توجه به شرایط استارت آپ های کشور به خصوص در دو ماه اخیر کمی دور از دسترس به نظر می رسد.

محمدمهدی شریعتمدار یکی از کسانی است که تحقق این هدف را چندان محتمل نمی داند:

در آینده، حتی فراتر از استارت آپ ها، فکر نمی کنم در همه شرکت های دانش بنیان خیلی محتمل و امکان پذیر باشد که تا سه سال آینده بتوانیم 10 استارت آپ یونیکورن به معنای دقیق کلمه داشته باشیم.

وی همچنین به ارائه دلایل ادعای خود پرداخت و گفت: اولاً به دلیل مسائل امنیتی و اجتماعی این روزها فضای اقتصادی و سرمایه گذاری کشور به طور کلی با چالش مواجه شده است و دوم اینکه بحث میزان کاهش در ارزش دلار، که باعث می شود کسب و کارها هر چقدر هم به سمت جلو حرکت کنند.” ارزش دلار یا بین المللی آن هر سال به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

تغییرات جدی در حاکمیت اقتصادی؛ شرط جذب سرمایه خارجی

یکی دیگر از اهدافی که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای توسعه استارت آپ ها در کشور در نظر گرفته است، جذب سرمایه گذاری خارجی است. حتی اگر قبلاً محتمل به نظر می رسید، اکنون و با وجود بی ثباتی وضعیت اینترنت کشور و غیرقابل پیش بینی بودن آینده کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال، دشوارتر از همیشه شده است.

سرمایه گذاری

رئیس هیأت مدیره انجمن فین تک با اشاره به اینکه در مسائل اقتصادی، سرمایه به شدت نوسان دارد و به مرور زمان اعتماد و امنیت اقتصادی برای سرمایه گذاری ایجاد می شود، از بی رغبتی سرمایه گذاران خارجی به سرمایه گذاری خبر داد و اظهار داشت: سرمایه گذاری در حوزه اقتصاد بسیار زیاد است.

ما در سوابق فعالیت خود به سرمایه گذاران خارجی نشان نداده ایم که کشورمان کم ریسک و برای سرمایه گذاری آسان است. حتی سرمایه گذار داخلی نیز شاهد بلاتکلیفی و غیرقابل پیش بینی بودن آینده و عدم اجرای قوانین و تجاوز به برخی دستورات از قوانین است که احساس عدم امنیت سرمایه گذاری را در او ایجاد می کند.

به گفته وی، این ویژگی ها در چند وقت اخیر تشدید شده و امکان جذب سرمایه خارجی را کمتر کرده است: «در بحث های اخیر مانند قطع اینترنت و مسائل اجتماعی شرایط سخت تر شده است؛ بنابراین فکر نمی کنم. سرمایه‌گذاری خارجی در سال‌های آینده اتفاق می‌افتد مگر اینکه تغییر بسیار جدی و عمیقی در نحوه اداره اقتصاد ما ایجاد شود.»

البته شریعتمدار همچنین با اشاره به اینکه با توجه به اینکه حکمرانی اقتصادی تابعی از حاکمیت سیاسی-اجتماعی ما است، تنها با تغییرات اساسی می توان به این تحول در سه تا پنج سال آینده امیدوار بود گفت: در صورت تغییر در روند بسیار جدی است و در صورت وجود نیروی قدرتمند، جذب سرمایه خارجی، ایجاد امنیت برای سرمایه گذاران خارجی، توسعه و مشارکت به اهداف اصلی کشور تبدیل می شود و در این صورت می توان تصور کرد که در سه تا پنج سال آینده روند سرمایه گذاری در کشور شروع به تغییر خواهد کرد.”

با توجه به نظر رئیس هیئت مدیره انجمن فین تک ایران، به نظر می رسد در شرایط کنونی عصر نیمه تاریک اینترنت در کشور حاکم شده است و مشخص نیست چه زمانی سایه سنگین اینترنت محدودیت‌ها از سوی اکوسیستم استارت‌آپی کاهش می‌یابد، نه تنها افزایش تعداد یونیکورن‌ها یا جذب سرمایه از خارج از کشور امکان‌پذیر نیست، بلکه مشکلاتی در خصوص بقای کسب‌وکارها و حفظ منابع انسانی وجود دارد که برای آن کارآمدی و هنوز راه حل موثری ارائه نشده است.