بانک اطلاعاتی متشکل از 500 میلیون شماره موبایل کاربران واتس اپ در یک فروم هکر فروخته شد


چند روز پیش یکی از اعضای انجمن معروف Hackwomanite ادعا کرد که پایگاه داده ای از 478 میلیون شماره تلفن همراه کاربران واتس اپ را می فروشد. گفته می شود این مجموعه داده حاوی اطلاعات برخی از کاربران پیام رسان مذکور از 84 کشور جهان است. این شخص می گوید که بانک اطلاعاتی او شامل اطلاعات حساب واتساپ بیش از 32 میلیون کاربر آمریکایی است. بخشی دیگر از اعداد ثبت شده در این مجموعه متعلق به شهروندان مصر (45 میلیون)، ایتالیا (35 میلیون)، عربستان (29 میلیون)، فرانسه (20 میلیون) و ترکیه (20 میلیون) است. علاوه بر این، گفته می شود که این داده ها شامل 10 میلیون شماره متعلق به کاربران روسی و 11 میلیون شماره متعلق به شهروندان بریتانیایی است.

از سوی دیگر واتس اپ اعلام کرده است که بیش از دو میلیارد کاربر فعال ماهانه در سراسر جهان از این پلتفرم پیام رسان استفاده می کنند. فروشنده داده فوق نمونه ای از این داده ها را با محققان Cybernews به اشتراک گذاشت که شامل شماره تلفن همراه 1097 کاربر از بریتانیا و 817 شماره از کاربران در ایالات متحده بود. مشاهدات سایبرنیوز تایید می کند که داده های نمونه واقعی هستند و همه متعلق به کاربران واتس اپ هستند.

بانک اطلاعات 500 میلیون شماره موبایل کاربران واتس اپ

فروشنده بانک اطلاعات 500 میلیون شماره موبایل کاربران واتس اپ روش به دست آوردن این اطلاعات را فاش نکرده و تنها اطمینان می دهد که تمامی این اطلاعات واقعی و مربوط به کاربران فعال واتس اپ است. سایبرنیوز برای کسب اطلاعات با متا، شرکت مادر واتس اپ تماس گرفت، اما این شرکت توضیحی ارائه نکرد.

متا مدت هاست که به دلیل اجازه دادن به اشخاص ثالث برای حذف یا جمع آوری داده های کاربران در پلتفرم های اجتماعی خود مورد انتقاد قرار گرفته است. برخی افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها از بانک‌های داده حاوی شماره تلفن همراه کاربران فعال برای اهداف بازاریابی، فیشینگ، جعل هویت و کلاهبرداری استفاده می‌کنند.

مانتاس ساسناوسکاسسرپرست تیم تحقیقاتی سایبرینیوز می گوید:

در عصر حاضر، همه ما ردپای دیجیتالی بزرگی از خود به جای گذاشته‌ایم و غول‌های فناوری از جمله متا باید هر اقدام احتیاطی و ابزاری را برای محافظت از این داده‌ها انجام دهند. افزودن چند بند جدید به شرایط و قوانین استفاده از خدمات این شرکت ها برای حفظ امنیت کاربران کافی به نظر نمی رسد زیرا عوامل تهدید به شرایط استفاده از پلتفرم هایی مانند واتس اپ و در نتیجه شرکت ها اهمیتی نمی دهند. توسعه این سیستم ها باید از نظر فنی اقدامات سختگیرانه ای برای کاهش تأثیر تهدیدات و جلوگیری از سوء استفاده از پلت فرم آنها انجام دهد.