بالن های فضایی کشور علاوه بر قابلیت مخابراتی، امکان امداد رسانی نیز دارند


حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی کشور در خصوص بالون های پژوهشگاه فضایی ایران توضیحاتی ارائه کرد و ظرفیت ها، قابلیت ها و کاربردهای آنها را معرفی کرد. به گفته وی یکی از مهمترین کاربردهای این بالن ها پوشش حداقل 10 کیلومتری مخابراتی است: با استفاده از قابلیت این بالن ها می توان پوشش مخابراتی (4G-LTE) در حداقل شعاع پوشش خوب است او بالنی را در 10 کیلومتری زیر ساخت تا مردم از خدمات آن بهره مند شوند.

طراحی و ساخت این بالون ها در پژوهشکده فضایی کشور توسط متخصصان ایرانی انجام شده است که علاوه بر ارائه خدمات مخابراتی و اینترنتی که وظیفه و کارکرد اصلی آنهاست، قابلیت کمک رسانی و نظارت را نیز در مواقعی دارند. بلایای طبیعی.

رئیس سازمان فضایی ایران همچنین درباره قدرت مقاومتی این تجهیزات مخابراتی توضیح داده است: مقاومت در برابر باد با سرعت 60 کیلومتر در ساعت و پرواز مداوم حداقل پنج شبانه روز در شرایط جوی مختلف از دیگر قابلیت های این تجهیزات است. این سیستم ها.”

سالاریه قابلیت حمل بار توسط این بالن ها را نیز مشخص کرد و گفت: این بالن ها قابلیت جابجایی حداقل 50 کیلوگرم بار در ارتفاع 250 متری از سطح زمین را دارند که به مدت 120 شبانه روز در طول کشور خدمات رسانی کرده اند. بحران های طبیعی». زلزله سال 1395 سرپل ذهاب، سیل پلدختر در سال 1397 و چندین ماموریت عملیاتی دیگر از جمله مواردی است که این بالون ها تاکنون به مردم خدمت و امداد رسانی کرده اند. این بالن های مخابراتی همچنین در سال های 96، 97 و 1401 ماموریت ارائه خدمات اینترنتی و مخابراتی به زائران کربلا را داشته اند.

سالاریه بر آمادگی این بالون ها برای تامین نیازهای ارتباطی کشور تاکید کرد و گفت: همانطور که اخیرا در مورد زلزله بندرکنگ اعلام کردیم، سازمان فضایی نیز طبق اطلاعیه وزارتخانه آمادگی دارد از این بالون ها استفاده کند. ارتباطات در مناطقی که بلایای طبیعی رخ می دهد داده ها، آن را عملیاتی می کند.