باز هم کارت زرد در انتظار زارع پور


دیروز در حالی که وزیر ارتباطات به تازگی با کارت زرد مجلس را ترک کرده بود، مجتبی رضاخواه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت از مهلت سه ماهه وزیر برای کارهایی مانند توسعه ملی گفت: شبکه اطلاع رسانی رو به اتمام است و در صورت عدم جلب نظر مجلس، این موضوع مجددا به دادگاه ارجاع و به وزیر تذکر داده خواهد شد.

وزیر ارتباطات روز سه شنبه ۳ آبان برای پاسخگویی به سوالات برخی نمایندگان درباره علت کاهش شدید سرعت اینترنت و اقدامات انجام شده برای توسعه شبکه ملی اطلاعات راهی مجلس شد. رضاخواه در آن جلسه با مراجعه به سایت اسپیدتست به جایگاه پایین ایران در رتبه بندی سرعت اینترنت ثابت اشاره کرده بود و از عقب ماندگی در این زمینه انتقاد کرده بود.

در نهایت زارع پور با توضیحاتی در خصوص حمایت از پیام رسان های داخلی، اقدامات در زمینه توسعه فیبر نوری و پیشرفت شبکه ملی اطلاعات توانست رضاخواه را به صورت مشروط جلب کند. رضاخواه در عین حال گفت: سه ماه به وزیر فرصت می‌دهم تا مشکلات بنگاه‌ها را حل کند تا شرایط تقویت شبکه ملی اطلاعات و تسهیل فعالیت مشاغل داخلی در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی فراهم شود.

حالا آن مهلت سه ماهه به پایان می رسد و به نظر می رسد این نماینده از نتیجه راضی نیست. وی با بیان اینکه ممکن است وزیر ارتباطات دوباره کارت زرد بگیرد، گفت: انتظار داریم به مرور زمان کیفیت اینترنت بالا رفته و شبکه ملی اطلاعات توسعه پیدا کند. در صورتی که تغییرات این بندها در مهلت مقرر صورت نگیرد، قطعا مجلس به این موضوع بازمی گردد و پیگیری ها را ادامه می دهد. بنابراین اگر وزیر ارتباطات به تعهدات خود در این دستگاه عمل نکند قطعا در مجلس کارت زرد می گیرد.

آیا نمایندگان صدای مردم را شنیده اند؟

نماینده تهران در ادامه از قطعی اینترنت در ایام کنکور انتقاد کرد و گفت: ما روی بحث اینترنت بسیار حساس هستیم و وزیر ارتباطات نباید اجازه دهد هیچ سازمانی در این موضوع دخالت کند، اگر وزیر ارتباطات زرد دوم شود. کارت، عملا به مرحله استیضاح نزدیک می شود، می گوید از عملکرد این وزارتخانه به ویژه در حوزه اینترنت راضی نیستم چرا که عموم مردم از این موضوع گلایه دارند.

رضاخواه با بیان اینکه مشکل اول این است که استفاده عموم مردم از اینترنت به کیفیت بالایی می رسد و دوم توجه به کسب و کارهای اینترنتی است، تصریح کرد: کسب و کارها در این مدت با مشکلات و محدودیت هایی مواجه بوده اند و اگر این محدودیت وجود نداشته باشد. حذف شود و یا «در صورت عدم ارائه جایگزین، مجلس قطعا به این موضوع ورود می کند».

اگرچه این نماینده بر کیفیت اینترنت تاکید دارد اما سوال 3 آبان وی مربوط به شبکه ملی اطلاعات و شبکه های داخلی و پیام رسان ها بود. او به فیلترینگ گسترده و مسدود شدن مسیرهای جایگزین که استفاده عمومی از اینترنت بین المللی را مختل کرده است، واکنشی نشان نداده است. وی اگرچه به نارضایتی مردم از کیفیت اینترنت اشاره کرد، اما ربط دادن آن به توسعه شبکه ملی اطلاعات نشان می دهد که این نماینده به خواسته اصلی مردم بی توجهی کرده است. تقاضا برای حذف فیلترهای گسترده و افزایش کیفیت به طوری که دسترسی به اینترنت بین المللی تبدیل به یک شکنجه روزمره نشود.

زارع پور در جلسه مجلس درباره تغییر وضعیت جانبازان مخابرات به پاسخگویی اینترنتی و تلفنی اشاره کرد. اما یادآوری پاسخ قبلی او در مورد اینترنت نشان می دهد که احتمالاً قصدش ارائه آمار جدیدی از توسعه شبکه ملی اطلاعات، شبکه فیبر نوری و پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بوده است.