این برنامه اندرویدی یک سال پس از انتشار در گوگل پلی شروع به جاسوسی از کاربران کرد!


برنامه ای به نام iRecorder Screen Recorder که برای اولین بار در گوگل پلی به عنوان ابزاری برای ضبط ویدیو از صفحه نمایش دستگاه های اندرویدی منتشر شد، یک سال پس از ثبت در این فروشگاه ماهیت خود را تغییر داد. این اپلیکیشن برای اولین بار در سپتامبر 2021 منتشر شد و پس از به روز رسانی در ماه آگوست، شروع به جاسوسی از افراد و ضبط یک دقیقه صدا در هر 15 دقیقه از طریق میکروفون دستگاه کاربران کرد. در مرحله بعد این داده ها از طریق یک لینک رمزگذاری شده به سرور توسعه دهنده ارسال می شود.

بر اساس گزارش The Verge، پس از به‌روزرسانی iRecorder Screen Recorder در آگوست 2022، کدهای مخرب به برنامه اضافه شد و 50000 نفر آن را قبل از حذف از Play Store دانلود کردند.

انتشار بدافزارها و برنامه های تقلبی در فروشگاه های اپلیکیشن گوگل و اپل موضوع جدیدی نیست. برنامه های ضبط صدا یا ضبط صفحه گاهی اوقات کاربران را با قیمت های بسیار بالا و نقدهای جعلی فریب می دهند. حال به نظر می رسد برخی از توسعه دهندگان این نوع اپلیکیشن ها پس از مدتی با افزودن کدهای مخرب و جمع آوری اطلاعات حساس دستگاه های کاربران از آنها سوء استفاده می کنند.

Google به‌روزرسانی‌های برنامه‌های فروشگاه خود را بررسی می‌کند و هر ماه یک اعلان ارسال می‌کند تا به شما بگوید کدام برنامه‌ها و چه زمانی شیوه‌های اشتراک‌گذاری داده‌های خود را تغییر داده‌اند.