اینستاگرام هدف اصلی خود را از دست داده و به پلتفرمی برای کسب درآمد تبدیل شده است


کوین سیسترومیکی از بنیانگذاران اینستاگرام اخیراً نگرانی هایی را در مورد تغییر اهداف این شبکه اجتماعی در سال های گذشته مطرح کرده است. سیستم در مصاحبه با یک خبرنگار فناوری آمریکایی، کارا سویشر، او مدعی شد که اینستاگرام روح خود را از دست داده و دیگر پلتفرمی نیست که او شروع کرده است.

سیستم 2010 با همکاری مایک کریگر، اینستاگرام را تأسیس کرد و بعداً Burbn را که یک سرویس اشتراک گذاری موقعیت مکانی بود راه اندازی کرد. او در مصاحبه اخیر خود اعلام کرده است که وارد اینستاگرام می‌شود تا ببیند دوستان، آشنایان و خانواده‌اش چه می‌کنند، اما اکنون تنها چیزی که می‌بیند تولیدکنندگان محتوا و برندهایی هستند که از این بستر برای فروش محصولات و خدمات و کسب درآمد استفاده می‌کنند.

مطابق با سیستممشکل مدل کسب و کار اینستاگرام تمرکز آن بر هدف گذاری تبلیغات است. در حالی که این استراتژی ممکن است برای متا مفید باشد، بسیاری از کاربران عادی را از این پلتفرم دور کرده است. این شبکه اجتماعی به طور فزاینده ای برای تولیدکنندگان محتوا و شرکت های حرفه ای طراحی می شود و فضای کمی برای کاربران معمولی باقی می گذارد.

روند کسب درآمد در اینستاگرام نیز به عواقب ناخواسته ای منجر شده است. اینفلوئنسرها در این پلتفرم زندگی عجیبی دارند و سبک زندگی را ترویج می کنند که بسیاری از مردم آرزوی آن را دارند اما نمی توانند به آن دست یابند.

سیستم این پلتفرم BeReal را به خاطر تلاش برای نجات بخشی از آنچه اینستاگرام قبلا بود تحسین کرد. این شبکه اجتماعی کاربران را تشویق می کند تا لحظات تصادفی و بدون فیلتر از روز خود را بدون هیچ آرایش یا فیلتری پست کنند. این پلتفرم پاسخی به فشار روزافزون کاربران اینستاگرام برای ارائه تصویری بی نقص و مدیریت شده از زندگی خود است.

لازم به ذکر است که اینستاگرام در سال ۲۰۱۲ به قیمت یک میلیارد دلار به فیسبوک فروخته شد. سیستم و کریگر آنها مدتی در این سمت باقی ماندند اما در نهایت در سال 2018 به دلیل اختلاف نظر با مدیر عامل فیس بوک، شرکت را ترک کردند. مارک زاکربرگ آنها رفتند.

نقد سیستم از اینستاگرام نشان دهنده نگرانی فزاینده در مورد تأثیر رسانه های اجتماعی بر زندگی ما است. بسیاری از مردم برای ارائه تصویری عالی از خود در این پلتفرم‌ها فشار می‌آورند که به افزایش اضطراب و افسردگی کمک می‌کند. ظهور اینفلوئنسرها همچنین انتظارات غیر واقعی را در مورد معنای موفقیت یا شاد بودن گسترش داده است.