اینتل با Arrow Lake استانداردهای جدیدی را برای بازار پردازنده ها تعیین می کند


کانال یوتیوب Red Gaming Tech می گوید که نسل پانزدهم پردازنده های سری Arrow Lake اینتل پیشرفت قابل توجهی را تجربه خواهند کرد. ادعا می شود IPC (دستورالعمل های مربوط به ساعت) هسته های پرقدرت تا 45 درصد بهتر از نسل چهاردهم خواهد بود. به عبارت دیگر، پردازنده های نسل پانزدهم با همان فرکانس نسل چهاردهم، 45 درصد توان بیشتری را ارائه خواهند کرد. در حال حاضر هیچ اشاره ای به بهبود IPC هسته های کم مصرف نشده است.

از نسل دوازدهم به بعد، اینتل استفاده از هسته های کاملاً یکسان را کنار گذاشته و به سراغ معماری هیبریدی مشابه ARM رفته است. در این نوع معماری از هسته های پرتوان و هسته های کم مصرف استفاده می شود. هسته های کم مصرف برای پردازش سبک هستند و به دلیل مصرف کم انرژی، عمر باتری لپ تاپ ها را بهبود می بخشند.

علاوه بر IPC، عوامل دیگری مانند سرعت کلاک و تعداد هسته‌ها نیز بر قدرت نهایی پردازنده تأثیر می‌گذارند. اینتل هنوز مشخصات رسمی Arrow Lake را منتشر نکرده است.

Red Gaming Tech می‌گوید که تیم آبی قبلاً قصد داشته از 8 هسته پرقدرت و 32 هسته کم مصرف در قدرتمندترین مدل استفاده کند. اما حالا با تغییر پلان ها می خواهد قدرتمندترین پردازنده Arrow Lake را با 8 هسته پرمصرف و 16 هسته کم مصرف بسازد. این تعداد هسته را قبلا در پردازنده های نسل سیزدهم Raptor Lake دیده بودیم.

طبق گزارش TechSpot، اینتل ابعاد تراشه و سوکت و پیکربندی پین را در خانواده Arrow Lake نسبت به خانواده Meteor Lake نسل چهاردهم تغییر نمی‌دهد. در واقع گفته می شود که پردازنده های Arrow Lake بسیار شبیه به پردازنده های Meteor Lake هستند. اینتل قصد دارد تا قبل از پایان سال جاری پردازنده های Meteor Lake را معرفی کند.

Meteor Lake اولین خانواده پردازنده های مصرف کننده اینتل با طراحی چیپلت است. در این نوع طراحی، چندین واحد پردازشی مختلف بر روی یک پلت فرم ترکیب می شوند. مزیت طراحی چیپلت این است که می توان از چند لیتوگرافی در یک پردازنده استفاده کرد. Meteor Lake احتمالا از لیتوگرافی TSMC N3 و Intel 4 استفاده خواهد کرد.