اینترنت کشور برای دقایقی قطع شد


دقایقی پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱۴ بهمن ماه، شبکه اینترنت کشور دچار اختلال گسترده شد. این اختلال هم در اینترنت ثابت و هم در اینترنت همراه بود و باعث شد برای دقایقی اینترنت کشور به طور کامل قطع شود.

اختلالات اینترنت کشور در چند ماه گذشته بارها اتفاق افتاده است و آخرین مورد قطعی شدید اینترنت کشور به هفته گذشته بازمی گردد. از بعدازظهر بیست و هفتم دی ماه اختلالات شدیدی در اینترنت کشور مشاهده شد که دسترسی برخی از کاربران به پلتفرم های داخلی، برخی وب سایت ها، سرویس ها، اپلیکیشن ها و پیام رسان های ایرانی را با مشکل مواجه کرده و اتصال به این پلتفرم ها را غیرممکن کرد.

پس از این اختلال بود که شرکت ارتباطات زیرساخت واکنش کوتاهی به این اتفاق نشان داد و دلیل آن را «مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه» اعلام کرد. در متن منتشر شده در سایت این شرکت آمده است: به دلیل مشکلات فنی در راستای توسعه شبکه، شاهد افت موقت کیفیت سرویس IXP خواهیم بود، از صبر و شکیبایی شما تا رفع مشکل سپاسگزاریم. “

ایسنا در بررسی علت این اختلال اظهار کرد: دلیل این امر هنوز مشخص نیست اما با پیگیری برخی اپراتورها به این نتیجه رسیدند که ظاهرا مشکلی در ارتباطات زیرساختی وجود دارد. زومیت همچنین پیگیر علت اختلالات و قطعی شبکه اینترنت امروز است اما تا لحظه نگارش این گزارش هنوز پاسخی دریافت نکرده است.

خبرهای ایسنا حاکی از آن است که شرکت زیرساخت به زودی اطلاعیه ای برای توضیح علت این موضوع منتشر خواهد کرد.

پیش از این به ویژه در چهار ماه اخیر اختلالات و قطعی هایی در اینترنت کشور رخ داده است که برخی از سایت ها و بسترهای بین المللی فعال در حوزه نظارت جهانی اینترنت نیز به آن اشاره کرده اند. آخرین نمونه از این گزارش ها توسط وب سایت Surfshark منتشر شد و ایران را دومین کشور در ایجاد محدودیت های اینترنتی در سال گذشته معرفی کرد. در این گزارش آمده است که در سال 2022، پنج مورد قطعی سراسری اینترنت در ایران رخ داده است.

برای ما بنویسید که از چه نوع اینترنت استفاده می کنید و آیا امروز برای دسترسی به اینترنت با قطع یا اختلال مواجه شده اید؟