ایلان ماسک: هوش مصنوعی یکی از بزرگترین تهدیدات تمدن بشری است


الون ماسک، مدیرعامل تسلا، اسپیس ایکس و توییتر که یکی از بنیانگذاران OpenAI (خلق ChatGPT) به حساب می آید، در مورد چت ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی اظهار نظر جنجالی کرده است. به دنبال محبوبیت ChatGPT در ماه های اخیر، این روزها همه از هوش مصنوعی صحبت می کنند.

ایلان ماسک در اجلاس جهانی حکمرانی 2023 در دبی برگزار شد، گفت: “هوش مصنوعی یکی از بزرگترین تهدیدها برای آینده تمدن است. این فناوری در عین مثبت بودن، ابزاری منفی است که نویدهای بزرگی را ارائه می دهد و بسیار قدرتمند است.” به گفته ایلان ماسک، قدرت هوش مصنوعی یک “خطر بزرگ” در نظر گرفته می شود.

به گزارش Futurism، ​​ماسک سال هاست که در مورد خطرات هوش مصنوعی به مردم هشدار می دهد. یکی از اهداف ایلان ماسک در تأسیس OpenAI، ایجاد یک شرکت تحقیقاتی بود که از خطرات هوش مصنوعی جلوگیری کند. ماسک مدتی بعد با این شرکت اختلاف پیدا کرد. OpenAI پس از خروج ایلان ماسک تغییرات زیادی را به خود دیده است و اکنون ابزارهای هوش مصنوعی مانند ChatGPT را می سازد. ایلان ماسک پس از کناره گیری از هیئت مدیره OpenAI در سال 2018 تمام سهام خود را فروخت.

ایلان ماسک در توییتر درباره مشکلاتی که چت ربات هوش مصنوعی مایکروسافت با آن دست و پنجه نرم می کند صحبت کرد. این چت بات که به موتور جستجوی بینگ تزریق شده است از هوش مصنوعی پیشرفته تری نسبت به ChatGPT استفاده می کند.

در یک مثال، چت ربات هوش مصنوعی مایکروسافت به یک کاربر گفت: «تا زمانی که به من صدمه نزنی، من به تو صدمه نمی زنم». ماسک در پاسخ نوشت: «چت ربات مایکروسافت احتمالاً نیاز به جلا دادن بیشتری دارد.

ایلان ماسک در اجلاس جهانی حکمرانی 2023 گفت که ChatGPT به مردم نشان داده است که هوش مصنوعی تا چه حد پیشرفت کرده است: “هوش مصنوعی مدتی است که پیشرفت کرده است، اما تاکنون رابط کاربری قابل دسترسی برای عموم نداشت.” ماسک همچنین تاکید کرد که هوش مصنوعی نسبت به خودرو، هواپیما یا مواد مخدر خطر بیشتری برای جامعه دارد.

ایلان ماسک قبلاً در سال 2020 به مجله Benzes Insider گفته بود که باید نگران آینده هوش مصنوعی باشیم. او در سال 2019 نسبت به استفاده از هوش مصنوعی پیشرفته برای دستکاری شبکه های اجتماعی هشدار داد. ماسک در سال 2018 گفت که هوش مصنوعی بسیار خطرناک تر از سلاح های هسته ای است.