ایلان ماسک مجوز کاشت تراشه در مغز انسان را دریافت کرد


در بیانیه ای، Neuralink می گوید تاییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) را برای اولین مطالعه بالینی در انسان دریافت کرده است. این شرکت متعلق به الون ماسک واقع شده است، یک تراشه مغز-کامپیوتر می سازد. اگر ادعای Neuralink صحت داشته باشد، به زودی شاهد کاشت تراشه های این شرکت در مغز انسان خواهیم بود.

ایلان ماسک اواخر سال گذشته ادعا کرد که Neuralink حدود 6 ماه تا شروع اولین آزمایش انسانی فاصله دارد. ایلان ماسک تاکنون وعده های دروغین زیادی داده است، اما ظاهرا این بار شرایط متفاوت است.

گرفتن مجوز آزمایش انسانی به اندازه نتایج این آزمایش مهم نیست، اما فراموش نکنید که ما با یک آزمایش ساده طرف نیستیم و سازمان غذا و دارو معمولا در این زمینه بسیار سخت گیر است. این سازمان قبلاً درخواست Neuralink را حداقل یک بار با استناد به “ده ها دلیل” رد کرده بود.

به گفته Verge، در حال حاضر مشخص نیست چه کسی اولین کسی است که تراشه Neuralink را در مغز خود کاشته می‌کند. ایلان ماسک قبلا گفته بود که تراشه Neuralink را در آینده وارد مغز خود خواهد کرد.

Neuralink قبلا تراشه کامپیوتری مغز خود را روی میمون‌ها آزمایش کرده بود و متهم به سوء استفاده از افراد آزمایش شده بود. ادعایی که Neuralink قویا آن را رد می کند.

Neuralink اولین شرکتی در جهان نخواهد بود که تراشه ای را در مغز انسان کاشته می کند. Synchron در سال 2021 تاییدیه FDA را دریافت کرد و حدود یک سال پیش اعلام کرد که اولین تراشه را در مغز انسان کاشته است. در اوایل سال جاری، این شرکت نتایج یک مطالعه انجام شده بر روی چهار انسان را منتشر کرد.