ایلان ماسک «بیگ بنگ توییتر» را با بازگرداندن حساب های تعلیق شده آغاز کرد


هفته گذشته، الون ماسک ایده فعال سازی مجدد حساب های تعلیق شده توییتر را مطرح کرده بود. بیش از 1.5 میلیون نفر که در نظرسنجی ماسک شرکت کردند (معادل 72.4 درصد از کل شرکت کنندگان) با این ایده موافق بودند. ماسک در پاسخ به رضایت کاربران اعلام کرد که بازگشت اکانت های معلق به زودی آغاز خواهد شد.

نشریه پلتفرمر به نقل از منابع آگاه می نویسد که کارمندان توییتر از طریق توییت های ایلان ماسک متوجه «عفو عمومی» حساب های افراد مجرم شده اند. ظاهراً حتی کارکنان توییتر هم نمی‌دانستند که عفو ماسک بر کدام حساب‌ها تأثیر می‌گذارد. اما مدت کوتاهی پس از نظرسنجی، آنها به دستور ماسک روند حذف حساب های کاربری از حالت تعلیق را آغاز کردند.

پلتفرمر ادعا می کند که تقریباً 62000 حساب کاربری توییتر با بیش از 10000 دنبال کننده تاکنون به این پلتفرم بازگشته اند. یکی از این اکانت ها بیش از پنج میلیون و 75 اکانت بیش از یک میلیون فالوور دارند. هویت این حساب ها در حال حاضر مشخص نشده است. پلتفرمر می گوید که کارمندان توییتر از آن به عنوان “بینگ بنگ” یاد می کنند.

به گفته برخی از کارمندان فعلی توییتر که نخواستند نامشان فاش شود، بازگشت اکانت های تعلیق شده در زمانی که شبکه اجتماعی مبتنی بر متن در حال ریختن استعدادها است، احتمالاً بی ثباتی را افزایش می دهد. برای بازیابی هر حساب کاربری، توییتر باید یک نمودار اجتماعی را بازسازی کند و داده‌های مربوط به فالوورها و دنبال‌کنندگان هر حساب را فعال کند. برای حسابی مانند حساب رئیس جمهور سابق آمریکا با ۸۸ میلیون دنبال کننده، توییتر باید «میلیون ها فهرست» را به روز کند و نگهداری کند.

بازگرداندن دسته جمعی حساب های تعلیق شده در هفته ای انجام می شود که نسخه جدیدی از سرویس اشتراک گذاری توییتر وارد شود. این نسخه اشتراکی که به دلیل جعل هویت افراد مشهور حذف شده است، امکان دریافت تیک آبی را با پرداخت 8 دلار در ماه فراهم می کند. به گفته پلتفرمر، یک سند داخلی که برای نمایش به کارکنان فروش طراحی شده بود، با گزارش‌هایی که نشان می‌داد میزان جعل هویت «بسیار نادر» است، در تناقض بود.

در بخشی از سند توییتر آمده است که جعل هویت پیش بینی شده بود و شبکه اجتماعی به طور هدفمند خود را با شرایط جدید وفق می دهد تا از این اتفاق جلوگیری کند. علیرغم وعده های توییتر، شرکت های تبلیغاتی همچنان تمایل زیادی به همکاری با این شبکه اجتماعی ندارند. گزارش فایننشال تایمز ادعا می کند که ایلان ماسک تعدادی از مدیران عامل را به دلیل کنار گذاشتن توییتر مقصر دانست.

مقالات مرتبط:

آخرین نمونه توقف تبلیغ توسط اپل انجام شد و به نظر می رسد ضربه جبران ناپذیری به تجارت توییتر وارد کرده است. گزارش واشنگتن پست نشان می دهد که اپل در سه ماهه اول سال جاری بیش از همه مشتریان توییتر تبلیغات این شبکه اجتماعی را خریداری کرده است. اپل با پرداخت 48 میلیون به توییتر، 4 درصد از کل درآمد سه ماهه این شبکه اجتماعی را به ثبت رساند. ایلان ماسک می گوید اپل تا حد زیادی تبلیغات در توییتر را متوقف کرده است. به همین دلیل از آزادی بیان در آمریکا متنفر است. علاوه بر این، ماسک در توییتر به مدیر عامل اپل اشاره کرد تا از او توضیح بخواهد.

احتمال اینکه یک فرد در موقعیت تیم کوک برای پاسخ به صحبت های ایلان ماسک، بسیار کم است. همزمان با سکوت تیم کوک، ایلان ماسک در توییت دیگری گفت که اپل بدون ارائه دلیل روشن، تهدید کرده است که سرویس توییتر را در اپ استور متوقف خواهد کرد. در همین حال، ماسک از اپل نیز به دلیل هزینه 30 درصدی اپ استور انتقاد کرده است.