ایلان ماسک، توییتر و تسلا؛ تاکتیک های مدیریتی که تاریخ را تکرار می کند


الون ماسک او چندین روز در دفترش خوابید و هر زمان که خواست کارمندان و مدیران ارشد را اخراج کرد و هشدار داد که شرکتش در آستانه ورشکستگی است. آنچه گفتیم به سال 2018 برمی گردد، زمانی که ایلان ماسک تمرکز زیادی روی تسلا، خودروساز بزرگ آمریکایی داشت. در آن زمان تسلا برای افزایش تولید خودروهای مدل 3 با مشکلات بزرگی دست و پنجه نرم می کرد. ایلان ماسک در مصاحبه ای با نیویورک تایمز در سال 2018 گفت:

دوران سختی بود. گاهی پیش می آمد که سه چهار روز از کارخانه بیرون نمی رفتم. آن روزها بیرون نمی رفتم.

تجربه ایلان ماسک از دوران سخت تسلا که خود او آن را “جهنم تولید” می نامد، اساس برنامه های او برای توییتر را گذاشت. ایلان ماسک پس از خرید توییتر در معامله ای به ارزش 44 میلیارد دلار، این شبکه اجتماعی را زیر و رو کرد.

ایلان ماسک سال ها تجربه مدیریتی دارد و بر اساس تجربیات خود توانسته است راهنمای مدیریت شرکت های خود از جمله تسلا و اسپیس ایکس را تدوین کند. رویکرد ایلان ماسک مبتنی بر فشار حداکثری و هشدارها و شوک های مداوم به کارکنان است. ایلان ماسک خود و کارمندانش را تشویق می کند تا خانواده و دوستان را به حاشیه برانند و تمام انرژی خود را روی کار متمرکز کنند.

چهره نگران ایلان ماسک در کنار لوگوی توییتر

ایلان ماسک بسیاری از ترفندهای مدیریتی خود را در توییتر آورده است تا این شبکه اجتماعی را تنها در چند هفته به شدت متحول کند. این میلیاردر 51 ساله فناوری از زمان خرید توییتر، 50 درصد از 7500 کارمند شرکت را اخراج کرده و استعفای 1200 کارمند یا بیشتر را پذیرفته است. هفته گذشته، ماسک دور جدیدی از اخراج کارکنان را نیز آغاز کرد.

ماسک گفت که شب ها در دفتر مرکزی توییتر در سانفرانسیسکو می خوابد و در جلسه ای با کارمندان این شرکت عامل ترس را وارد معادله کرد. ماسک گفت که اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود، احتمال ورشکستگی توییتر وجود دارد. کسانی که در Twitter 2 کار می کنند به “فرهنگ کاری مبتنی بر سخت کوشی” متعهد هستند و باید خود را وقف کار کنند.

ایلان ماسک از کارکنانش می خواهد که خود را وقف هدف شرکت کنند

دیوید دیک از سال 2014 تا 2016، او به عنوان مدیر ارشد مهندسی در زنجیره تامین باتری خودروهای تسلا کار کرد. او می گوید ماسک علاقه زیادی به استفاده از بحران برای تحت فشار قرار دادن کارمندان دارد.

تامی مدسناستاد مدیریت در دانشگاه سانتا کلارا، می‌گوید شباهت‌های روش مدیریت توییتر و کاری که ایلان ماسک در تسلا و اسپیس ایکس انجام داد مشهود است. اما مشخص نیست که آیا ماسک می تواند به افرادی که در یک شبکه اجتماعی کار می کنند انگیزه کافی بدهد یا خیر. کارکنان تسلا و اسپیس ایکس انگیزه های زیادی برای کار سخت تر داشتند. زیرا هدف آنها پایان دادن به انحصار خودروهای بنزینی و فرستادن انسان به فضا بود. دکتر مدسن می گوید:

رویکرد تجاری در تسلا و اسپیس ایکس همیشه مبتنی بر ریسک بالا و پاداش بالا بوده است. توییتر همیشه یک پلتفرم پرخطر بوده است. اما سوال اینجاست که کارکنان چه نوع پاداشی را می توانند انتظار داشته باشند؟

هفته گذشته ایلان ماسک با کارکنان تیم فروش جلسه ای برگزار کرد و یک روز بعد تعدیل نیرو را در این تیم آغاز کرد. مدیر عامل توییتر رابین ویلراو یکی از مدیران ارشد بخش تبلیغات را برکنار کرد. پیش از این اقدامات گفته می شد که ایلان ماسک ممکن است کارمندان بیشتری را اخراج کند.

توییتر با تعدادی از مهندسانی که استعفا داده اند تماس گرفته و درخواست بازگشت آنها به محل کار را کرده است. گفته می شود که ایلان ماسک هفته گذشته در جلسه ای به کارمندان گفته است که توییتر در حال حاضر برنامه ای برای اخراج بیشتر ندارد.

ایلان ماسک در حال رقص با کت و شلوار در کنار خودروی مشکی تسلا

افزایش احتمال ورشکستگی در شرکت های ایلان ماسک چیز جدیدی نیست. در پایان سال 2008، در بحبوحه بحران اقتصادی، او اعلام کرد که بودجه لازم را برای تسلا “در آخرین ساعت آخرین روز ممکن” فراهم کرده است و در آن زمان هیچ خانه یا دارایی دیگری برای فروش ندارد. ماسک گفت که تسلا دو روز بعد توانایی پرداخت دستمزدها را از دست می داد، اگر بودجه تامین نمی شد.

ایلان ماسک نیز ادعای مشابهی در مورد اسپیس ایکس داشته است. او در اظهار نظر معروفی گفت که احتمال اینکه ارزش تسلا و اسپیس ایکس در روزهای اولیه فعالیتشان به صفر دلار برسد بیش از 90 درصد است.

تهدید ورشکستگی یکی از ابزارهای ایلان ماسک برای فشار حداکثری بر کارمندان است

یکی از مهندسان سابق اسپیس ایکس که به دلیل محرمانه بودن اطلاعات نخواست نامش فاش شود، گفت که ایلان ماسک در سال 2017 اعلام کرده بود که اسپیس ایکس باید هر دو هفته یک بار موشکی به فضا بفرستد. در غیر این صورت ورشکست می شود. به گفته این فرد، در شرکتی که هدف اصلی آن فرستادن انسان به سیارات دیگر است، خطر ورشکستگی یک عامل انگیزشی بود.

از آن زمان، اسپیس ایکس موشک های زیادی را به فضا پرتاب کرده و آنها را به سلامت روی زمین فرود آورده است. با این حال، ماسک ادعای خود را سال گذشته تکرار کرد. او گفت که ورشکستگی اسپیس ایکس در صورت رکود شدید جهانی غیرممکن نیست. او در دفاع از چنین ادعایی از جمله معروفی استفاده کرد اندی گروومدیر عامل سابق اینتل گفت: «فقط افراد ناآگاه زنده می مانند.

ایجاد فضای انتقادی در شرکت و افزایش سخت گیری ها به ایلان ماسک اجازه می دهد تا تغییرات زیادی را اعمال کند یا به سمت اخراج دسته جمعی مدیران عالی رتبه و کارمندان عادی برود. این سیاست به افرادی که در شرکت باقی می مانند اجازه می دهد تا طبق خواسته ایلان ماسک کار کنند. دیوید دیک می گوید ماسک انتظار اخراج گسترده در توییتر را داشت.

وضعیت فعلی توییتر مشابه زمانی است که تسلا برای افزایش تولید خودروی مدل 3 با مشکلات زیادی مواجه شد. فروش خودروهای تسلا مدل 3 در سال 2017 آغاز شد. در بهار همان سال، ایلان ماسک ایمیلی را برای کارمندان تسلا ارسال کرد که حاوی خطوط بسیار مشابهی بود که ماسک در جلسه ای با کارمندان توییتر گفته بود:

تسلا باید سخت کوش و جاه طلب باشد. نمره قبولی در تسلا عالی است. چون باید اینطور باشد.

یک سال بعد، ایلان ماسک در اقدامی خبرساز و نمادین، کف اتاق جلسات کارخانه تسلا خوابید و نایب رئیس تیم مهندسی را برکنار کرد و 120 ساعت در هفته برای حل مشکل افزایش تولید تسلا کار کرد. مدل 3. اعضای هیئت مدیره تسلا نگران فشار کاری ایلان ماسک و استفاده از زولپیدم برای خواب بودند.

ایلان ماسک با لبخند و کت و شلوار مشکی ایستاده است

در سال 2018، ایلان ماسک زمان زیادی را به توییتر اختصاص داد و از این پلت فرم برای مخالفت علنی با تعدادی از قانونگذاران دولت آمریکا و نهادهای نظارتی، به ویژه کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) استفاده کرد. ماسک در یک توئیت خبرساز گفت که بودجه لازم را برای خصوصی سازی تسلا جمع آوری کرده است. اما در نهایت این ادعا محقق نشد و کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا به خاطر همین توییت از ماسک شکایت کرد.

مقالات مرتبط:

سرانجام ماسک با این کمیسیون موافقت کرد و پرونده بسته شد. مالک فعلی توییتر تنها چند ماه قبل از خرید شرکت، میلیون‌ها دلار برای خروج از قرارداد 44 میلیارد دلاری هزینه کرد. ایلان ماسک یک پرونده قضایی دیگر در رابطه با دریافت پاداش 50 میلیارد دلاری از هیئت مدیره تسلا دارد. او در جلسه رسیدگی به این پرونده اعتراف کرد که اقدامات خودسرانه اش می تواند او را به دردسر بیاندازد:

وقتی بدون مشورت با دیگران تصمیمی می‌گیرم، احتمال اشتباه آن بیشتر است.

ایلان ماسک همچنین در مورد شباهت وضعیت تسلا و توییتر صحبت کرد. او گفت که وضعیت امروز توییتر «آسان‌تر» از مشکلاتی است که تسلا در سال 2018 با آن دست و پنجه نرم می‌کرد. تعدادی از کارمندان سابق ایلان ماسک تردید دارند که تاکتیک‌های مدیریتی او در توییتر کارساز باشد. زمانی که ایلان ماسک سیاست های متفاوت و سختگیرانه خود را در تسلا و اسپیس ایکس آغاز کرد، این دو شرکت در مراحل اولیه رشد بودند. توییتر شرکتی بالغ تر به حساب می آید و سال هاست که عملکرد ثابتی نداشته است.

دیوید دیک می گوید که تاکتیک های مدیریت ایلان ماسک برای شروع کار و تدوین استراتژی رشد مناسب است. اما برای ساخت یک شرکت پایدار مناسب نیستند. سه تن از مدیران سابق تسلا و اسپیس ایکس می گویند که تعهد همه جانبه ایلان ماسک به یک شرکت اغلب الهام بخش است. اما همین تاکتیک ها می توانند نامطلوب شوند و فرهنگ ترس و فرافکنی را ایجاد کنند.

لوگوی توییتر روی دیوار

بازسازی توییتر یک کار نیمه وقت برای ایلان ماسک است. ایلان ماسک همچنان مدیرعامل تسلا و اسپیس ایکس است. او می گوید نقشش در این شرکت ها بیشتر مهندسی محور است تا مدیریتی. ماسک علاوه بر توییتر و اسپیس ایکس و تسلا، شرکت تونل زنی The Boring Company و Neuralink، توسعه دهنده رابط مغز و کامپیوتر را رهبری می کند. ایلان ماسک قبلاً گفته است که هدف بلندمدت او نجات بشریت با توسعه سیستمی برای سفرهای فضایی یا به گفته خودش “حیات چند سیاره ای برای تضمین بقای بلند مدت درک” است.

گروهی از سهامداران تسلا نسبت به مدیریت همزمان ایلان ماسک بر چندین شرکت بزرگ ابراز نگرانی کرده و حتی این موضوع را به دادگاه کشانده اند. این سهامداران به بسته غرامت سنگینی که ایلان ماسک را به ثروتمندترین فرد جهان تبدیل کرد، اعتراض کرده اند. در جلسه دادگاه هفته گذشته، ایلان ماسک به بی توجهی به وظایف خود در تسلا متهم شد. اما در پاسخ گفت که حضورش در توییتر موقتی است.