اپ استور و پلی استور مملو از برنامه های جعلی چت بات هوش مصنوعی ChatGPT هستند


هوش مصنوعی ChatGPT به یکی از موضوعات داغ در فناوری تبدیل شده است. ربات چت OpenAI با زبان طبیعی به سوالات کاربران پاسخ می دهد. به همین دلیل توجه بسیاری از افراد عادی و توسعه دهندگان را به خود جلب کرده است. اکنون به نظر می رسد که برخی از توسعه دهندگان با ایجاد و انتشار اپلیکیشن های جدید به نام ChatGPT در اپ استور و پلی استور سعی در استفاده از این روند دارند. این نوع برنامه ها مدعی دسترسی به ویژگی های بیشتر، ارائه نسخه های حرفه ای یا اشتراک های پولی برای کسب درآمد هستند.

لازم به ذکر است که ChatGPT به صورت رایگان برای همه در دسترس است و OpenAI اپلیکیشن رسمی برای گوشی های هوشمند منتشر نکرده است. اگرچه در حال حاضر تعدادی برنامه وجود دارد که از قابلیت های ChatGPT استفاده می کنند، این هوش مصنوعی API رسمی ندارد. به گزارش TechCrunch، برنامه ای به نام ChatGPT Chat GPT AI With GPT-3 توانسته در برخی کشورها به برترین اپلیکیشن های اپ استور اضافه شود.

اگرچه ChatGPT Chat GPT AI With GPT-3 به صورت رایگان منتشر شده است، بسته های اشتراک داخلی آن دسترسی نامحدود به چت با ربات AI را با قیمت 7.99 دلار به مدت هفت روز و 49.99 دلار برای یک ماه ارائه می دهد. برخی از نظرات ارسال شده برای این برنامه نشان می دهد که خرید اشتراک هیچ عملکردی به آن اضافه نمی کند و به نظر می رسد یک برنامه جعلی باشد. همچنین، هیچ راهی برای تشخیص اینکه آیا برنامه نتایج صحیح را ارائه می دهد یا خیر وجود ندارد.

ناگفته نماند که تعداد دانلودهای یک برنامه مشابه دیگر در پلی استور که مدعی ارائه قابلیت های هوش مصنوعی Chat GPT بود به بیش از 100000 بار رسید. اما این برنامه در حال حاضر حذف شده است. بلوم تک آستن آلردمدیر عامل استارت آپ edtech در توییتی اعلام کرد که اپ استور اکنون مملو از برنامه هایی است که علیرغم اینکه ارتباطی با OpenAI ندارند، سعی می کنند از کاربران برای استفاده از ChatGPT هزینه دریافت کنند.

علاوه بر این، تعدادی برنامه در Google Play منتشر شده است که همگی ادعا می کنند به ChatGPT دسترسی دارند. اما در واقع هیچ کارکرد عملی در آنها دیده نمی شود. در قسمت راهنما این برنامه از عبارت ChatGPT استفاده شده و حتی برخی از آنها برای جلب توجه بیشتر با این نام منتشر می شوند.

مشخص نیست که آیا گوگل و اپل اقدامی علیه برنامه های مشکوک ChatGPT انجام داده اند یا خیر. شبیه سازی وب سایت ها یا برنامه های محبوب روند جدیدی نیست. به عنوان مثال، ما قبلاً بازی های زیادی مانند Flappy Bird را دیده ایم که در اپ استور و پلی استور منتشر شده اند. حال سوال اینجاست که پلتفرم های مذکور با چه دقتی بر انتشار چنین برنامه هایی نظارت می کنند؟