اپل راه سختی برای خروج از چین در پیش دارد


مشکلات کوتاه مدت اپل تا حد زیادی به صبر خریداران آیفون بستگی دارد که هر ساله سود قابل توجهی را به خزانه این شرکت وارد می کنند. با این حال، طبق گزارش وال استریت ژورنال، مشکل درازمدت اپل به عوامل مختلفی بستگی دارد. افزایش ناآرامی ها در چین بر حجم تولید محصولات اپل در این کشور تاثیر گذاشته است.

در تاریخ 6 نوامبر (15 نوامبر)، اپل در بیانیه‌ای اعلام کرد که قرنطینه‌های مربوط به ویروس کرونا در کارخانه بزرگ شهر ژنگژو که تحت مالکیت فاکس‌کان کار می‌کند و به شهر آیفون یا شهر معروف آیفون باعث می شود ظرفیت تولید نسل جدید آیفون پرو به میزان قابل توجهی کاهش یابد. وضعیت کارخانه ژنگژو از 15 نوامبر بدتر شده است.

قرنطینه‌های مرتبط با ویروس کرونا باعث اعتراضات گسترده در چین شده است و به گفته ناظران بازار، این شرایط بر ترکیب فروش مورد انتظار سرمایه‌گذاران اپل تأثیر منفی خواهد گذاشت. سرمایه گذاران امیدوار بودند که اپل بتواند فروش آیفون را در این فصل بسیار افزایش دهد.

اپل در سه سال اخیر مدل پرو سری آیفون را به فروش رسانده و توانسته درآمد زیادی از آنها به دست آورد. اعمال پیشرفت هایی مانند تقویت دوربین و استفاده از مواد اولیه ممتاز باعث شده تا اپل حق افزایش قیمت آیفون پرو را برای خود محفوظ نگه دارد.

افزایش ناآرامی در چین خطر بزرگی برای همه برندهای خارجی فعال در این کشور است

تفاوت بین آیفون های استاندارد و پرو در سال 2022 بیشتر از همیشه است. جایی که اپل در مدل های پرچمدار تنها از تراشه جدید و جزیره پویا (حفره کپسول) استفاده کرده است و مدل های استاندارد همچنان از طراحی و تراشه نسل قبل استفاده می کنند.

در حال حاضر زمان انتظار (زمان بین ثبت سفارش تا دریافت دستگاه) برای آیفون 14 و آیفون 14 پلاس بسیار کوتاه است و گاهی اوقات اپل محصول را به محض ثبت سفارش ارسال می کند. این در حالی است که زمان تحویل آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس حدود یک ماه دیگر تعیین شده است که در نوع خود بسیار نادر است.

تحلیلگران اغلب می گویند که اکثر علاقه مندان به آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس هیچ مشکلی در انتظار ندارند. با این حال، وضعیت فعلی احتمالا باعث می شود که تعداد زیادی از سفارشات فروش آیفون های جدید به جای سه ماهه جاری در گزارش مالی سه ماهه آینده ثبت شود.

هفته گذشته، یک تحلیلگر در شرکت سرمایه گذاری Credit Suisse گفت که بر اساس برخی شواهد، افرادی که به یک تلفن جدید نیاز دارند یا کسانی که قصد خرید هدایایی برای فصل تعطیلات دارند، احتمالاً در نهایت مدل های استاندارد را خریداری می کنند. این برای اپل مشکل ساز است. زیرا میانگین قیمت خرید آیفون و بر این اساس درآمد این شرکت کاهش خواهد یافت.

آمار فروش آیفون از سال 2013 تا 2023 طبق گزارش وال استریت ژورنال

آمار فروش آیفون از سال 2013 تا 2023 طبق گزارش وال استریت ژورنال

وال استریت تاکنون هیچ تغییری در پیش بینی های خود از فروش آیفون اپل ایجاد نکرده است. تحلیلگران وال استریت تخمین می زنند که فروش آیفون در این سه ماهه تنها 1 درصد کاهش خواهد یافت. البته قبل از انتشار بیانیه اپل در 15 نوامبر.

دیروز بازار سهام در واکنش به ناآرامی های چین با مشکل مواجه شد و سهام اپل 2.6 درصد سقوط کرد. ارزش سهام این شرکت در سال جاری 18 درصد کاهش یافته و شاخص ترکیبی نزدک نیز در همین بازه زمانی 29 درصد کاهش یافته است.

مقالات مرتبط:

ناآرامی های فزاینده در چین باعث شده است که بسیاری از ناظران بازار به جای تمرکز بر کاهش فروش آیفون، در مورد مسیر بلندمدت اپل سوال بپرسند. امروزه تمامی محصولاتی که اپل به مشتریان خود در سرتاسر جهان عرضه می کند تا حد زیادی در چین تولید می شوند. در چند وقت اخیر تنش بین چین و آمریکا شدت گرفته و اپل یکی از قربانیان این وضعیت شده است.

اعتراضات بی سابقه در چین خطر حضور در بازار این کشور را برای شرکت های خارجی افزایش می دهد. البته اپل با بسیاری از شرکت های خارجی فعال در چین بسیار متفاوت است. فراموش نکنید که اپل با ارزش ترین برند دنیاست و آنقدر عالی است که فقط برای ساخت آیفون به یک شهر اختصاصی نیاز دارد. در طول سال، فروش آیفون های اپل از 230 میلیون دستگاه فراتر رفت. تحلیلگر شرکت خدمات مالی بانک آمریکا اپل در یادداشتی در اوایل ماه جاری اعلام کرد که سال‌ها تا تنوع معنادار تولید و کاهش وابستگی خود به چین فاصله دارد.