اپل به تعصب نژادی در حسگر اکسیژن خون در اپل واچ متهم شد


اخیراً یک شکایت دسته جمعی علیه اپل مطرح شد که ادعا می کند سنسور اکسیژن خون اپل واچ نسبت به رنگ پوست کاربران سیاه پوست تعصب نژادی دارد.

الکس مورالسشاکی پرونده تعصب نژادی اپل واچ می گوید که بین سال های 2020 تا 2021 یک ساعت هوشمند با برند اپل خریداری کرده است. او از ویژگی پالس اکسیمتر ساعت آگاه است و معتقد است که چنین ویژگی باید بدون توجه به رنگ پوست کار کند.

در شکایتی که علیه اپل ارائه شده است آمده است:

در دهه‌های گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر اینکه دستگاه‌های مجهز به پالس اکسیمتر که رنگ پوست کاربر را در نظر می‌گیرند، به میزان قابل توجهی دقت کمتری داشته‌اند، منتشر شده است.

اهمیت واقعی تعصب حسگر اکسیژن خون اپل واچ تا اواسط همه‌گیری ویروس کرونا مشخص نشد، زمانی که این ساعت از نژادپرستی ساختاری که در بسیاری از جنبه‌های جامعه وجود دارد آگاه‌تر شد.

بر اساس شکایت علیه اپل، محققان اهمیت بالینی سوگیری نژادی در داده‌های پالس اکسیمتری گرفته شده با استفاده از سوابق بیماران در طول و قبل از همه‌گیری کووید-19 را تأیید کردند و اتکا به نتایج این اندازه‌گیری‌ها احتمالاً بیماران سیاه پوست را در معرض افزایش خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. هیپوکسمی قرار می دهد.

مورالس شکایت خود را در 24 دسامبر به نمایندگی از همه مشتریان نیویورکی که بین سال‌های 2020 تا 2021 اپل واچ خریداری کرده‌اند، تسلیم کرد. او همچنین از طرف ساکنان آلاسکا، آرکانزاس، آیداهو، آیووا، می‌سی‌سی‌پی، کارولینای شمالی، داکوتای شمالی، از اپل شکایت کرد. یوتا و وایومینگ تحت قوانین کلاهبرداری مصرف کننده این ایالت ها.

طبق گزارش AppleInsider، شکایت مبنی بر تعصب نژادی در سنسور اپل واچ، غول فناوری کوپرتینویی را به نقض ضمانت نامه و کلاهبرداری متهم می کند و ادعا می کند که این شرکت قوانین تجاری عمومی نیویورک و قوانین کلاهبرداری مصرف کننده ایالتی را نقض کرده است.

تشخیص رنگ پوست در اپل واچ

شکایت 2022 تنها شکایتی نیست که علیه سیستم تشخیص پوست اپل واچ ارائه شده است. در سال 2015، کاربران با طرح شکایتی مدعی شدند که خالکوبی مشکی روی مچ دست با سنسور ضربان قلب ساعت تداخل دارد.

در می 2015، اپل مشکل تداخل ویژگی نظارت بر ضربان قلب با خالکوبی را تأیید کرد و اظهار داشت:

تغییرات دائمی یا موقت روی پوست شما، مانند خالکوبی، می تواند بر عملکرد سنسور ضربان قلب تأثیر بگذارد. جوهر، الگو و اشباع شدن برخی از خالکوبی ها می تواند نور را مسدود کند و بنابراین تشخیص دقیق ضربان قلب از طریق سنسور Apple Watch دشوار می شود.

مشکلات فوق قبل از اضافه شدن سنسور اکسیژن خون به ساعت هوشمند اپل رخ داده است. گفتنی است قابلیت اندازه گیری سطح اکسیژن خون در سال 2020 با معرفی اپل واچ سری 6 به این محصول اضافه شد.