اپل برای اولین بار نمایشگر خود را برای آیفون و اپل واچ می سازد


راستی مارک گورمن از بلومبرگ، اپل در حال کار بر روی طراحی نمایشگرهای MicroLED خود برای استفاده در دستگاه هایی مانند آیفون و اپل واچ است. طبق گزارش theverge، پس از حدود پنج سال برنامه ریزی و توسعه، احتمالاً از اوایل سال 2024 از این نمایشگرها در دستگاه ها استفاده می شود.

در حال حاضر اپل از نمایشگرهایی استفاده می کند که توسط فروشندگان مختلف طراحی و تولید می شوند. گفته می شود پنل های OLED آیفون 14 ساخت سامسونگ، ال جی و BOE هستند. به گفته گورمن، اپل احتمالا هنوز هم شرکت های دیگری برای تولید نمایشگرهای خود خواهد داشت. اما آنها این کار را با استفاده از طراحی ها و مشخصات اپل انجام می دهند، نه برخی از شرکت های دیگر.

این شرکت با استفاده از طراحی تراشه های خود در لپ تاپ ها، کنار گذاشتن اینتل و بهره مندی از مزایای عملکرد، حرکت مشابهی انجام داده است. در واقع وظیفه ساخت این پردازنده ها عمدتاً بر عهده TSMC است. اما اپل کنترل کاملی بر طراحی دارد.

بر اساس این گزارش، انتظار می رود اپل در اوایل سال 2024 از نمایشگرهای MicroLED خود در اپل واچ استفاده کند و این نمایشگرها جایگزین نمایشگرهای OLEDی شوند که در حال حاضر به آن مجهز هستند.

از فناوری MicroLED می توان در صفحه نمایش های عریض استفاده کرد و به همین دلیل استفاده از این فناوری در اندازه های کوچک دشوار است. در حال حاضر، به نظر می رسد تنها محصول تجاری واقعی که از این فناوری استفاده می کند، تلویزیون های دیواری غول پیکر سامسونگ باشد. اما گفته می شود اپل مدتی است که قصد دارد این موانع را برطرف کند.

در سال 2018، بلومبرگ گزارش داد که این شرکت بی سر و صدا در حال توسعه فناوری صفحه نمایش microLED اختصاصی خود به طور خاص برای ساعت است و در سال 2014 استارتاپی به نام LuxView را خریداری کرد. سال گذشته نیز شنیدیم که این شرکت در حال کار بر روی نمایشگرهای بسیار نازک Micro OLED و MicroLED برای هدست AR خود است.

به نظر می رسد اپل در تلاش است تا چیزی شبیه به آنچه انجام می دهد در تراشه های اختصاصی خود پیاده کند. فناوری مذکور را در ابعاد کوچک شروع کنید. اما آن را مقیاس پذیر کنید.

به گفته گورمن، که قبلا توسط Screen Analyst شایعه شده بود، راس یانگاشاره کرد که اپل واچ مجهز به نمایشگر MicroLED ممکن است به جای سال 2024 در سال 2025 استفاده شود.