اپل با بودجه 450 میلیون دلاری آماده فعال سازی ارتباطات ماهواره ای در آیفون 14 است


طبق گزارش CNBC، اپل می‌گوید 450 میلیون دلار بودجه برای برقراری ارتباط ماهواره‌ای در دستگاه‌های خود اختصاص داده است. بیشتر این بودجه در اختیار Globalstar قرار خواهد گرفت. این شرکت که دفتر مرکزی آن در لوئیزیانا قرار دارد، صاحب ماهواره هایی است که سیستم ارتباطی اپل به آنها متکی است.

اپل در حال حاضر هیچ سهمی در Globalstar ندارد. اما متعهد شده است که تجهیزات و عملیات این شرکت را برای سرویس ماهواره ای تامین مالی کند. بودجه اپل بر روی بهبود ماهواره ها و تجهیز ایستگاه های زمینی به نوع جدیدی از آنتن است که اپل در داخل طراحی کرده است.

اپل در هنگام رونمایی از گوشی های سری آیفون 14 اعلام کرد که این دستگاه ها قابلیتی به نام دارند آنها دارای SOS اضطراری با ماهواره هستند و می توانند با ماهواره ارتباط برقرار کنند. اگر کاربر خارج از پوشش شبکه های سنتی باشد، می تواند با استفاده از تلفن خود به یکی از 24 ماهواره گلوبال استار واقع در مدار پایین زمین متصل شود و با خدمات اورژانس تماس بگیرد. اپل قابلیت ارتباط ماهواره ای را قبل از پایان ماه جاری از طریق به روز رسانی نرم افزاری در آیفون فعال می کند.

اطلاعیه ای که اپل منتشر کرده است به وضوح نشان می دهد که هزینه فعال سازی ارتباطات ماهواره ای چقدر است. اپل گفته است که این ویژگی تا دو سال رایگان است. احتمالا پس از گذشت این مدت، کاربران برای دسترسی به سامانه ارتباط ماهواره ای باید هزینه پرداخت کنند.

نحوه ارسال پیام آیفون توسط سیستم ارتباط ماهواره ای

سیستم SOS اضطراری از طریق ماهواره کاملاً خودکار نیست و به نیروی انسانی در مراکز واکنش اضطراری نیاز دارد. اپل می گوید که بیش از 300 کارمند Globalstar در تیم پشتیبانی کار خواهند کرد.

اپل بارها نشان داده است که تمایل دارد سرمایه گذاری های خود را در شرکت های آمریکایی متمرکز کند. بیانیه جدید نمونه دیگری از این سیاست اپل است. در حالی که مونتاژ نهایی اکثر دستگاه ها در چین انجام می شود، اپل تمایل دارد به همه بگوید که بیشتر قطعات و خدماتی که در محصولاتش استفاده می کند آمریکایی هستند.

مقالات مرتبط:

اپل از طریق یک صندوق ویژه مالی از شرکت هایی که در ایالات متحده فعالیت می کنند حمایت مالی می کند. از زمان تاسیس این صندوق مالی در سال 2017، اپل 450 میلیون دلار برای شیشه محافظ آیفون به Corning پرداخت کرده است. اپل همچنین 390 میلیون دلار به Finisar، 100 میلیون دلار به XPO Logistics و 10 میلیون دلار به Copan Diagnostics برای تجهیزات لیزری مورد نیاز برای Face ID پرداخت کرد.

آنچه اپل در شرایط اضطراری از طریق ماهواره ارائه می دهد اینترنت ماهواره ای نیست. این یک سیستم ارتباطی مبتنی بر ماهواره است. اگر کسی در فضای باز است و به آسمان صاف دسترسی دارد، از طریق پیام ارسال می کند SOS اضطراری از طریق ماهواره حدود 15 ثانیه طول می کشد. بسته به شرایط، این فرآیند ممکن است چند دقیقه طول بکشد. سیستم ارتباط ماهواره ای در ابتدا به ارسال پیام اختصاص دارد و امکان برقراری تماس صوتی و تصویری با آن وجود ندارد.