اولین نسخه پیش نمایش اندروید 14 بدون پشتیبانی از نصب برنامه های قدیمی منتشر شد


افرادی که برنامه‌های خود را سایدلود نمی‌کنند، سال‌ها است که برنامه‌های نسخه‌های قدیمی‌تر اندروید 6 را ندیده‌اند، زیرا این برنامه‌ها برای مدت طولانی در فروشگاه Google Play ارائه نشده‌اند. Google App Store حداقل سطح هدف SDK را در سال 2018 پیاده‌سازی کرد، به این معنی که برنامه‌های جدیدی که روی پلتفرم منتشر می‌شوند باید نسخه جدیدتری را هدف قرار دهند. بنابراین، از سال 2018، توسعه دهندگان مجبور شدند هدف SDK برنامه های خود را روی اندروید 8 قرار دهند و این نیاز امروز به اندروید 12 رسیده است. این بدان معناست که گوگل از مدتی پیش شروع به مخفی کردن اپلیکیشن های قدیمی در پلی استور کرده است و اکنون هر اپلیکیشنی که در دو سال گذشته آپدیت جدیدی منتشر نکرده باشد در این استور نمایش داده نمی شود.

اگر همچنان می خواهید برنامه های قدیمی را روی گوشی خود نصب کنید، می توانید از کد زیر در ابزار خط فرمان استفاده کنید:

برای اجرای کد بالا، به یک کابل USB، یک کامپیوتر شخصی و Android Developer SDK نیاز دارید.

به گزارش Arctechnica، دومین ویژگی جالب اندروید 14 ایده جدیدی به نام «مقیاس بندی فونت غیر خطی» است. سیستم عامل مذکور مدتی است که مقیاس فونت را ارائه می دهد، اما اکنون به جای اینکه همه چیز به صورت خطی و یکنواخت بزرگتر شود، اندازه متون کوچک نسبت به متون بزرگ بیشتر تغییر می کند. اگر از این ویژگی استفاده می کنید، احتمالا متوجه شده اید که برخی از فونت ها در اندازه های کوچک به خوبی نمایش داده نمی شوند، بنابراین منطقی است که همراه با مقیاس بندی هوشمند فونت، گوگل محدودیت اندازه را از 130٪ به 200٪ افزایش داده است.

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، در حال حاضر صحبت در مورد تمام ویژگی های اندروید 14 کمی دشوار است زیرا منابع زیادی در دسترس نداریم. البته گوگل می گوید که در نسخه جدید سیستم عامل موبایل خود، تغییرات زیادی را برای بهینه سازی فرآیندهای پس زمینه اعمال کرده و با نظارت دقیق تر سرویس های مختلف و اولویت بندی بهینه آنها، مصرف منابع سخت افزاری و عمر باتری را بهبود می بخشد.

اندروید در حال به روز رسانی به OpenJDK 17 است. گوگل قصد دارد ویژگی های زبان جاوا 17 را در نسخه های پیش نمایش اندروید 14 بعدی به طور کامل فعال کند. از سوی دیگر، این شرکت قصد دارد با استفاده از ماژول Mainlin Android RunTime Project، قابلیت های جاوا 17 را در نسخه های قدیمی اندروید ارائه دهد. این شرکت می‌گوید بیش از ۶۰۰ میلیون دستگاه برای دریافت آخرین به‌روزرسانی‌های Android Runtime (ART) فعال هستند. ART به یک ماژول Mainline قابل ارتقا در اندروید 12 تبدیل شده است.