افزایش 37 درصدی کلاهبرداری اینترنتی در 8 ماهه اول سال


سردار وحید مجید رئیس پلیس فتای فرجا در حاشیه نشست ارتباط مستقیم با مردم که در مرکز نظارت کل کشور سال 77 برگزار شد، از افزایش جرایم اینترنتی در کشور و عدم توجه کاربران به این موضوع خبر داد. توصیه ها و هشدارهای پلیس فتای یکی از دلایل این افزایش است. جرایم هشت ماهه امسال نسبت به سال گذشته.

سردار وحید در این خصوص به افزایش میزان کشفیات توسط پلیس فتا از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه اشاره کرد و گفت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه کشفیات پلیس فتا افزایش یافته است. 15 درصد همچنین شاهد افزایش 9 درصدی دستگیری ها بودیم. میزان تشخیص نیز 1.5 درصد افزایش یافته است.

بر اساس اعلام وی، با توجه به فراوانی جرایم در فضای مجازی، کلاهبرداری اینترنتی، خروج غیرمجاز از اینترنت، افترا، نشر اکاذیب در فضای مجازی و دسترسی غیرمجاز به داده ها و مزاحمت های اینترنتی از بیشترین جرایم در این مدت در فضای مجازی بوده است. به گفته فرمانده انتظامی شهرستان فتای فرجا، مردم در مراجعه و تماس تلفنی خود با پلیس فتا موارد بیشتری را با همین مسائل مطرح می کنند.

در این میان البته کلاهبرداری اینترنتی نسبت به سال گذشته بیشترین افزایش را داشته است: جرایم مربوط به کلاهبرداری اینترنتی نسبت به سال گذشته 37 درصد افزایش داشته است. موضوع به دلیل عدم توجه کاربران به توصیه ها و هشدارهای پلیس فتا است. “

سردار وحید مجید همچنین با اشاره به افزایش میزان کشفیات توسط پلیس فتا و در پاسخ به اینکه برخی موارد توسط پلیس فتا کشف می شود، اظهار داشت: قدرت کشف پلیس فتا در سال 1401 افزایش یافته و کشفیات نرخ پلیس فتا حدود 94 درصد است.