افزایش سهم پردازنده های لپ تاپ ARM به 13.9 درصد تا سال 2023

بر اساس گزارش DigiTimes، معماری پردازنده ARM همچنان بر بازار لپ تاپ تسلط دارد و در سال 2023 نزدیک به 13.9 درصد از بازار را به خود اختصاص خواهد داد. سهم 13.9 درصدی ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد، اما نسبت به سال 2020 تقریباً 10 برابر بهبود یافته است. لپ تاپ های مجهز به پردازنده های ARM تنها 1.4 درصد از بازار را در اختیار داشتند.

گزارش دیجی تایمز نیز روند دیگری از وضعیت این صنعت را نشان می دهد و در این زمینه می توان گفت که سهم بازار اینتل و تسلط آن در این بازار کاهش یافته است. در سال های گذشته و حتی در آینده شرایط بازار لپ تاپ برای محصولات لوگوی مناسب پیش بینی می شد اما اکنون مشکلات اقتصادی دامنگیر این بازار نیز شده و افزایش تورم جهانی و کاهش خرید و نیاز کاربران در این بازار تاثیر داشته اند.

سهم پردازنده های لپ تاپ ARM از سال 2020 10 برابر شده است

دیجی‌تایمز همچنین خاطرنشان می‌کند که کل بازار لپ‌تاپ نسبت به سال گذشته ۲۲.۸ درصد کاهش داشته است و در مجموع ۱۹۰ میلیون لپ‌تاپ در سال گذشته فروخته شده است. با این حال ثبات نسبی در این بازار برای سال آینده پیش بینی می شود. اپل در اواخر سال 2020 با محصولات مک بوک وارد بازار لپ تاپ های مبتنی بر لوگو شد که عملکرد متعادلی از نظر عملکرد و عمر باتری ارائه می دهند.

13.9 درصد از پردازنده های لپ تاپ ARM

علاوه بر اپل، کوالکام نیز اقداماتی را برای عرضه پردازنده‌های رایانه‌های شخصی مبتنی بر لوگو انجام داده است و در گزارش اخیر نیز اذعان شده است که استفاده از کروم‌بوک‌های مبتنی بر لوگو رشد نسبی داشته است. وضعیت بخش پردازنده لپ تاپ چندان مناسب اینتل نیست و علاوه بر تلاش آرم برای رقابت با اینتل، یکی دیگر از شرکت های فعال در این بخش یعنی AMD که از معماری x86 اینتل بهره می برد نیز با عرضه پردازنده های لپ تاپ رقیب جدی است. با بهره وری و عملکرد خوب به اینتل تبدیل شد.

به گفته دیجی‌تایمز، سهم بازار پردازنده‌های لپ‌تاپ اینتل در سال 2016 نزدیک به 82.2 درصد بود، در حالی که AMD در همان زمان نزدیک به 17.8 درصد از این بازار را در اختیار داشت.

این در حالی است که طبق آخرین آمار در سه ماهه دوم سال 2022، اینتل اکنون 63.5 درصد از این بازار را در اختیار دارد و دیگر شرکت بزرگ این صنعت یعنی AMD با سهم فروش 36.4 درصدی پیشرفت چشمگیری داشته است. با این حال، می‌توان پیش‌بینی کرد که تا سال 2024، زمانی که کوالکام قصد دارد پردازنده‌های دسکتاپ پرچم‌دار Nuvia خود را عرضه کند، تغییر چندانی در این بخش نخواهد داشت.