افزایش انحصار در بازار کریپتو؛ بایننس بزرگترین رقیب خود را به دست خواهد آورد


به روز رسانی در 19 نوامبر 1401 ساعت 13:00: اگرچه بایننس از خرید FTX خبر داده بود، اما ساعاتی پیش در بیانیه ای جدید اعلام کرد که پس از بررسی ساختار و وضعیت مالی این صرافی، در نهایت از تصمیم اولیه خود منصرف شد.

بایننس می گوید: «مشکلات FTX از توانایی ما برای کمک کردن خارج است. بر اساس اعلام بایننس، «گزارش‌های مربوط به سوء مدیریت دارایی‌های مشتریان و آغاز تحقیقات احتمالی توسط دولت آمریکا» باعث شده این صرافی بزرگ از خرید FTX خارج شود.


خبر اصلی 18 آبان 1401 ساعت 11:30: مدیرعامل بزرگترین صرافی جهان در توییتی اعلام کرد که صرافی FTX به دلیل کمبود نقدینگی از آنها کمک خواسته است. او گفت:

چیزهای زیادی برای پوشش وجود دارد و این روند کمی طول می کشد. شرایط فعلی بسیار متغیر است و در حال حاضر در حال ارزیابی وضعیت هستیم. بایننس این حق را دارد که در هر زمان از تراکنش خرید FTX خارج شود. ما انتظار داریم که توکن FTT در روزهای آینده با پیشرفت اوضاع نوسانات زیادی داشته باشد.

سام بنکمن-فریدموسس FTX همچنین مجموعه ای از اطلاعیه های مربوط به این معامله را در توییتر به اشتراک گذاشت. طبق توییت‌های او، تیم FTX از بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان خواسته است تا به این شرکت کمک کند تا بحران نقدینگی خود را حل کند. سام به کاربران صرافی خود اطمینان داده است که از دارایی های آنها محافظت خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، کارکنان FTX صبح سه شنبه نامه ای از سام آنها دریافتند که گفته شده این صرافی در 72 ساعت گذشته حدود 6 میلیارد دلار برداشت کرده است. بنیانگذار FTX در این نامه می نویسد:

به طور متوسط ​​روزانه ده ها میلیون دلار ورودی و خروجی داریم و تا اواخر هفته گذشته شرایط ما عادی بود. اما در 72 ساعت گذشته تقریباً 6 میلیارد دلار از صرافی ما برداشت شده است.

با توجه به CoinMarketcap، در حال حاضر امکان برداشت موجودی از FTX وجود ندارد و هیچ پاسخ قطعی در مورد جزئیات این اتفاق ارائه نشده است. در بخشی از توییت ها سام خاطرنشان می شود که شعبه های FTX و Binance آمریکا یعنی FTX.us و Binance.us دو نهاد مجزا هستند که تحت تأثیر نقدینگی یا مسائل خرید قرار نخواهند گرفت و به طور جداگانه به فعالیت خود ادامه می دهند.

اوایل این هفته، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه Alameda Research، شرکت خواهر FTX، ترازنامه‌ای دارد که عمدتاً از توکن FTT بومی صرافی تشکیل شده است و با مشکل نقدینگی مواجه شده است.

CZ اواخر هفته گذشته توییت کرد که بایننس قصد دارد تمام دارایی های FTT خود را بفروشد. این صرافی قبلاً سهامی در FTX داشت، اما سال گذشته پس از خروج از سرمایه گذاری در صرافی رقیب، 2.1 میلیارد دلار به صورت توکن BUSD و FTT دریافت کرد. مدیر عامل بایننس می گوید:

فروش FTT های ما نوعی مدیریت ریسک پس از خروج از سرمایه گذاری در FTX است و این درسی است که از داستان LUNA آموختیم. ما قبلا از FTX پشتیبانی می کردیم، اما پس از جدایی، تمایلی به بازگشت نداریم. ما مخالف دیگران نیستیم، اما از افرادی که علیه سایر بازیگران صنعت کریپتو لابی می کنند حمایت نخواهیم کرد.

مقالات مرتبط:

کارولین الیسونمدیرعامل آلامدا ریسرچ با اشاره به گزارش کوین دسک از ترازنامه آلامدا اظهار داشت: در گزارش مذکور دارایی های اضافی بیش از 10 میلیارد دلار در نظر گرفته نشده است.

سام وی با انتشار توییتی درباره خرید احتمالی بایننس نوشت: می‌دانم شایعاتی در رسانه‌ها درباره درگیری بین ما و بایننس وجود دارد؛ با این حال، بزرگترین صرافی جهان بارها نشان داده است که متعهد به ایجاد یک جهانی غیرمتمرکز است. اقتصاد در حالی که به طور همزمان برای بهبود روابط صنعتی با آژانس های نظارتی کار می کند.”

شایان ذکر است که ارزش توکن FTT در چند روز اخیر حدود 75 درصد کاهش یافته است و در زمان نگارش این مقاله با قیمت 3.8 دلار معامله می شود.