افزایش امنیت iMessage اپل؛ در صورت استراق سمع به کاربران اطلاع دهید


ابتکار امنیتی جدید اپل در iOS و iCloud به کاربران iMessage راه جدیدی می دهد تا مطمئن شوند که با شخصی که واقعاً قصد دارند با او ارتباط برقرار کنند چت می کنند. این شرکت می‌گوید احراز هویت کلید تماس iMessage تضمین می‌کند که افرادی مانند روزنامه‌نگاران، فعالان یا سیاستمدارانی که با تهدیدات دیجیتالی روبرو هستند، مکالمات آنها را شنود نمی‌کنند.

بر اساس گزارش Verge، در بیانیه مطبوعاتی اخیر اپل، اشاره شده است که با فعال کردن ویژگی امنیتی دو طرفه تایید کلید تماس در iMessage، اگر شخص دیگری مانند مهاجمان و هکرها موفق به نفوذ به سرورهای ابری این شوند. پلت فرم، یک هشدار به طرفین گفتگو ارسال می شود.

همچنین، آن‌ها می‌توانند کلیدهای تماس را از طریق روش‌های دیگری مانند تماس ایمن یا ملاقات حضوری مطابقت دهند تا مطمئن شوند که واقعاً با یکدیگر صحبت می‌کنند نه اشخاص ثالث ناشناس. این راه حل برای مدت طولانی به عنوان یکی از بهترین روش های امنیتی مورد استفاده قرار گرفته است.

اپل اذعان کرده است که iMessage برای مدت طولانی از رمزگذاری سرتاسر استفاده کرده است. اما برخی مسائل امنیتی باعث شده تا حساس ترین کاربران این پلتفرم مانند خبرنگاران از سایر برنامه های پیام رسانی امن مانند سیگنال یا واتس اپ استفاده کنند.

امکان تایید کلید تماس در اپل iMessage

همانطور که بازبین ها اشاره کرده اند، بسته به تنظیمات خاص شما یا شخصی که با او چت می کنید، پیام های ارسالی و دریافتی نیز ممکن است در پشتیبان گیری iCloud گنجانده شود. پیش از این، پیام‌ها رمزگذاری سرتاسری نبودند. بنابراین، اپل می تواند در صورت نیاز به محتوای مکالمات شما دسترسی داشته باشد. البته این شرکت به روش های دیگری با این موضوع برخورد کرده است.

اعلامیه اخیر اپل شامل محافظت های پیشرفته داده های iCloud است که رمزگذاری سرتاسری را برای نسخه های پشتیبانی شده سرویس ابری اعمال می کند. در حال حاضر، مشخص نیست که آیا تأیید کلید تماس iMessage می تواند از داده های کاربران محافظت کند، در صورتی که تلفن آنها به طور کامل توسط نرم افزارهای جاسوسی پیشرفته به خطر بیفتد.

البته اپل قفل بسیار امنی را معرفی کرده است که کاربران می توانند از آن برای جلوگیری از دسترسی دیگران به محتوای مکالمات خود استفاده کنند. این راه حل مطمئنا برای افرادی که مکالمات حساسی را در iMessage انجام می دهند بسیار مناسب به نظر می رسد. در حال حاضر، iMessage منحصراً یک پلتفرم برای برقراری ارتباط بین کاربران دستگاه های اپل باقی خواهد ماند. نکته ای که بسیاری از منتقدان به آن اشاره کرده اند، بخشی از استراتژی بسته این شرکت است.

منتقدان می‌گویند قانون‌گذاران می‌توانند به دنبال وادار کردن اپل به باز کردن قفل پیام‌های iMessage باشند و این شرکت از نظر تئوری می‌تواند استدلال کند که انجام این کار، حفاظت‌های امنیتی مهمی را برای برخی از کاربران در معرض خطر نقض می‌کند. با این حال، بعید است که کسی از ویژگی امنیتی جدید iMessage که سال آینده در دسترس خواهد بود، شکایت کند.