اعلام مرگ، زمانی که شخص هنوز زنده است. چرا این به ندرت اتفاق می افتد؟


البته مواردی نیز وجود داشته است که در طی این فرآیند مرگ تایید شده است، اما پس از آن بیمار علائم حیات نشان می دهد. استیون هاگزمدرس ارشد پزشکی در دانشگاه آنگلیا راسکین و نویسنده کتاب گفتگو می‌گوید: «در طول سال‌ها این اتفاق را دیده‌ام. یک روز در بیمارستان، یکی از همکاران اعلام کرد که یک زن مسن فوت کرده است، اما اندکی بعد، زن بیمار دوباره نفس می کشد و نبض او برای مدت کوتاهی بازگشته است.

در یک حادثه فراموش نشدنی دیگر تیم فوریت های پزشکی با عبارت «ایست قلبی، سردخانه» احضار شد. خانمی باربیتورات هایی را که برای صرع او تجویز شده بود، مصرف کرده بود. پزشک عمومی او را معاینه کرده و اعلام کرده بود که او فوت کرده است. اما با ورود به سردخانه مشاهده شد که یکی از پاهای زن بیمار حرکت کرده و در نهایت او زنده شده است.

عدم انجام صحیح فرآیند تأیید مرگ برخی از مواردی را توضیح می دهد که در آن افراد به اشتباه مرده اعلام شده اند. معاینه بی دقت در حالی که حواس معاینه کننده پرت شده است، به راحتی می تواند باعث شود صدای قلب و نفس های کم عمق بیمار شنیده نشود. با این حال، باید در نظر داشت که برخی از داروهایی که بیماران مصرف می کنند نیز می توانند انجام این کار را دشوارتر کنند.

داروها، سموم و آب سرد

تصور می شود که آرام بخش ها به نوعی از مغز در برابر آسیب محافظت می کنند. از این داروها برای بیهوشی در جراحی های بزرگ استفاده می شود، به خصوص اگر لازم باشد گردش خون برای مدتی متوقف شود.

مصرف بیش از حد داروهای آرام بخش که با احتمال آسیب همراه است، پاسخگویی را کاهش می دهد، تنفس و گردش خون را سرکوب می کند و حالتی شبیه به مرگ ایجاد می کند و در عین حال از مغز در برابر هیپوکسی (اکسیژن کم) محافظت می کند. اما زمانی که دارو از بدن خارج می شود، ممکن است فرد از خواب بیدار شود. دیازپام (با نام تجاری Valium) و آلپرازولام (Xanax) هر دو باعث شده اند که افراد به اشتباه مرده اعلام شوند.

برخی از سموم ممکن است اثر مشابهی داشته باشند. گفته می شود جادوگران وودو در هائیتی قربانیان را پودر می کنند تا مرده به نظر برسند. بر اساس گزارش‌ها، این پودرها حاوی مقادیر کمی تترودوتوکسین از ماهی پف‌کن بوده تا قربانی را فلج کند. فرض بر این است که قربانی قبل از دفن ربوده شده و به بردگی گرفته شده است (این عمل به عنوان زامبی سازی شناخته می شود. در دین هائیتی، زامبی یک جسد متحرک است که توسط جادو بزرگ شده است).